Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zdá sa, že evolúcia prebieha aj vo svete mikrosveta, baktérie majú viac ako tridsaťtisíc bielkovín, ktoré môžu potenciálne rozložiť desať druhov plastov.

Je ťažké nájsť niečo, čo by baktérie nedokázali premeniť vo svoj prospech. Výnimkou nie sú ani rôzne plasty – veď ich je v súčasnom svete toľko, že mikróby jednoducho nemohli prejsť okolo nich bez povšimnutia.

Pracovníci Chalmers University of Technology píšu pre mBio, že na celom svete rastie počet baktérií schopných rozkladať plasty. Baktérie hľadali analýzou ich DNA, ktorou je naplnené prostredie: bakteriálne bunky odumierajú a rozložia sa, ale DNA ako pomerne stabilná a odolná molekula zostáva dlhý čas v pôde, alebo vo vzduchu. V tomto prípade možno bakteriálnu DNA odlíšiť od DNA iných organizmov, pretože proteíny, ktoré kóduje, majú svoje vlastné charakteristiky. Je možné dokonca rozpoznať DNA, ktorá patrí do určitej skupiny baktérií.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Už dlho je známe, že baktérie dokážu rozkladať polyméry plastov – niektoré z týchto mikróbov žijú v žalúdku kráv. Vedci sa snažia zefektívniť „antiplastické“ enzýmy baktérií, aby sa dali využiť pri spracovaní priemyselného odpadu. Ak ale vieme, ako jeden, dva alebo tri takéto enzýmy vyzerajú, môžeme hľadať podobné proteíny v iných baktériách, jednoducho porovnaním ich DNA. Vzorky bakteriálnej DNA boli zozbierané po celom svete a ukázalo sa, že existuje viac ako 30-tisíc bielkovín, ktoré majú potenciál rozkladať desať rôznych druhov plastov. Opäť objasňujeme, že tieto proteíny sa doteraz nachádzali len v bakteriálnej DNA v životnom prostredí – sú podobné známym enzýmom degradujúcim plasty, no či skutočne dokážu degradovať plasty a s akou účinnosťou, sa ešte len ukáže. Údaj o 30 000 enzýmoch je však pôsobivý.

DNA s potenciálnymi „antiplastickými“ proteínmi sa našla v pôde aj v mori. Takáto DNA sa navyše objavila viac na miestach, kde bolo viac plastu, čo je pochopiteľné: baktérie s veľkým záujmom využijú to, čo je prebytočné. Rozdiely boli vo forme, v akej plast zachytili mikróby: napríklad vo veľkých morských hĺbkach bolo tiež viac DNA obsahujúce potenciálne „antiplastické“ enzýmy – čím hlbšie, tým viac drveného plastu, plastových mikročastíc vo vode, s ktorými si mikróby ľahšie poradia…

Možno medzi mnohými tisíckami bielkovín, ktoré dokážu rozložiť plasty, sú také, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť cielenému zberu odpadu. Alebo sa samotné baktérie pod vplyvom prirodzeného výberu naučia rozkladať plasty tak rýchlo, že plastové fľaše spadnuté do mora nám doslova zmiznú pred očami.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d