K porozumeniu Čelovekom

Americkí inžinieri z Northwestern University v Illinois sa predviedli. Okrídlený mikročip je najmenším lietajúcim strojom, aký bol kedy vyrobený. Hrozby sú každému zrejmé…

Inžinieri z Northwestern University z Evanstonu v Illinois (USA) pod vedením Johna Rogersa pridali do elektronických mikročipov novú funkciu: lietanie. Nový lietajúci mikročip (nazývajú ho „microflier“) o veľkosti zrnka piesku nemá žiadny motor. Namiesto toho poletuje vo vetre, podobne ako okrídlené semeno javora, a točí sa ako helikoptéra padajúc vzduchom smerom k zemi.

Okrídlený mikročip predstavuje zatiaľ najmenší vyrobený objekt, schopný riadeného letu, uvádza magazín Tech Xplore, aj keď ten „riadený“ let treba brať asi s rezervou . Do budúcnosti môže byť vybavený nanotechnológiami v podobe senzorov, antén, dátovej pamäte a zdrojom energie. Ale pri takejto kategórii zariadení by bolo asi najvýhodnejšie čerpať elektrinu priamo z elektromagnetického žiarenia (Wi-Fi, mobilných sietí) v danom prostredí.

Rogers a jeho tím navrhli a zostrojili mnoho rôznych typov lietajúcich mikročipov, vrátane jedného s tromi krídlami, optimalizovaných do podobných tvarov a uhlov ako krídla na semene révy tristellateia. Pomocou počítačových modelov potom navrhli optimálny tvar krídiel pre mikročip.

Cieľom výskumu je vyvinúť miniatúrne lietajúce nanoroboty, ktoré by mohli napríklad monitorovať parametre prostredia, alebo jeho znečistenie, sledovať populácie rôznych organizmov,  monitorovať alergény, či patogénne mikroorganizmy šíriace sa vzduchom. Pokiaľ by sa do prostredia rozprášili z výšky – z balóna, alebo z lietadla – mohli by sa aj bez aktívneho pohonu rozptýliť do veľkej vzdialenosti. Tu sa vytvára hojný priestor pre fanúšikov konšpiračných teórií a chemtrails, ako nás vlády visiace na nitkách v rukách slobodomurárov a spol. budú môcť „čipovať“ aj bez vakcín a špajdlí v nosohltanoch – pekne zo vzduchu.

Ale teraz vážne. Ostáva otvorená otázka prenosu informácií na väčšiu vzdialenosť, keďže lietajúce nanočipy veľkosti zrnka piesku nebudú mať dostatočne výkonné zdroje, ani antény. A potom sú tu aj problémy z ekologického hľadiska. Také miniatúrne súčiastky bude prakticky nemožné vyhľadať a pozbierať, takže zostanú súčasťou životného prostredia. Vývojári preto hľadajú materiály, ktoré by sa časom v prostredí bezpečne rozložili.

Otáznikov je však viac. Milióny miniatúrnych lietajúcich zrniek „inteligentného prachu“ určených na monitoring znečistenia prostredia sa samy môžu stať znečisťujúcim činiteľom. A po pridaní sofistikovaných funkcií, ktoré im umožnia koordinovať svoje pôsobenie v hraniciach roja, hrozia scenáre, aké opísal vo svojom sci-fi thrilleri Dravec a obeť (v originále „Prey“ – „Korisť“) Michael Crichton.

Zobrazil v ňom vedecký vývoj, smerujúci k spojeniu informatiky, genetiky a nanotechnológií, ktorý vyústi k vytvoreniu predátora tvoreného rojom nanorobotov. Jeho korisťou sa môže stať aj ľudstvo, pretože stovky miliárd replikujúcich sa nanorobotov nebude schopné udržať pod kontrolou.

Od vypustenia podobného džina z fľaše má síce súčasný výskum Northwestern University zatiaľ ďaleko, ale nie je na škodu mať na zreteli aj etické a environmentálne aspekty nových technológií. A to, podľa možnosti, skôr, než sa vymknú spod kontroly.

DOLEZITE

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: