Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z pôvodného článku prekladám len časť, nakoľko je to politický pohľad a pri takých sa veci dosť omieľajú dookola. Ale chcem tým aj ukázať, že nie všade sa všetka pozornosť sústreďuje hystericky na COVID a vakcíny, ale na rozvoj obrovského regiónu, ktorý by mohol mať veľký význam aj pre nás. Ale to by sme nesmeli byť prišliapnutí oligarchami, Big Pharma, a ich domácimi prisluhovačmi. Autorom článku je M. K. BHADRAKUMARIndian Punchline.

Desať mesiacov po prvom stretnutí Číny a piatich štátov centrálnej Ázie, Peking nadviazal druhým zasadnutím stretnutím v Xi’an, Čína, 11. mája, na zhromaždení ktorého hostiteľom bol minister zahraničia Wang Yi.

Miesto je symbolické. Starobylé mesto Xi’an bývalo ‘terminus a quo’ – koniec a začiatok – Hodvábnej Cesty. A, snáď, aj časovanie, keďže to je 25. výročie procesu  ‘Shanghai Five – Šangajská päťka’, v ktorom Čína, potichu ale stabilne, začala budovať svoje ekonomické, vojenské, a diplomatické vzťahy s Centrálnou Áziou a predstavila sa ako použiteľný – viable – partner.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Stretnutie v Xi’an je prelomová udalosť, nakoľko vytvára ‘inštitucionálnu garanciu’ pre rodiaci sa ‘C+C5’ rámec. Účastníci sa zhodli na Memorande o porozumení – memorandum of understanding – s cieľom vytvoriť mechanizmus regionálnej kooperácie, podporiť konštrukciu vysoko kvalitnej Belt and Road a založiť tri výskumné centrá, ktoré budú kooperáciu vykonávať.

Staré Čínske príslovie hovorí, že „cesta dlhá tisíc Čínskych míľ začína pod našími nohami“. Zvlášť po tom, ako proces Šanghajskej Päťky vyrástol do Šnaghajskej Organizácie pre Spoluprácu – Shanghai Cooperation Organization -, aj C+C5 vyzerá že je „určené pre dobývanie výšin“.

Šanghajská päťka pozostávala z Číny, Kazachstanu, Kirgizska, Ruska a Tadžikistanu, a tiež mala skromný začiatok v roku 1996, keď sa vynorila ako séria demarkačných rozhovorov o hraniciach a o demilitarizácii, ktorú viedli štyri bývalé Sovietske republiky s Čínou. Inštitucionalizácia C+C5 tiež predstavuje bod zlomu v regionálnej bezpečnosti — keďže sťahovanie vojsk USA z Afganistanu sa rozbieha a vznikajú špekulácie že Pentagon hľadá miesta pre základne v krajinách Strednej Ázie.

Pozoruhodne, aj tu sa objavili „tiene veľkej hry“. Stretnutie v Xi’an prišlo o osemnásť dní po podobnom mítingu vo formáte ‘C5+1’ s účasťou ministra zahraničia USA  Antony Blinkena (samozrejme vo virtuálnom móde). Vnútorná Ázia – Inner Asia – je slávna cez svojich šamanických duchov a Budhistických Bohov. Nie je jasné, či  Blinken niekoho predskočil, alebo naopak. 

Vydavateľov stĺpec v China Daily, vládne noviny, vo štvrtok zvýraznil vysokú dôležitosť ktorú Peking pripisuje diplomatickej iniciatíve C+C5. Poznamenal, že mechanizmus C+C5 “načrtáva akčný plán, ktorý poskytuje silnejšiu inštitucionálnu záruku pre ich spoluprácu”.

Editoriál pokračuje, že “Pre transformovanie ich zdieľanej vôle na sledovanie spoločného rozvoja do konkrétnych projektov a činov, dohodli sa že založia regionálny kooperačný mechanizmus C+C5, podporia vysokokvalitnú výstavbu Belt and Road, a vytvoria tri výskumné strediská ktoré zrealizujú kooperáciu v modernom poľnohospodárstve, archeologickom a kultúrnom dedičstve a tradičnej medecíne”.

Ďalej ešte, že sa zasadia za mierové smerovane Afganistanu po odchode USA. Je tam ešte aj poznámka, že sú dokonca ochotní podieľať na na následnom jeho usporiadavaní. Potom ešte jedna, že v skutočnosti vojská USA vyprázdnili obrovskú leteckú základňu v Kandahare pod rúškom tmy v noci z 11. na 12. mája bez toho aby informovali kohokoľvek z Afganskej vlády.

Zdá sa že tá časť sveta sa v rámci Covidu zaoberala jeho liečením, a nie znižovaním počtu obyvateľov, a predpokladajú, že na realizáciu tých plánov ich budú potrebovať. Celé to znie trochu akoby to bol iný svet. Ktorý má úplne inú orientáciu a viac rozumu – a hlavne vlastného, nie vnúteného zvonku cez podplácaných politikov a pochybné inštitúcie.

preklad: Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d