Slovanské Noviny

Dar na rozvoj SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Revolut: IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659

BIC: REVOLT21

Wirex: IBAN: EE387777000012585575

SWIFT/BIC: LHVBEE22

darovať môžete ľubovoľnú čiastku

16. júna 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Advokáta Ribára opäť zadržala NAKA a obvinila z toho istého skutku, za ktorý bol nezákonne vo väzbe. Len v inom prípade

Informácie, z ktorých nové obvinenie advokáta Martina Ribára vychádza, mala polícia už viac ako rok. Použila ich až po prepustení Ribára z kolúznej väzby.

Známy advokát Martin Ribár, ktorý strávil nezákonne takmer 20 mesiacov vo väzbe a musel ho prepustiť až Ústavný súd, je opäť za mrežami. Vo štvrtok ráno ho zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Ribára obvinili z totožných skutkov, pre ktoré bol vo väzbe, tentoraz však pre iný čin. Spolu s ním NAKA zadržala a obvinila aj ďalšieho bratislavského advokáta Alexandra Fila. Trestné stíhanie má opäť súvisieť so zločineckou skupinou takáčovcov.

„Policajti Národnej kriminálnej agentúry dnes zadržali dve osoby, s ktorými momentálne prebiehajú procesné úkony. V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne konkrétne informácie,“ potvrdila hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Vo štvrtok poobede oboch obvinených za prítomnosti svojich obhajcov vypočuli. Ribára paradoxne obvinili z tých istých skutkov ako pred necelými dvoma rokmi, ale údajne sa ich tento raz dopustil v inom prípade.

„Klient má vznesené obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z navádzania na krivú výpoveď ako aj obzvlášť závažného zločinu vydierania. V podstate ide o identické skutkové podstaty, z akých bol obvinený vo svojom pôvodnom trestnom konaní s tým rozdielom, že ide o iné skutky,“ povedal pre Pravdu Ribárov obhajca Matej Marhavý z Iniciatívy advokátov za právny štát (IAPŠ).

Ako priblížil, informácie, z ktorých toto nové obvinenie vyplýva, mala polícia už viac ako rok. „Týmito informáciami sa začali orgány činné v trestnom konaní zaoberať až vtedy, keď bola môjmu klientovi zrušená kolúzna väzba a preventívna mu uplynie najneskôr 28. mája 2021. A na ich základe sa toto obvinenie vznieslo,“ priblížil Marhavý.

Advokát Ribár je stále v cele predbežného zadržania. V čase našej uzávierky návrh na väzbu ešte podaný nebol. „Uvidíme, či vyšetrovateľka podá prokurátorovi podnet. Predpokladám, že sa o tom dozvieme v najbližšom čase,“ dodal Marhavý.

Ako Ribár povedal po svojom prepustení z väzby v rozhovore pre denník Pravda, niektorí vyšetrovatelia a prokurátori svoju prácu preháňajú. h

„Na Slovensku je teraz obrovská snaha o očistu justície a celej spoločnosti. Spoločnosť volá po zmene, lenže niekedy to človek robí tak horlivo, že si neuvedomuje následky. Niektorí vyšetrovatelia NAKA a niektorí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry sú ako odtrhnutí z reťaze. Ale každý sa ich bojí kritizovať a už vôbec nie ich kontrolovať,“ hľadal Ribár dôvody svojej rok a pol dlhej väzby v rozhovore pre Pravdu.

Prvýkrát bol Ribár spolu s ďalšími 18 ľuďmi zadržaný v októbri 2019 v rámci akcie Apač, ktorá bola zameraná na bratislavskú zločineckú skupinu takáčovcov. Obvinili ho zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z navádzania na krivú výpoveď ako aj obzvlášť závažného zločinu vydierania.

Podľa polície sa pod hrozbou násilia snažil prinútiť svojho klienta Pavla Kmeťa, aby sa držal pôvodnej výpovede a zachoval voči ostatným členom skupiny mlčanlivosť. Ribár však od začiatku svoju vinu popiera a tvrdí, že je trestne stíhaný len za výkon svojho advokátskeho povolania. Na jeho podporu sa vtedy postavili aj desiatky advokátov ako aj samotná Slovenská advokátska komora.

Po takmer 20 mesiacoch, konkrétne 565 dňoch, ho z väzby napokon 14. mája prepustil až Ústavný súd. Ten práve v čase rozhodovania Špecializovaného trestného súdu v Pezinku o ďalšom predĺžení väzby vydal nález, v ktorom konštatoval, že celá dovtedajšia Ribárova väzba bola protizákonná. Z predchádzajúcich súdnych odôvodnení jeho väzby by podľa Ústavného súdu vyplývala možnosť držať obvinené osoby vo väzbe po akokoľvek dlhý čas a bez akýchkoľvek dôvodov. Pre tieto zásadné nedostatky v predchádzajúcich rozhodnutiach súdov o väzbe nariadil Ústavný súd advokáta bezodkladne prepustiť.

VIDEO: Advokát Ribár v rozhovore pre Pravdu o svojej nezákonnej väzbe. (20. 5. 2021)

Zdroj: pravda.sk

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: