Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Komisia ďalej upozorňuje, že zverenie dohľadu nad disciplinárnymi konaniami voči advokátom Najvyššiemu správnemu súdu by znížilo úroveň samosprávy v advokácii, pričom „výhody tohto kroku nie sú úplne jasné“. 

Benátska komisia, ktorá je poradným orgánom Rady Európy pre ústavné záležitosti, zverejnila v pondelok svoje stanovisko ohľadne možnosti zriadenia viacerých advokátskych komôr a úlohe Najvyššieho správneho súdu pri disciplinárnom konaní voči advokátom. TASR o tom informoval hovorca Rady Európy Jaime Rodriguez Murphy.

Komisia sa k veci vyjadrila na základe žiadosti slovenskej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako uvádza komisia Rady Európy, súdna reforma z dielne nového vedenia ministerstva spravodlivosti si stanovila za cieľ reagovať na sériu korupčných škandálov, do ktorých boli údajne zapletení aj sudcovia a prokurátori. V rámci reformy vznikol Najvyšší správny súd, ktorý slúži ako disciplinárny súd voči sudcom a prokurátorom, avšak nie voči advokátom.

Slovenské ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Slovenská advokátska komora (SAK) – jediné profesné združenie svojho druhu na Slovensku, s povinným členstvom – nepostupovala dostatočne razantne pri porušení zákona u svojich členov. Kolíková teda navrhla, aby Najvyšší správny súd mal možnosť vyhodnocovať disciplinárne konanie voči advokátom.

Súčasná komora by sa zároveň mala rozdeliť na niekoľko nezávislých komôr s dobrovoľným členstvom a na základe oblastí práva a miestnej príslušnosti advokátov.

Benátska komisia pripustila, že existencia niekoľkých advokátskych komôr je v súlade s medzinárodnými štandardmi. To isté platí aj pre disciplinárne konanie voči advokátom prostredníctvom zmiešaných orgánov pozostávajúcich zo sudcov a právnikov.

„Dôvody tejto reformy však nie sú úplne jasné, pričom navrhované riešenia si vyžadujú aj isté záruky,“ uviedla komisia.

V prípade rozdelenia SAK sa Benátska komisia obáva spolitizovania advokácie, keďže jednotlivé komory by o členov súťažili. Dobrovoľné členstvo by mohlo zároveň viesť k zníženiu profesionálnych štandardov.

Schodnejšou cestou by bolo vytvorenie špecializovaných alebo regionálnych advokátskych komôr. Avšak aj tu je potrebné zabezpečiť jednotné profesionálne štandardy pre celú advokáciu. To sa dá dosiahnuť prostredníctvom väčšieho štátneho dohľadu a zároveň zníženia nezávislosti komôr, čo však Benátska komisia neodporúča. Ako alternatívu navrhuje zriadenie organizácie združujúcej všetky advokátske komory, ktorá by sama mala právomoci orgánu dohľadu.

Komisia ďalej upozorňuje, že zverenie dohľadu nad disciplinárnymi konaniami voči advokátom Najvyššiemu správnemu súdu by znížilo úroveň samosprávy v advokácii, pričom „výhody tohto kroku nie sú úplne jasné“. Ak je cieľom znížiť počet inštancií v procese a urýchliť disciplinárne konanie, dá sa to dosiahnuť aj v rámci súčasného systému, dodáva Benátska komisia.

Zdroj: sme.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d