K porozumeniu Čelovekom

Expert: Na rozdiel od Ruska je EÚ slabo vyzbrojená a nevie, čo chce

Nedostatok jednoty a pevnej stratégie medzi členskými štátmi Európskej únie je poľutovaniahodný na pozadí rýchlych krokov Ruska potom, čo Kremeľ prijal jasné rozhodnutia, navyše je Európa slabo vybavená na vojenskú konfrontáciu.

Tento názor vyjadril v rozhovore pre analytický portál „Atlantico“ špecialista na európsku geopolitiku, výskumný pracovník „Centra pre geopolitiku obchodnej školy HEC Paris“ Florent Parmentier.

Ruský prezident Vladimir Putin presne vie, čo chce, ale Európa vôbec nie, tvrdí Parmentier.

„Poľsko a tri pobaltské štáty (Estónsko, Lotyšsko a Litva) patria medzi najnepriateľskejšie a najpodozrievavejšie štáty voči Rusku. Druhým extrémom sú krajiny ako Grécko a Cyprus, ktoré cítia blízkosť Moskvy, jej priateľstvo. A Paríž a Berlín sa snažia nadviazať partnerstvo s Ruskom, berúc do úvahy obavy niektorých členských štátov, ako aj politické a ekonomické záujmy,“ povedal Parmentier odpovedajúc na otázku ako sa pozerá na ruskú stratégiu v Európe a čo sa EÚ snaží dosiahnuť.

Tiež zdôraznil, že medzi 27 štátmi EÚ neexistuje vzájomná zhoda v súvislosti s politikou Moskvy.

„Mať jasnú stratégiu znamená oddeliť vlastné predstavy a záujmy. 27 členských krajín EÚ sa však nezhoduje na spoločnej pozitívnej agende, okrem tej (negatívnej), podľa ktorej je potrebné reagovať na politiku Ruska. Možno to len ľutovať, keď vidíme rýchlosť konania Ruska potom, čo jeho centrum urobilo jasné rozhodnutia,“ tvrdí francúzsky analytik.

Podľa neho „sila Ruska nie je obmedzená na vojenské záležitosti“.

„Vakcína Sputnik je toho len živým potvrdením. Rusko ako líder vo svete vedy dokázalo vyvážať svoj produkt do viac ako 70 krajín, no nepodarilo sa mu získať povolenie na predaj vakcíny v EÚ. V každom prípade, zatiaľ,“ dodal Parmentier.

Keď hovoril o vzťahoch Európskej únie so Spojenými štátmi, potvrdil, že „Európa už nie je pre Spojené štáty zaujímavá“.

„To núti Európanov reagovať – buď odsúdiť takzvanú „ruskú hrozbu“ takým spôsobom, aby presvedčili Američanov, aby zostali v Európe (a ukázali sa ako najlepší spojenci) alebo tvrdo diskutovať o európskej suverenite, čím budú riskujú nespokojnosť vo Washingtone, no budú vystupovať ako významní partneri v rozhovoroch. Tieto dve alternatívy sú v Európe zastúpené a Francúzsko venuje osobitnú pozornosť tej druhej,“ tvrdí odborník. „Európa je, samozrejme, stále nedostatočne vybavená na vojenskú odpoveď pri akokoľvek ‚útoku‘ Moskvy, napríklad na Ukrajinu, o čom sa na Západe toľko hovorí.“

Zdroj EADaily/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: