Slovanské Noviny

Dar na rozvoj SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Revolut: IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659

BIC: REVOLT21

Wirex: IBAN: EE387777000012585575

SWIFT/BIC: LHVBEE22

darovať môžete ľubovoľnú čiastku

17. apríla 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Čas egoizmu. . .

Prišiel pomaly…
Spolu s heslami o individualizme. O tom, ako sa má každý jedinec starať sám o seba, presadzovať vlastné ciele a myšlienky. O tom, aký je jedinec výnimočný a čo všetko zvládne sám.
O tom, že kolektív ľudí je zbytočný a práva jedinca sú nadradené nad práva kolektívu, či spoločnosti.

A zrazu sa stretávame s bezohľadnými, dokonca až krutými spôsobmi, ktoré využívajú novodobí individualisti na dosahovanie toho, čo chcú. A spoločnosť to toleruje a ani nevníma, že je to zbraň proti nej samotnej.
Áno, potichu sa z individualizmu stal egoizmus.
Často si všímam jeho rôzne formy, od tých najmenších až po tie, ktoré zasahujú veľkú časť spoločnosti.
Človek by mal mať zdravé sebavedomie. Pomáha mu prežiť, tvoriť, prekonávať prekážky, duchovne a ľudsky rásť.
Žiaľ, uprednostňovaním individualizmu pred zdravým sebavedomím, človek začal strácať zmysel hodnoty ako sú empatia, súcit, úcta voči človeku a prírode, ale aj obyčajná láska.
Je bežné vidieť medzi ľuďmi, ako si na úkor iných dvíhajú vlastné ego. Dokážu bezcitne ponižovať ľudí okolo seba, neberú ohľad na to, ako im ublížia, ako ich rania. Mnohí sa s tým stretávajú v práci, aj v bežnom živote.
Takí ľudia si nedokážu priznať vlastnú chybu, manipulujú ľuďmi, odmietajú prevziať zodpovednosť za svoje konanie a v nedokážu sa slušne ospravedlniť.
Bežne sa s takým správaním stretávam už pri deťoch, tie kopírujú správanie sa vlastných rodičov.
Iný, veľmi závažný spôsob, ktorý je v našej spoločnosti rozšírený, je politický a mocenský egoizmus.

Kariérizmus, široké lakte, korupcia, bezohľadnosť, sú bežné prostriedky, ktoré používajú egoisti na dosiahnutie svojich cieľov v túžbe po moci a mamone. Nezaujímajú ich osudy ľudí, ich život, dopady ich správania sa na celú spoločnosť.
Vidíme to aj na našej politickej scéne. Vybavovanie si účtov navzájom, mediálne lynčovanie nepohodlných, kydanie špiny, snaha o likvidáciu štátu a jeho majetku a suverenity, bez ohľadu na to, aký to má dopad na jeho občanov.
Žiaľ, mnohí egoisti v svojej zaslepenosti vlastnou dôležitosťou nedokážu pochopiť, že sebectvo je cesta do pekla. Nielen toho osobného, ale aj spoločenského.
Aj zvieratá, ktoré ľudstvo považuje za menejcenné tvory vedia, že základom prežitia je spoločenstvo.
Spoločenstvo, ktoré funguje na prirodzených hierachických princípoch, kde má každý svoje vlastné miesto a poslanie.
Egoizmus a individualizmus, ktoré sú v súčasnej spoločnosti rozšírené a podporované, sú dôvodom rozkladu spoločnosti. Morálneho, aj kultúrneho.
A pritom stačí veľmi málo na jej zachovanie. Pochopiť vlastné zlyhania a chyby a vrátiť sa ku hodnotám, ktoré pomáhajú ľuďom prežiť.

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: