K porozumeniu Čelovekom

Demisia? Nie – bluf.

Prezidentka prijala demisiu šiestich členov Matovičovho kabinetu. Demisiu podali ministri Marek Krajčí, Milan Krajniak, Mária Kolíková, Branislav Gröhling, Ivan Korčok a Richard Sulík.

MORBÍDNE DIVADLO? SAS SA VRACIA DO VLÁDY, DOKONCA SULÍK POZVAL MATOVIČA DOMOV NA VEČERU ,,DOBRÚ“ PIZZU!” – takými palcovými titulkami začína svoj článok portál SKnews, ktorý prináša správu o tom, že SaS prijíma ponuku E. Hegera a je pripravená vrátiť sa do vlády. V článku píše: “Richard Sulík dokonca na tlačovej konferencii povedal: ,,Ako ateista som pripravený zmeniť vzťahy a Igora Matoviča pozývam na dobrú večeru. Mám doma piecku a spravím mu dobrú pizzu. Noky som mu už uvaril.“

Takže detská infantilná hra “škatule škatule, hýbte sa!”, počas ktorej v každom kole hry sa Sulíkovi nedarilo, sa skončila. Deti sa na ihrisku dohrali, podali si ruky a idú spoločne na pizzu.

Tento cirkus však nie je v súlade s Ústavou. Zdá sa, že právny precedens, ktorý zaviedol Kiska s Lajčákom sa ujal a Matovičova suita tomu dala vyšší level.

Lajčák podal demisiu v novembri 2018, o ktorej Kiska nikdy nerozhodol, vyčkával, lavíroval, až kým ho nevystriedala Čaputová a už sa potom nikto touto demisiou nezoberal a tak Lajčák zostal ministrom v demisii až do konca volebného obdobia v marci 2020, kedy skončila Pellgriniho vláda.

Nie je možné, aby minister vlády, ktorá vzišla z posledných volieb, podal demisiu a vzápätí sa do nej opäť nominoval. Prezidentka by ich nominácie nemala akceptovať, ak ich demisiu prijala. Demisia je demisia, vláda nie je holubník, že si to druhý deň rozmyslím a vrátim sa do nej späť. Podľa Ústavy personálne rošády sú možné, iba ak by predseda vlády dal sám návrh prezidentke na odvolanie ministrov s tým, že ich chce navzájom vymeniť na pozíciách. Demisia je inštitút, ktorý také niečo neumožňuje.

Demisia, abdikácia, rezignácia, znamená v právnej terminológii vzdanie sa práva vykonávať svoju funkciu, do ktorej je niekto právoplatne zvolený alebo ustanovený, až do konca volebného alebo funkčného obdobia.

Teda prezidentka by nikoho kto podá demisiu, nemala ani poveriť zostavovaním vlády, ani vymenovať do vlády.

Ján Baran ©

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: