K porozumeniu Čelovekom

Energetická krize v Evropě ukazuje význam jaderné energie

Deset evropských zemí včetně Francie vydalo prohlášení, v němž požadují, aby byla jaderná energie do konce roku zařazena na seznam zdrojů energie šetrných ke klimatu, který vypracovala Evropská komise.

Signatáři, z nichž většinu tvoří východoevropské státy, tvrdí, že jaderná energie „chrání evropské spotřebitele před kolísáním cen“ v situaci, kdy rostou výdaje za plyn. Rozvoj jaderného průmyslu podle nich „rozhodujícím způsobem přispívá k nezávislosti“ evropských zdrojů energie a výroby elektřiny a mohl by vytvořit „milion“ vysoce kvalifikovaných pracovních míst“, informoval francouzský web RFI.

Prohlášení přichází v době, kdy se Evropská komise připravuje na aktualizaci svého seznamu udržitelných zdrojů energie – klasifikačního systému známého jako taxonomie. Zařazení na tento seznam otevírá odvětví možnosti zeleného financování a poskytuje mu konkurenční výhodu. Směřuje soukromý kapitál ze znečišťujících hospodářských činností do těch, které mohou přispět k boji proti změně klimatu.

Začlenění jaderné energetiky je v Evropě tématem, které rozděluje. Německo, Rakousko, Lucembursko a řada nevládních organizací jsou rozhodně proti, zatímco Francie, Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko a Finsko jsou horlivě pro.

Pro Francii je nedělní společné prohlášení příležitostí, jak na jadernou energetiku upozornit předtím, než prezident Emmanuel Macron představí svůj investiční plán „Francie 2030“.  Očekává se, že jaderný průmysl bude v této strategii, která má stát desítky miliard eur, hrát významnou roli. Sám Macron již v březnu podepsal spolu s východoevropskými lídry dopis, v němž Evropskou komisi vyzval, aby jadernou energii zařadila do své zelené taxonomie.

Zdroj: casopisargument.cz

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: