Česká republika a Slovensko sú podozrivé z dodávok zbraní do Bieloruska

České, slovenské a maďarské spoločnosti sú podozrivé z nezákonnej prepravy zbraní do Bieloruska a Ruska, pričom obchádzali zbrojné embargo EÚ. Informuje o tom portál „EUobserver“.

Autori prieskumu z „EUobserveru“ informujú, že okolo roku 2020 sa maďarská firma „De Fango“ a slovenská firma „XXeurope“ pokúsili vyvážať státisíce patrónov cez Moldavsko do Bieloruska. Približne v rovnakom čase podľa novinárov mohla česká spoločnosť „Česká zbrojovka“ poslať do Ruska viac ako 100 pušiek a pištolí. V možnej schéme obchádzania sankcií sú uvedené ďalšie tri spoločnosti: moldavská zbrojárska spoločnosť „Cartuș“, ruská „Alliance“ a bieloruská spoločnosť „Outdoor Team“.

Moldavské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo portálu „EUobserver“, že vláda prekazila pokus o vývoz civilnej munície do Bieloruska.

„Boli skonfiškované a v súčasnosti sú uložené na území Moldavskej republiky. Súdne orgány začali v tomto prípade vyšetrovanie, v rámci ktorého bolo minulý týždeň vykonaných niekoľko prehliadok,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Moldavské ministerstvo zahraničia tiež dodalo, že munícia bola dovezená z Maďarska, ale bola vyrobená vo Fínsku a vo Švajčiarsku.

Portál „EUobserver“ uskutočnil vyšetrovanie vyššie uvedených firiem. „Česká zbrojovka“ a „De Fango“ vyhlásili, že sa dodávkami zbraní nezaoberali. Od ostatných spoločností sa vyjadrenie získať nepodarilo.

Pripomeňme, že v roku 2011 Európska únia uvalila embargo na dodávky zbraní do Bieloruska. Sankcie boli následne predĺžené a v súčasnosti sú stále účinné.

Zdroj EADaily/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov