K porozumeniu Čelovekom

Česká republika je pripravená vyslať vojakov na hranicu Poľska a Bieloruska

Na poľsko-bieloruských hraniciach môžu byť rozmiestnené vojenské jednotky Českej republiky.

Takýto návrh dal 23. novembra český líder Miloš Zeman poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi.

„Armáda Českej republiky je pripravená, ak prejavíte záujem a za podmienok stanovených zákonom, vyslať svojich vojakov na obranu hraníc Poľska. Českí vojaci sú pripravení na okamžité nasadenie,“ napísal český líder.

Zeman dodal, že poľsko-bieloruská hranica je aj hranicou Európskej únie a NATO, preto ju musia brániť všetci členovia EÚ a vojenského bloku. Český prezident zároveň poznamenal, že situáciu na poľsko-bieloruskom pohraničí spôsobili „zlé úmysly tých, ktorí neváhajú zneužiť osud iných na svoje záujmy“. Rozhodnutie o zavedení vojakov až na 60 dní však musí urobiť česká vláda.

Český premiér Andrej Babiš zase povedal, že Praha je pripravená vyslať do Poľska policajtov alebo vojakov. Na vyslanie vojakov však bude podľa neho potrebné rozhodnutie oboch komôr parlamentu.

„Posledné udalosti nie sú vôbec pozitívne. Poľsko sa ocitlo v zložitej situácii a podobne ako Litva a Lotyšsko čelí bezprecedentnému a neprijateľnému hybridnému útoku bieloruského režimu. Minulé leto bola vytvorená nová trasa nelegálnej migrácie, ktorú zorganizoval diktátor Lukašenko – bieloruský režim privádza tisíce migrantov, ktorí sú potom tlačení, aby ilegálne prekročili poľské hranice,“ povedal Babiš pred odchodom do Budapešti na summit Vyšehradskej štvorky.

Politik spresnil, že samotné Poľsko o pomoc nepožiadalo, ale republika je v prípade potreby pripravená poskytnúť ju.

Pripomeňme, že migračná kríza na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom prudko eskalovala 8. novembra, keď sa niekoľko tisíc utečencov pokúsilo preniknúť do EÚ z bieloruskej strany. Podľa predstaviteľov Varšavy a Bruselu je za tým bieloruský režim a jeho „hybridná agresia“. Šéf poľskej vlády Mateusz Morawiecki v reakcii na návrhy z Prahy poďakoval svojim kolegom za „fantasickú a bezkonkurenčnú“ úroveň solidarity.

Zdroj EADaily/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: