Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak by sme mali vybrať jeden najvýraznejší symbol súčasnej pandémie nového koronavírusu, ktorá trvá už vyše roka, bolo by ním bez najmenších pochybností práve rúško.

Kým vo svete k zavádzaniu povinného nosenia rúšok dochádzalo postupne v priebehu týždňov, či dokonca celých mesiacov od začiatku pandémie, na Slovensku to bola hneď prvá vec, ktorá bola ľuďom nariadená.

O účinnosti a bezpečnosti rúšok sa vedú siahodlhé spory. Aj na našej stránke sme na tému publikovali množstvo článkov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V tom dnešnom budeme prezentovať postoj publicistu Johna C.A. Manleya, ktorý je presvedčený, že rúška nie sú ani bezpečné, ani účinné a dokonca ani morálne.

Ku každému z 20 dôvodov navyše prikladá odkaz na vedeckú štúdiu, prípadne na médium hlavného prúdu. Takže nejde len o jeho subjektívny názor, ale názor podložený vedeckými dôkazmi a argumentami.

Článok je rozdelený do troch častí, v ktorých sa postupne vyjadruje k bezpečnosti, potom k účinnosti a napokon k morálnosti tvárových rúšok.

Deväť potenciálnych a dokázaných nebezpečenstiev nosenia „náhubku“

1. Zubné kazy: Newyorskí zubní lekári uvádzajú, že polovica ich pacientov trpí v dôsledku nosenia rúšok zubnými kazmi, ustupujúcimi ďasnami a páchnucim dychom.

„Sme svedkami zápalov ďasien u ľudí, ktorí boli vždy zdraví a zubných kazov u tých, ktorí ich nikdy predtým nemali,“ povedal pre FOX News Dr. Rob Ramondi.

2. Znetvorenia tváre: Nosenie rúšok spôsobuje u detí dýchanie ústami, o ktorom bolo podľa časopisu Journal of General Dentistry dokázané, že spôsobuje „dlhé, úzke tváre, úzke ústa, vysoké palatálne podnebia, dentálnu maloklúziu, „ďasnové úsmevy“ a mnohé ďalšie nepríťažlivé črty tváre“.

3. Akné vulgaris: Vlhkosť a choroboplodné zárodky, zbierajúce sa v rúšku, spôsobujú „lézie tvárovej pokožky, dráždivú dermatitídu… alebo zhoršujúce sa akné“ (podľa Public Health Ontario), čo zaťažuje imunitný systém, môže viesť k trvalému zjazveniu a je dávané do súvisu s depresiou a myšlienkami na samovraždu (podľa časopisu Journal of Dermatologic Clinics).

U detí sa tiež môže vyvinúť impetigo, bakteriálna infekcia, ktorá vytvára červené vriedky a môže viesť k poškodeniu obličiek (podľa Kliniky Mayo).

4. Zvýšené riziko ochorenia COVID-19: „Používanie rúšok bežnou verejnosťou by sa mohlo teoreticky spájať so zvýšeným rizikom ochorenia COVID-19 vďaka… sebanakazeniu,“ uvádza sa v článku Nosenie rúšok na verejnosti a COVID-19 na webovej stránke Public Health Ontario.

„Kvôli nasadenému rúšku nebudú môcť vydýchnuté vírusy uniknúť a budú sa koncentrovať v nosových cestách, vstupovať do čuchových nervov a putovať do mozgu,“ teoretizuje celonárodne uznávaný certifikovaný neurochirurg Dr. Russell Blaylock, MD (v článku Centra pre výskum globalizácie).

5. Bakteriálny zápal pľúc: Na tlačovej konferencii v Oklahome Dr. James Meehan vyhlásil:

„Správy, prichádzajúce od mojich kolegov z celého sveta naznačujú, že na vzostupe sú bakteriálne zápaly pľúc ako dôsledok vlhkosti, akumulujúcej sa v tvárových rúškach.“

6. Imunosupresia: Rúška často nosia zločinci, snažiaci sa utajiť svoju identitu pri páchaní nejakého zločinu (krádež, násilie, znásilnenie, vražda, atď.)

Vytvárajú podvedomú úzkosť a strach. Strach a úzkosť aktivujú nervový systém bojuj – alebo – utekaj, ktorý, ako bolo dokázané v štúdii Asociácie amerických psychológov, znižuje činnosť imunitného systému.

7. Germofóbia: Podľa Žurnálu obsesívno-kompulzívnych a podobných ochorení (Journal of Obsessive-Compulsive and Related Disorder) rúška vytvárajú iracionálny strach z choroboplodných zárodkov a falošný pocit ochrany pred ochorením, čo vedie k antisociálnemu (či dokonca nepriateľskému) správaniu voči tým, ktorí rúška nenosia.

8. Sú toxické: Mnohé tvárové rúška (ak nie väčšina) a prekrytia tváre (vrátane tých látkových) sú vyrobené z toxických a karcinogénnych chemických látok, ako sú spomaľovače horenia, sklené vlákna, olovo, NFE, ftaláty, polyfluorované chemikálie a formaldehyd, ktoré sa budú uvoľňovať a budú vdychované nositeľom.

Pozrite si 5 hlavných hazardných látok v textíliách z Číny, podľa Fashion United.

9. Sú psychologicky škodlivé: „Som presvedčený, že skutočnou hrozbou práve teraz je, čo robíme pre sabotovanie duševného, emocionálneho a fyzického zdravia… našich detí, ktorých vývoj je závislý na sociálnych interakciách, fyzickom kontakte a výrazoch tváre,“ píše na stránke Mercola.com Dr. Joseph Mercola.

„Pri nosení rúšok a dodržiavaní sociálneho odstupu sa obávam, že hlavne dopad na deti môže byť dlhodobý, ak nie trvalý.“

Šesť dôkazov toho, že rúška neznižujú infekcie

1. Sú nepodstatné: Prieskum o nosení rúšok z mája 2020, financovaný CDC, dospel k záveru:

„Aj keď mechanistické štúdie podporujú potenciálny efekt hygieny rúk či tvárových rúšok, dôkazy 14 randomizovaných kontrolných testov týchto opatrení nepotvrdzujú podstatný vplyv na šírenie laboratórne potvrdenej chrípky…

Žiadna z domácich štúdií neuvádzala v skupine s tvárovými rúškami výrazné zníženie sekundárne laboratórne potvrdených infekcií vírusom chrípky.“

Ak rúška nedokážu zastaviť bežnú chrípku, ako môžu zastaviť SARS-CoV-2?

2. Sú nelogické: „Dôkazy o tom, že nosenie rúšok ako zdroj kontrolných výsledkov akéhokoľvek hmotného zníženia prenosu boli nedostatočné, neoficiálne a v celkovom meradle chýbajúce… a povinné nosenie rúšok je presným opakom logického správania,“ rozhodol nemocničný arbiter v spore medzi Asociáciou zdravotných sestier provincie Ontário a Torontskou akademickou sieťou zdravotnej vedy.

3. Sú neúčinné: „Ústne rúška sú u zdravých jednotlivcov proti šíreniu vírusových infekcií neúčinné,“ napísali belgickí lekári v otvorenom liste, ktorý 24. septembra 2020 uverejnil internetový časopis The American Institute of Stress.

4. Sú nehygienické: „Nebolo nikdy dokázané, že nosenie chirurgických tvárových rúšok znižuje pooperačné infikovanie rán,“ píše vo World Journal of Surgery lekár Göran Tunevall.

„Naopak, po vynechaní tvárových rúšok bolo uvádzané 50%-né zníženie bakteriálnej infekcie.“

5. Neposkytujú žiadnu ochranu: „Do úvahy prichádza 17 štúdií… Žiadna z nich nepreukázala presvedčivý vzťah medzi používaním rúška resp. respirátora a ochranou pred nakazením sa chrípkou,“ uzatvára štúdia v časopise Influenza and Other Respiratory Viruses.

6. Sú nedokázané: Holandská ministerka zdravotnej starostlivosti Tamara van Arková po kritike Národným ústavom zdravia 29. júla 2020 vyhlásila, že:

„Z lekárskeho pohľadu sa účinnosť rúšok nijako nedokázala“ (podľa agentúry Reuters).

Päť dôvodov, prečo je nútené nosenie rúšok nemorálne

1. Je bezohľadné: „Tvorbou odporúčaní a postupov na nosenie rúšok pre bežnú verejnosť, či úmyselným prehliadaním tejto praxe vlády nielen ignorujú vedecké dôkazy, ale aj konajú pravý opak riadenia sa princípom prevencie,“ píše Denis Rancourt, PhD, vo svojej štúdii Rúška nefungujú, publikovanej v roku 2020.

2. Je manipulatívne: Dr. Andreas Voss, člen odborného tímu Svetovej zdravotníckej organizácie a vedúci pracoviska mikrobiológie v nemocnici holandského mesta Nijmegen, 24. júla 2020 pre I am Expat povedal, že:

„Povinné nosenie rúšok bolo zavedené nie kvôli vedeckým dôkazom, ale kvôli politickému tlaku a verejnej mienke.“

3. Šíri strach: „Neexistuje vlastne žiadna štúdia, ktorá by čo i len naznačovala akýkoľvek zmysel nosenia rúšok zdravými jednotlivcami na verejnosti,“ píšu lekári Karina Reissová, PhD a Dr. Sucharit Bakdi, MD, v článku Korona, falošný poplach?.

„Človek by mohol mať podozrenie, že jediným politickým dôvodom presadzovania tohto opatrenia je pestovať strach v populácii.“

4. Je totalitné: „Keď sa pozriete do histórie totalitných režimov… všetky robia to isté, čo znamená, potláčajú kultúru a potláčajú akékoľvek dôkazy sebavyjadrenia…“ vysvetľuje Robert F. Kennedy ml. v rozhovore o tvárových rúškach.

„A čo je hlavným nositeľom sebavyjadrenia? Sú to výrazy vašej tváre… Napriek tomu nám všetkým hovoria, že si máme nasadiť burku a byť poslušní.“

5. Snaží sa signalizovať bezúhonnosť: „Rúška sú úplne zbytočné,“ vyhlásil Dr. Roger Hodkinson, patológ z Kráľovského kolégia lekárov a chirurgov Kanady, na stretnutí mestskej rady.

„… rúška jednoducho sa snažia signalizovať bezúhonnosť jeho nositeľa… Je úplne smiešne vidieť týchto nešťastných, nevzdelaných ľudí – a nehovorím to v pejoratívnom zmysle – chodiť ako lumíkov, bez akéhokoľvek vedomostného základu si poslušne nasadzovať na tváre rúško.“

Zdroj: https://www.badatel.net

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d