Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Učiteľ od Boha – tak volám svojho starého otca.  Žiaľ, už nežije.  Ale jeho prikázania týkajúce sa detí so mnou zostanú po zvyšok môjho života a ja ich odovzdám svojim deťom.

Stále sa pýtam, prečo bolo v takom jednoduchom človeku toľko múdrosti?  Dedko vyštudoval 7. ročník školy a učilište.  Prešiel vojnou, spoznal svoju babičku, založil si rodinu, postavil dom a vychoval dve dcéry.  Sám pracoval celý život na rybej farme, v mechanickej dielni na opravy lodí.

Keď ma matka porodila, povedal jej niečo o mojej výchove a vývoji.  Navyše nečítal nijaké chytré knihy o detskej pedagogike a psychológii.  Poradil intuitívne, na základe vlastných skúseností a viery.  A keď som sa konečne stala matkou (je smutné, že môj starý otec nezostal až do tejto chvíle), mama mi povedala všetky dedove nápady.  Teraz, keď už mám tri deti a prečítal som veľa kníh o deťoch, snímam klobúk pred dedovou múdrosťou v otázkach pedagogiky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Takže dedove prikázania:

1. Dieťa je osobnosť

Na všetky rozhorčenie mojej matky z môjho správania, keď som nekonal tak, ako chcela, povedal: „Dcéra, pamätaj.  Dieťa je osoba.  Nemalo by sa to stať pre vás pohodlným.  Na všetko má svoje vlastné názory.  Pokúste sa prijať jeho víziu sveta. ““

2. Ak ste niečo sľúbili – urobte to!

Ak rodič niečo prisľúbil, a to aj impulzívne, ak by len dieťa zaostalo, a potom zabudlo splniť, alebo je jeho splnenie nepohodlné, alebo na to teraz nie je čas, buďte láskavý – dodržte sľub.  Alebo nesľubovať.  V opačnom prípade vám dieťa prestane veriť.  Je však ťažšie neskôr obnoviť dôveru.

3. Nielen „nie“, ale aj vysvetlite, prečo „nie“

Slovo „nie“ pre dieťa je prázdna fráza.  Ak ale vysvetlíte, prečo presne „je to nemožné“, ako to môže pre dieťa dopadnúť, vysvetlite všetky príčinné vzťahy tohto „nemožného“ – dieťa vás bude určite počuť.

4. Päť minút nič nevyrieši

Pamätám si, že dedko niečo robil s domácimi prácami (babka mu vždy niečo dala) a ja som k nemu pribehol a začal som: „Dedko, dedko!  A prečo…?  Za čo…?  A čo to je …? “  A dedko odložil podnikanie a začal sa so mnou rozprávať.  A keď to videla babička, zakričala: „Michail!  Nenechajte sa rozptýliť!  Poďte rýchlo! “.  A neporušiteľným hlasom jej povedal: „Lida, 5 minút nič nevyrieši.  Ale pre dieťa môžu veľa vyriešiť. ““  Snažím sa na to spomenúť, keď sa zdá, že nie je čas, a deti sa neustále pýtajú.

5. Dajte dieťaťu príležitosť, aby si všetko urobilo samo

Doteraz mi v pamäti zostal obraz toho, ako som vyliezol na malú stoličku a umyl riad.  Mal som asi 3-4 roky.  Môj dedo často umýval riad a ja som mu ako každé dieťa chcela pomôcť.  Nechal ma teda pomôcť mu.  Aj tu fungoval princíp „Päť minút“.  Vedel, že o 5 minút ma to omrzí, ale nepovedal „Stále málo“ alebo „Zlomíš to, nepotrebuješ to“ alebo „Nerozptyľuj ma, urobím to sám to rýchlejšie, “ale dal som stoličku k umývadlu a umyl som ju.  Čo sa týka mydiel – piata otázka.  Ten sa samozrejme po mne umyl.  Áno, rýchlo ma to omrzelo.  Ale skutočnosť sama o sebe!  Dieťa dostalo príležitosť robiť si, čo chce, v čom chce pomôcť, dokázať sa.  A potom ho tiež pochválili za jeho kognitívny záujem.  Mimochodom, v istom období môjho života (v mladosti) som veľmi rád umýval riad.

6. Rozširovanie obzorov dieťaťa

Na detstvo spomínam vrúcne.  Vyrastal som u starých rodičov.  Nejaký čas som chodila do škôlky, ale len si odtiaľ nič nepamätám.  A pamätám si nekonečné prechádzky a neustálu komunikáciu s dedkom.  On a ja sme veľa cestovali v našom malom meste (vyrastal som v Temryuku) a povedal mi, dievčatku, o všetkom, čo videl na svojej ceste.  Alebo si spomenul na svoje detstvo a mladosť a podelil sa so mnou.  Alebo sme spolu diskutovali o niektorých „dospelých“ závažných témach: o zmysle života, o svetovom poriadku, o Bohu.  Alebo si vymýšľali príbehy.  Na našich prechádzkach a rozhovoroch sa vždy snažil rozšíriť moje obzory akýmkoľvek smerom.  A pravdepodobne vďaka tomu stále môžem mať niekoľko paralelných záujmov a rozumieť úplne opačným témam.

  A ďalej.  Pravdepodobne je to vďaka jeho citlivému prístupu k môjmu vnútornému svetu, ktorý píšem.  Ako sa to všetko začalo?  Pamätám si, že vo veku 7 – 8 rokov som zložil jeden príbeh.  V sovietskych časoch existovala karikatúra o Bobikovi a Barbosovi a neskôr na základe tejto karikatúry môj starý otec pre mňa vytvoril príbehy o nerozlučných priateľoch – psoch, ale z nejakého dôvodu zmenil ich prezývky.  Jeho príbehy boli „O Palkane a Shavke“.  A často som sa ho pýtal: „Dedko, povedz nám niečo o Palkanovi a Shavke.“  Boli to vtipné príbehy o milých, ale zlomyseľných psoch.  A potom som jedného dňa zložil príbeh.  Pamätám si, že som sa nechal uniesť tvorivým procesom!  Skladal som za pochodu a prichádzal s takými neočakávanými dejovými zvratmi, že som sám tomu všetkému začal veriť.  Myslím, že každý iný dospelý by na toto povedal: „No, snílek!  Rozptýlené!  Veríte sami tomu, čo hovoríte? “  Nie môj starý otec!  Začal ma chváliť!  A potom povedzte všetkým: „Takže Julia – aká skvelá osoba!  Urobil som taký príbeh!  Akú má fantáziu!  Stane sa tiež spisovateľom. ““  A to všetko bolo povedané úprimne, s neskrývaným obdivom a hrdosťou na vnučku.  Pravdepodobne vtedy som „roztiahol krídla“ a veril som si.  A potom som v škole začal písať eseje, ktoré boli prečítané celej triede, a počas 5 rokov študentského života – denníky (nedávno som si ich znova prečítal: 4 hrubé, písané malým rukopisom, zošity – aká spomienka na tie roky) !), Po ukončení univerzity okamžite skončila v miestnom lesklom časopise, kde pri práci v divadle viedla rubriku o kultúrnom živote mesta – rozhovory s hercami pre webovú stránku divadla a nakoniec – články o deti.

  Preto je dôležité veriť v malého človiečika a podporovať ho včas!  A musíte to urobiť úprimne, zo srdca.  Bohužiaľ, často sa nám, dospelým, zdá, že to, čo dieťa robí (skladá, kreslí, vyrezáva), byť vtipné, hlúpe alebo nezaujímavé.  A pre dieťa je to obrovská práca, neuveriteľné pohyby mysle a tvorivé impulzy!  A chce byť vypočutý, pochopený a prijatý.

  To, ako môj starý otec poznal také jednoduché pravdy, je pre mňa záhadou.

  Dedko, ďakujem za tvoju múdrosť!  Nakoniec, čiastočne vďaka tomu, čo si do mňa vložil, som sa stal osobou, ktorou som teraz.

  Vo vzťahu k mojim deťom sa snažím riadiť prikázaniami, ktoré ste kedysi povedali mojej matke a ona mi ich odovzdala a ja ich budem odovzdávať ja.

 Julia Goryacheva

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d