Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý prokurátor Milan Valašik o zákaze negatívnych pokynov a snahe súčasnej garnitúry zrušiť paragraf 363 umožňujúcemu generálnemu prokurátorovi zrušiť obvinenie, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon

Exprokurátor a v súčasnosti advokát Milan Valašik uvádza príklad človeka, ktorý bol obvinený zo závažného trestného činu. 

Už zákaz negatívnych pokynov považujú niektorí prokurátori za idiotský a zrušenie paragrafu 363 by to ešte zaklincovalo. Hodnotí snahu koaličných politikov o zmenu právomocí generálneho prokurátora Maroša Žilinku bývalý riaditeľ trestného odboru generálnej prokuratúry a v súčasnosti advokát Milan Valašik. Dodáva, že paragraf 363 má v našom právnom poriadku nezastupiteľné miesto.

Humbuk okolo paragrafu vyvolalo koncom augusta zrušenie obvinení voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinského a oligarchovi Jaroslavovi Haščákovi zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten na to využil spomínaný paragraf pričom poukázal na množstvo porušení zákona zo strany vyšetrovateľov a prokurátorov v oboch prípadoch. Koaliční politici, okrem tých zo Sme rodina, Žilinkove rozhodnutie verejne skritizovali a avizovali, že oprášia programové vyhlásenie vlády kde sa hovorí o „preskúmaní zúženia právnej úpravy paragrafu 363″. Objavili sa aj hlasy o jeho úplnom zrušení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čo ak chýbajú dôkazy, ale prokurátor to nezamietne?

Bývalý prokurátor a v súčasnosti advokát Milan Valašik je veľkým odporcom týchto vládnych plánov. Pre ilustráciu uvádza príklad človeka, ktorý bol obvinený zo závažného trestného činu.

„Napriek chýbajúcimi dôkazom okresný prokurátor jeho sťažnosť zamietol. Ani po vyše roku nebolo vyšetrovanie skončené. Obrátil sa s podnetom na krajskú prokuratúru. Nadriadená prokuratúra mu po čase oznámila : Preskúmali sme Váš podnet a zistili sme, že je oprávnený. Skutočne ani po vyše ročnom vyšetrovaní neboli zistené žiadne dôkazy o vašej vine ani nemožno očakávať, že sa nejaké nájdu. Vaše trestné stíhanie, ako úplne bezdôvodné, by malo byť zastavené,” načrtol právnu situáciu Valašik a pokračoval ďalej.

„Žiaľ podľa platného zákona o prokuratúre má nadriadený prokurátor zakázané dať podriadenému negatívny pokyn. Okresný prokurátor zrejme podá na vás obžalobu. V priebehu roka rozhodne súd, ak vás oslobodí, okresný prokurátor podá odvolanie, ale ani to mu nemôžme zakázať, lebo by to bol negatívny pokyn. Obvinený sa obrátil na GP a ten obvinenie zrušil podľa paragrafu 363 Trestného poriadku,” uzavrel príbeh advokát, ktorý sa ale pýta čo by sa v tomto prípade dialo, ak by poslanci paragraf zrušili.

„Modelujeme situáciu, že NR SR toto ustanovenie zruší. A tak občan dostane z generálnej prokuratúry rovnakú odpoveď ako z krajskej prokuratúry. S dovetkom, že tento postup je v súlade s vôľou poslancov NR SR. Kocúrkovo? Nadriadení prokurátori zistia bezdôvodne trestne stíhanie alebo vážne pochybenia v postupe podriadených a nemajú kompetenciu to napraviť?” kladie si otázky Valašik.

Idiotský zákaz negatívnych pokynov

Dodáva, že na okresnej prokuratúre pritom mohol rozhodovať niekto, kto ešte nemá prax, je nekvalifikovaný alebo dokonca koná v zlom úmysle. „Už zákaz negatívnych pokynov považujú prokurátori za idiotský a zrušenie paragrafu 363 TP by to zaklincovalo. Zákaz negatívnych pokynov aj paragrafu 363 sa odôvodňuje tým, že sa tým bráni tomu, aby sa nezastavovalo trestné stíhanie “našich” ľudí. To ale na druhej strane znamená, že prokurátori okresných prokuratúr sú neomylní géniovia ? A prokurátori krajských a generálnej prokuratúry nie sú náhodou kvalifikovanejší?” pýta sa na diaľku politikov, ktorí volajú po zmene ustanovenia.

Zdôrazňuje, trestné stíhanie môže pritom človeku ľahko zničiť život. „Mysleli nato niekedy páni poslanci? Spomínaný človek bol prepustený zo zamestnania, chcel podnikať , ale ako obvinenej osobe mu banka odmietla dať úver, skončil ako poľovník, lebo mu zobrali zbrojný preukaz, dožil sa rozvratu v rodine a manželka sa s ním rozviedla. A to napriek tomu, že krajská aj generálna prokuratúra považovali jeho trestné stíhanie za nezákonné!” zakončil hypotetickú úvahu Valašik.

„Prokurátor na okresnej prokuratúre – povedzme začiatočník – má právo zrušiť uznesenie vyšetrovateľa aj zastaviť trestné stíhanie. Generálny prokurátor to právo nemá mať? Nie je to choré?” rozohnil sa bývalý prokurátor.

Zdroj: ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d