Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Boris Kollár predstavil novelu stavebného zákona, ktorá má rozbehnúť aj výstavbu štátnych nájomných bytov aj napriek výhradám niektorých členov koalície

Pred pár dňami predseda parlamentu Boris Kollár spoločne s podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým predstavili základné body novely zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe. Výstavba bytov, nájomných, ale aj komerčných, by mala byť jednoduchšia a výrazne rýchlejšia. 

Boris Kollár

Stavebný zákon na Slovensku sa nemenil už štyridsať rokov. Je zastaraný,byrokratický a ťažkopádny. Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého patrí medzi najhoršie na svete. Tvrdí, že sa radí na úroveň zákonov krajín rovníkovej Afriky.

Novela zákona prinesie zníženie byrokracie, zrýchlenie povoľovacích procesov aj zautomatizovanie priebehu vydávania a schvaľovania stavebných povolení. Práve vďaka automatizácii schvaľovania povolení by sa mala výrazne odbúrať aj korupcia a klientelizmus. Všetky tieto vylepšenia by mali prispieť k masívnej výstavbe bez zdržiavaní a zbytočných prieťahov. Asi najdôležitejšia je novela stavebného zákona pre hnutie Sme rodina, ktoré vďaka nej môže konečne spustiť svoj projekt výstavby štátnych nájomných bytov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Bol najvyšší čas zákon novelizovať, aby zodpovedal súčasným potrebám. Pre naše hnutie to znamená, že sa nám definitívne otvárajú dvere k výstavbe nájomných bytov s podporou štátu. My chceme pomôcť ľuďom slušne bývať a štátne byty s garantovanou výškou nájomného k tomu výrazne prispejú.Novela zákona ale prispeje k rozvoju výstavby celkovo,vďaka čomu pôjdu ceny nehnuteľností dole. Veď súčasné ceny spôsobené nedostatkom bytov sa šplhajú do nehoráznych výšok, takže bežný človek si vlastné bývanie vôbec nemôže dovoliť,“ povedal Boris Kollár.

Na realitnom trhu dopyt stále prevyšuje ponuku. Preto nie je dôvod na to, aby išli ceny nehnuteľností nadol. Nič na tom nemení ani súčasná pandémia a ekonomická kríza. Prekážkou k rozsiahlejšej výstavbe je práve zastaraný stavebný zákon a z neho vyplývajúce obštrukcie pri vybavovaní stavebných povolení. Novela stavebného zákona je teda dôležitá aj z hľadiska cenotvorby a „znormalizovania“ cien na trhu s nehnuteľnosťami.

Vyzerá to tak, že súčasná situácia je neúnosná hlavne pre mladých ľudí, ktorí sachcú osamostatniť a založiť si vlastné rodiny. Zobrať si hypotéku v dnešnej dobe je pre mnohých nereálne. Riešením by sa pre nich mali stať práve nájomné byty so štátom regulovaným nájomným.

„Keď sa mladí ľudia chcú usadiť, mať rodinu, tak v prvom rade potrebujú mať strechu nad hlavou. Pokiaľ ju nemajú, tak nemajú nič. My im chceme pomôcť, aby mohli bývať vo svojom, za dostupné ceny, ktoré nezruinujú ich peňaženky. Aby nemuseli obracať každú korunu a mohli žiť dôstojne,“ dodal Boris Kollár.

Zdá sa, že napriek výhradám opozície, ale aj niektorých členov koalície, Sme rodina nakoniec výstavbu nájomných bytov uskutoční a naplní tak aj svoj hlavný predvolebný sľub. Ak sa tak stane, pôjde o zásadný krok vpred v novodobom riešení bytovej otázky na Slovensku, ktorý môže reálne pomôcť desaťtisícom ľudí bývať vo svojom bez toho, aby nad nimi visel Damoklov meč celoživotného splácania hypotéky.

zdroj: hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d