Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čo sa to deje vo svetovej ekonomike, alebo sme na konci globalistického plánu na jej zničenie ? (Gates stavia bunkre)

BM : V rámci možností sledujem aj dianie vo svetovej ekonomike. Sem tam sa objavia varovania o jej vývoji ,ale sú prehlušené neustálim tokom nových rôznorodých informácií, takže som tomu nevenoval zvláštny záujem ,tak ako väčšina z nás . Potom som našiel týchto 9 bodov a spozornel som .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Začiatkom dvadsiatych rokov tohto storočia sa svet blížil s veľkou váhou nevyriešených protirečení, ktoré ešte viac prehĺbila pandémia CoVID-19. Adekvátna odpoveď na túto výzvu neprichádzala a okrem iných problémov sa svet ocitol na hojdačke zdrojov, ktorú si možno veľmi konvenčne predstaviť takto:

1. – Vyhlásenie pandémie a masívne výluky. Hospodárska aktivita spotrebiteľov klesá o 80 %, najmä v západných krajinách. V dôsledku toho sa spotrebuje menej primárnych zdrojov (na výrobu tovarov a služieb, ako aj na osobné potreby – cestovanie autom, cestovný ruch atď.)

2. – Produkciu energetických zdrojov brzdí skutočnosť, že ich už nie je kam umiestniť, ceny ropy prekonávajú nulovú hranicu a rútia sa do temného podsvetia. Dochádza k poklesu ťažby a prehodnocovaniu investičnej atraktívnosti ropných projektov (za výkrikov, že to poškodí okolitý štvrtok).

3. Pod dojmom toho, čo bolo vykonané, sa karanténa uvoľní, krvácajúce ekonomiky napumpujú likviditu a začnú sa šplhať späť na predchádzajúcu úroveň, produkcia primárnej energie sa rozbehne, ale ťahá sa to . a nedosahuje požadovanú úroveň. Nahráva tomu aj počasie (kde je bezvetrie, tam je sucho) a zákutia v zelenej mene eura (príliš prudký odchod od uhlia a jadrovej energie).

Pre túto oblasť zatiaľ neexistujú žiadne štatistiky a do jari 2022 ani nebudú, takže veľkosť poličky môžete odhadnúť na 10 % + prekrytie. Pre väčšiu istotu môžeme povedať +5%. Z technického hľadiska je však zrejmé, že opätovné spustenie ťažby ropy a zemného plynu nie je najjednoduchšou úlohou, a v kontexte zníženého toku investícií to platí dvojnásobne. Uhlie je o niečo jednoduchšie opätovne začať ťažiť , ale už nie je také jednoduché zvýšiť ďalšie objemy.

4. Energetický regál nevyhnutne spôsobí pokles globálneho HDP. Práve teraz veselo konzumujú zvyšok zásob, ktoré sú na začiatku zimy na celom svete rekordne nízke. A škrabú sa na hlave, pretože si uvedomujú, že v podstate nemajú kde získať nové. Pri stabilnej konjunktúre a silnom čerpaní investícií bude trvať 5-7 rokov, kým sa rozbehnú nové ťažby, bane, vrty atď. A pokles bude nerovnomerný. Ľudia a podniky v chudobných krajinách pocítia plnú záťaž zvyšovania cien energie. Bohatí si všimnú, že ich tovar a služby sa kupujú menej a s malým oneskorením.

5. Dôsledky krutej zimy zjavne nepocítia všetky podniky a možno ani krajiny. Optimisticky sa zníži spotreba a výroba, a tým aj spotreba energie. Ceny budú klesať po sínusoide. V pesimistickom scenári by životná úroveň v niektorých krajinách klesla tak nízko, že by rast obnovy neprichádzal do úvahy, pretože priemysel by už neexistoval. Balkán a Ukrajina, ktorá sa pripojila k Balkánu, sa nachádzajú vo výrazne rizikovej zóne, hoci výkyvy počasia sú nepredvídateľné. Ak by sa veľký počet spotrebiteľov vzdal, ceny ropných a plynových produktov by opäť prudšie klesli.

6. V každom prípade pokles cien ešte viac oslabí ochotu veľkých investorov seriózne investovať. Na ich správne naladenie by bola potrebná politická vôľa a železné vládne záruky. Takéto záruky sú nepravdepodobné, pretože viera v to, že sa mocenské inštitúcie spamätajú a začnú krízu primerane zvládať, je čoraz slabšia. A prečo by to mali robiť. V najlepšom prípade zachránia svoje vlastné národné hospodárstvo bez toho, aby mysleli na abstraktný globálny HDP.

7. Ak sa nevyskytnú žiadne nové otrasy, amplitúda výkyvu sa zníži. Potom sa svet za dva roky ocitne niekde v 90. rokoch, pokiaľ ide o dostupnosť energie, a stane sa ešte kontrastnejším ako teraz. Potravinová a migračná kríza sa bude stupňovať. Viac oblastí sa stane šedými zónami. V tzv. bielych oblastiach sa sociálna nerovnosť a banálna chudoba ešte zvýraznia. Zhoršené stravovacie a bytové podmienky (nedostatočné vykurovanie) budú predstavovať ďalšiu záťaž pre zdravotnú starostlivosť. Mohlo by dôjsť k prepuknutiu závažných ochorení, najmä tuberkulózy.

Ochudobnenie bude silným impulzom pre sociálny a politický rozmach, podobne ako v 30. rokoch 20. storočia. Tí, ktorí sú pri moci, majú proti tomu ,,palicu na chrbte“. Svetové médiá už asi 10 rokov úspešne rozdeľujú spoločnosť na skupiny, zameriavajú sa na ne a zaťažujú ich viacsmernou agendou. Vaxers/Antivaxers, zelení/klimakritici , LGBT šialenci/ konzervatívci atď. To je to, čo vám hneď napadne. O každej málo významnej alebo bezvýznamnej udalosti sa v rôznych a niekedy aj v tých istých masmédiách objavujú diametrálne odlišné verzie bez toho, aby došlo k ich osobitnému stretu. Výsledkom je, že konfrontácie sa dostávajú na úroveň bežného človeka a diskutovať o politických novinkách normálne s cudzincom sa stáva nereálne.

Fragmentácia spoločnosti spomaľuje jej polarizáciu v tom zmysle, že ak jeden z pólov posilňuje, začne sa rozdrobovať na menšie skupiny. To bráni vzniku novej ideológie. Svet je však veľký a táto prax môže kedykoľvek zlyhať alebo sa môže zámerne zmeniť, aby sa zapáčila jednej skupine. V súčasnosti existuje reálna hrozba „ľavicového“ fašizmu v rôznych podobách (eko, farmácia, LGBT…). Takéto pohyby majú jasný ekonomický základ – zníženie spotreby energie. V reakcii na to sa môže objaviť niečo takpovediac sprava.

8. Ak sa výkyvy zdrojov prekryjú ďalším veľkým šokom, ako je napríklad globálne narušenie logistiky alebo vojna medzi Izraelom a Iránom s blokádou Hormuzského prielivu, vstup taiwanskej otázky do horúcej fázy, príliš silná hospodárska kríza v EÚ, platobná neschopnosť USA alebo niečo na rovnakej úrovni, alebo všetko naraz, svet môže očakávať prudký kolaps medzinárodnej deľby práce a návrat k blokovej ére alebo, čo je horšie, uzavretie ekonomík v rámci hraníc štátov. Ľudstvo na to nie je pripravené a len niekoľko krajín by bolo schopných pokryť oba konce a väčšina obyvateľstva by sa vrátila k samozásobiteľskému hospodárstvu. Preto nemá zmysel túto myšlienku predlžovať.

9. Ak sa podarí zabrániť zintenzívneniu globálnej krízy, je možný určitý druh obnovy rastu. V zmenených podmienkach budú dôležité nové spôsoby kontroly obyvateľstva, takže na programe dňa budú digitálne technológie, drony atď. Rovnako ako všetky druhy „zlacňovania“ života – čítaj nahrádzanie kvalitných vecí menej kvalitnými. Antiutópia nebude trvať dlhšie ako 15 – 20 rokov, potom sa stará infraštruktúra, zameraná predovšetkým na výrobu zdrojov a energie, bez adekvátnej náhrady vyčerpá a svet upadne do nového veku temna. > > Varianty sú nielen možné, ale aj nevyhnutné – napríklad môže vzniknúť hnutie svedomitých odporcov, ktorí dobrovoľne obmedzia spotrebu, dostanú sa k moci a budú racionálne využívať zostávajúce zdroje. Alebo môže dôjsť k náhlemu prelomu v oblasti jadrovej alebo vodíkovej energie. Nie nadarmo Rosatom už tak dlho investuje do uzavretého jadrového cyklu. Alebo by mohla nastať prírodná kataklizma, ktorá by zatienila všetky existujúce problémy.

BM :To ma trošku ohromilo. Tak som začal pátrať v rôznych zdrojoch a tu je malý sumár ,ktorý so mnou už poriadne zatriasol

Pár čísel zo sveta :

1. Americkí občania oblečte sveter navyše, keďže náklady na kúrenie túto zimu vzrastú o skromných 54 %.

Pavlich: Bidenova energetická kríza, ktorú si spôsobil sám

Podľa amerického Úradu pre energetické informácie sa náklady amerických rodín na vykurovanie túto zimu zvýšia o 54 percent, čo bude najväčšie zdraženie za viac ako desaťročie. Vzhľadom na vyjadrenia prezidenta Bidena v kampani v roku 2020, kde rozpútal vojnu proti domácej výrobe energie, to bolo úplne predvídateľné.

„Bidenova kampaň dala jasný a jednoznačný predvolebný sľub, že ukončí prenájom fosílnych palív na verejnej pôde,“ povedal výkonný riaditeľ Sierra Clubu Michael Brune pre denník The Washington Post krátko po dni volieb.

https://thehill.com/opinion/energy-environment/580843-pavlich-bidens-self-inflicted-energy-crisis

2. Ministerstvo priemyslu a obchodu: od začiatku októbra došlo k prudkému nárastu cien armatúr medzi koncovými spotrebiteľmi – o 39 %

„V októbri opäť došlo k prudkému nárastu cien výstuže u konečných spotrebiteľov. Cena 12 milimetrovej výstuže od obchodníkov v Moskve sa tak 1. októbra 2021 zvýšila o 39 % – z 57 tisíc na 79,25 tisíc rubľov za tonu vrátane DPH. <…> Nový výkyv v cene armatúry spôsobila okrem iného špekulatívna politika obchodníkov,“ citovala ho tlačová služba agentúry.

https://ria.ru/20211111/armatura-1758494099.html

3. USA: Oficiálna inflácia sa zrýchľuje na najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov

V čerstvej správe amerického ministerstva práce sa uvádza:

ročná inflácia v októbri bola 6,2 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982

– pri niektorých pozíciách je oveľa vyššia – napríklad pri energetických zdrojoch bol ročný rast ceny 30% -59%, pri ojazdených autách 26,4% atď.

Najzaujímavejšia vec je pred nami, pretože historicky inflácia sleduje náklady na nájomné bývanie a tam už rast dosiahol úroveň 16%:

https://www.bls.gov/news.release/cpi.nr0.htm

4. Severnému Macedónsku, ktoré vyhlásilo stav núdze v dôsledku energetickej krízy, bolo povedané, aby neustúpilo od klimatických cieľov a postupne vyraďovalo uhlie

North Macedonia government declares energy crisis

https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/north-macedonia-government-declares-energy-crisis/embed/#?secret=JerISvv4Tp

5. Globálny automobilový priemysel je teraz ohrozený nedostatkom horčíka – scenár nočnej mory, na ktorý sa priemysel musí pripraviť

Celosvetová výroba áut by sa mohla zastaviť: kvôli Číne

https://www.zr.ru/content/news/931559-proizvodstvo-avtomobilej-po-vs/

6. Čína: Ceny výrobcov rastú rekordným tempom počas celého obdobia merania

Čínske štatistiky uvádzajú, že výrobné ceny (PPI) v októbri vzrástli o 10,7 % v porovnaní s rovnakým mesiacom pred rokom, čo je rekord za celý rok. pozorovacie obdobie, tj minimálne od novembra 1995.

http://www.news.cn/english/2021-11/10/c_1310301960.htm

7. Cena plynu v Moldavsku stúpne na 11,1 lei.

Cena plynu sa zvýšila zo 4,2 lei za meter kubický a po zohľadnení hodnoty DPH vo výške 8 % bude od novembra predstavovať 11,1 lei za meter kubický plynu, uvádza moldpres.md .

https://www.moldpres.md/ru/news/2021/11/09/21008474 > 8. USA: Ceny ojazdených áut vzrástli o ,,miernych“ 38 % za jeden rok a o 59 % za dva roky

Manheim Consulting zverejnil (na základe databázy miliónov vozidiel) americký index cien ojazdených áut v októbri, ktorý uvádza: > > – zvyčajne v októbri dochádza k sezónnemu poklesu cien, avšak na rozdiel od historických trendov došlo v tomto októbri k nárastu a mesačný nárast cien (+ 9,2%) v porovnaní so septembrom sa stal rekordom za celú históriu pozorovaní (aspoň od roku 1997)

– ročná zmena ceny v porovnaní s októbrom 2020 bola divokých 38%

– dvojročná zmena ceny v porovnaní s októbrom 2019 bola 59% > > https://publish.manheim.com/en/services/consulting/used-vehicle-value-index.html

9. USA :Nechajte ich jesť obnoviteľné zdroje > > Ak ste niekedy potrebovali nejaký dôkaz pre svojich ľavicových priateľov, že súčasná administratíva alebo vo všeobecnosti progresívni ľudia sa nestarajú o nikoho iného, len o seba, nehľadajte nič iné ako najnovší potenciálny krok Bidenovej administratívy, ktorým chce okradnúť Američanov o ich schopnosť vykurovať svoje domovy alebo prevádzkovať autá počas nadchádzajúcej zimy.

https://pjmedia.com/news-and-politics/lincolnbrown/2021/11/08/let-them-eat-renewables-n1530645

10. Globálna elita sa ,,obáva, že sa chystá povstanie“

Podľa generálneho riaditeľa jedného z najväčších svetových staviteľov súdnych bunkrov pre elitu sa tí, ktorí sú v súčasnosti pri moci, obávajú „vzbury“ tých, ktorým vládnu. Ron Hubbard, generálny riaditeľ Atlas Survival Shelters , v rozhovore pre The Canadian Prepper tvrdí, že „biznis s budovaním bunkrov“ láme rekordy, keďže elity sa začínajú obávať prebúdzania más.

Bill Gates šesť mesiacov pred ohlásením pandémie získal veľa nehnuteľností a postavil niekoľko bunkrov s tunelmi za 5 miliónov dolárov. Pod letiskom v Denveri je bunker pre 500 tisíc ľudí. a zásoby na 3 roky.

https://www.shtfplan.com/headline-news/ceo-of-large-doomsday-bunker-builder-says-the-global-elite-fear-a-rebellion-is-brewing > > 11.Svetový výrobca mäsa č. 1:

„Vo VŠETKÝCH vyspelých krajinách máme problémy s rastom nákladov a možnosťou rastu produkcie“

Ďalší signál blížiacej sa zmeny stravy. Tentoraz od šéfa spoločnosti JBS, ktorá je svetovou jednotkou vo výrobe mäsa (ročný obrat 53 miliárd dolárov, 150 priemyselných bitúnkov), ktorý uviedol:

„Nedostatok pracovníkov ovplyvňuje naše operácie vo všetkých rozvinutých krajinách, zvyšuje ceny a obmedzuje našu schopnosť rozširovať výrobu. Tento problém je najvypuklejší v USA, ale vyskytuje sa aj v Európe, Kanade a Austrálii. Existujúci pracovníci odmietajú pracovať navyše a podobné problémy sú aj s dodávateľmi a logistikou.“

Nazýva sa to jednoducho: mzdová inflácia. Ak tlačiareň rozdáva dávky všetkým, ľudia nechcú pracovať za inflačné peniaze. Dobre, zvýšime mzdy mäsiarov. To však znamená vyššie ceny výrobkov a rýchlejšiu infláciu, čo v kombinácii s klesajúcimi reálnymi mzdami zákazníkov znamená nižší dopyt po výrobkoch.

Pridajte k tomu nevyhnutné nové QE v mene záchrany dlhových bublín a pyramídových schém, po ktorom bude nasledovať nové kolo inflácie, a uvidíte skutočný ,,ahtung“, v ktorom sa nachádza mäsový priemysel (a keby len ten).

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-11-11/top-meat-firm-jbs-says-labor-woes-hurting-business-across-globe

11. Forbes USA: Zachráňte nás, OPEC +: Západný svet tvárou v tvár sankciám zrazu potrebuje ruské energetické zdroje

https://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2021/11/11/sos-opec-suddenly-the-western-world-needs-russian-energy-amid-sanctions/?sh=5b3c74226fb9

Určite by sa toho našlo viac ,ale aj toto by nás už malo ,,dosť znepokojiť . Na budúcnosť môžeme byť pripravený ,alebo budeme prekvapení !

AUTOR: Boris Mesár

cz24news

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d