Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Harabin: Hegero-Matovičova vláda pokračuje v rozklade právneho štátu aj za podpory terajšej opozície. Na čele špeciálnej prokuratúry stojí zločinec!

Bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin v rozhovore pre Sputnik okomentoval právnu situáciu na Slovensku, zhodnotil činnosť parlamentu z právneho hľadiska a vyjadril sa aj k súdnym procesom väzobne stíhaných nominantov SMERu, vojne medzi NAKA a policajnou inšpekciou.

JUDr. Štefan Harabin bol dlhoročný slovenský sudca Najvyššieho súdu SR (od roku 1991), minister spravodlivosti SR (2006-2003), predseda Najvyššieho súdu SR (1998-2003 a 2009-2014). Neúspešne kandidoval na funkciu prezidenta (2019) ako kresťanský a národný kandidát (3. miesto 307 823 hlasov (14,34 %) a ako volebný líder strany Vlasť nedokázal osloviť toľko voličov (2,93%), aby sa strana v roku 2020 dostala do parlamentu. A dodnes je osobou, ktorá sa často v éteri vyjadruje, ktorá svojimi výrokmi a právnymi výkladmi polarizuje spoločnosť. Preto sme ho oslovili ako majstra práva.

Pán Harabin, Vy ako bývalý dlhoročný sudca ste nás mnoho krát presvedčili aj vo vyhraných súdnych bojoch so štátom, že máte všetky zákony v malíčku. Neobracia sa Vám dnes žalúdok od krivenia práva na Slovensku?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Harabin: Niekedy nemám od toho ďaleko. Nedávno má prekvapila situácia na Najvyššom súde. Ako verejnosť, samozrejme bez rúška, som sa chcel zúčastniť na verejnom zasadnutí v kauze Rostas. V tejto spojitosti sú nahraté viaceré autentické videá, ktoré zachytili moje rozčúlenie sa nad tým, že príslušníci ZVJS, policajti Policajného zboru, ale aj predseda senátu Paluda neovládajú Ústavu, zákony, vrátane Trestného poriadku, hoci prisahali na ich dodržiavanie a na znak toho, že sú nositelia štátnej moci, preto obliekajú uniformy, resp. talár. A to verejne prezentujú pred občanmi priamo na takej pôde ako je Najvyšší súd SR, ktorý by mal byť svätyňou dodržiavania Ústavy, zákonov a rešpektovania základných ľudských práv a slobôd. Sorošovské skorumpované média mi vytýkali, že som zvýšil hlas, resp. kričal. Vzhľadom na závažnosť a intenzitu ich trestnej činnosti (spáchali na pôde najvyššieho súdu zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa) môj hlas bol veľmi mierny. Viete si predstaviť ako bude kričať matka v nemocnici, kde privedie dieťa na ošetrenie a lekár ho zavraždí pred jej očami?

Zastavme sa u porušovania Ústavy SR. Vy ste na niektoré poukazovali. Ktoré vykrivenie v tejto oblasti považujete za najzávažnejšie?


Retroaktívne zrušenie Mečiarových amnestií na podklade ústavného zákona na návrh vlády, ktorej predsedal Fico. Neústavná inaugurácia Čaputovej do prezidentského úradu predsedom parlamentu Dankom, bez toho, aby bol ukončený proces prezidentských volieb, keďže Ústavný súd nerozhodol ku dňu inaugurácie o volebnej sťažnosti neúspešného kandidáta.

Ako sa pozeráte na činnosť parlamentu pri schvaľovaní zákonov tejto koalície z právneho hľadiska?

Momentálna vládna garnitúra pokračuje iba v tom, čo tu naštartovali v procese deformácie Ústavy SR Fico, Danko a Bugár. Má príklady v ich konaní a opakuje len ich kroky v rozklade právneho štátu dokonca i za podpory terajšej opozície. Zoberte si napríklad situáciu v parlamente 1. 4. 2020, keď za návrh vlády v smere posilnenia právomoci polície ukladať za nenosenie rúška poriadkovú pokutu až 1000 EUR hlasovali i Mazurek, Blaha, Kotleba, Raši, Pellegrini a aj Taraba. Fico sa akože zdržal, čiže nebol proti. Títo politici môžu hovoriť, že majú na srdci dobro slovenských občanov? Hypoteticky i keby Mikasove vyhlášky boli právne nenulitné, mysleli oni na ťažkú sociálnu situáciu ľudí. Zabudli na to, že z čoho zaplatí starenka s 300 EUR-ovým dôchodkom pokutu 1000 EUR, že nemala v tržnici rúško? Ani jeden z citovaných opozičných politikov nehlasoval proti mobilizačnému zákonu, cez aplikáciu ktorého komukoľvek môže vládnuca svojvôľa zhabať nehnuteľnosť, účet v banke, alebo vyčerpať mu zemiaky v pivnici. Je to náhoda?

Aký máte názor na verejnosťou sledované procesy vedené OČTK a niektoré ukončené súdne procesy väzobne stíhaných nominantov SMERu?

Okrem procesov založených na súdom akceptovaných uzavretých dohodách o vine a treste, nebol právoplatným spôsobom doposiaľ ukončený ani jeden z procesov v otázke uvedených. Trestné kauzy dozorované špeciálnou prokuratúrou na čele s neProkurátorom Lipšicom majú zjavne politickú pečiatku. Lipšic je politik vyprodukovaný ultraliberálmi a Sorošom, používaný v slovenskom priestore už najmenej 20 rokov. Navyše Lipšic získal previerku NBÚ na základe trestnej činnosti organizovanej zločineckej skupiny v zostave, okrem Lipšica, Krajniaka, ministra práce a Konečného riaditeľa NBÚ, lebo zákonom o NBÚ predpokladané podmienky na získanie previerky Lipšic nesplnil. Tým Krajniak a Konečný spáchali zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a Lipšic účastníctvo na tomto zločine vo forme pomoci.

Vzhľadom na monokratický princíp riadenia špeciálnej prokuratúry zločincom Lipšicom, trestné procesy dozorované touto inštitúciou sa nemôžu ani len javiť ako zákonné.

Ako vidíte postavenie kajúcnikov a ich slobodu?

Spravodlivosť nesmie byť uplatňovaná na kupčení s kriminálnikmi, či sú to korupčníci, vrahovia, resp. ostatní páchatelia trestnej činnosti. V takom prípade ide len o fiktívnu, virtuálnu a formálnu spravodlivosť. Procesný inštitút kajúcnika ostal v Trestnom poriadku iba vďaka enormnej snahe a vplyvu Kaliňáka, ktorý v roku 2007 presvedčil Fica, aby nepodporil návrhy noviel trestných kódexov, mnou (v tom čase v postavení ministra spravodlivosti) predložených do vlády, ktorými mali byť zrušené aj dohody o vine a treste. Za ministrovania Kaliňáka sa používal kajúcnik permanentne tiež i pri korupcii aj s negatívnymi nezákonnými dopadmi a vtedy ho SMER ani Kaliňák nekritizoval a ani nenapadal.

Čo si myslíte o dĺžke a využívaní opatrení väzby pre nominantov SMER-u?

Väzba má opodstatnenie pri existencii dôvodnosti podozrenia z trestnej činnosti iba za sprítomnenia konkrétnych skutočností odôvodňujúcich jednu z jej troch alternatív útekovej, kolúznej a preventívnej. Je smutné, že na základe vulgárneho tlaku politikov a mainstreamových médií, niektorí prokurátori navrhujú a dokonca aj sudcovia berú obvinených do väzby, alebo predlžujú im dobu väzby i napriek absencii konkrétnych skutočnosti odôvodňujúcich u nich potrebu väzby, resp. po pominutí takýchto skutočností. Toto sa však nedeje len teraz. Bolo to bežnou praxou aj za Kaliňáka, ktorý v tomto smere robil účelové tlačové konferencie, alebo dával v tejto súvislosti i presne cielené verejné vyjadrenia. Takýmto tlakom, žiaľ podliehajú prokurátori a sudcovia, ktorí sú na slabej odborno-profesionálnej úrovni, alebo sú vydieraní kompromitujúcimi materiálmi.

Pred pár dňami ste sa chceli zúčastniť na vyhlásení rozsudku s pánom Rostasom. Predtým stáli pred sudcami Daňo s Vaskym. Znamená to, že sa majú všetci novinári s inými názormi začať báť písať pravdu?

Nesporne áno. A všimnite si, že všetky tri procesy začali za vlády Smeru. Sloboda slova a prejavu, pokiaľ sprítomňuje pravdu, alebo opodstatnenú kritiku, zjavne prekáža momentálnym držiteľom moci.

Ale dokončuje ich justícia pod súčasnou vládou, ktorej to neprekáža..

Trestný proces má svoje štádia. Všetky ešte neskončili. Záleží už len na trestných sudcoch všetkých stupňov, či budú ľahostajný k porušovaniu slobody slova a prejavu.

Príde Vám adekvátne, ak za brutálne dokopanie na smrť Filipínca Akordu dostane páchateľ Hossu najskôr 5 a definitívne po protestoch 9 rokov najľahšieho väzenia a za iba zámer obrať Markízu o peniaze za zmenky, keď Kočner s Ruskom dostali 19 rokov v najťažšom režime medzi vrahmi a násilníkmi? Myslíte si, že náš trestný poriadok si váži život človeka? Mne to totiž tak nepripadá.

Každý prípad je prísne individuálny so svojimi osobitosťami. Nemám naštudované uvedené trestné veci, takže sa nemôžem vyjadriť so znalosťou veci.

Ak vstupujú do rozhodovacieho procesu už vyššie spomínané politicko-mediálne tlaky a vyvolajú negatívne dopady v psychike sudcov v smere strachu, tak sa dožívame aj takých rozdielov v otázke ukladaných trestov.

Pán Harabin, pýtal som sa na pomer výšky trestu a zaradenie do najľahšej a najťažšej formy stráženia z hľadiska brutálnosti trestného činu a spôsobenej škody.

Nemôžem sa pustiť do hodnotenia výšky trestov ani zaradenia do výkonu trestov bez detailného poznania obsahu oboch trestných spisov.

Harabin: Na čele špeciálnej prokuratúry je zločinec! Tým som povedal všetko

V druhej časti rozhovoru s bývalým šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom Sputnik diskutoval o tom, prečo sa niekedy nechce podriadiť a nasadiť si rúško, čo je podľa neho východiskom z vojny medzi NAKA a UIS a ako sa pozerá na škandál z poľovníckej chaty z právneho hľadiska.

Stále odmietate nosiť v interiéroch rúško. Mnoho ľudí je preto na Vás nahnevaných. Na druhej strane Vás velebia tí, ktorí s Vami súhlasia. Myslíte si, že by nebolo lepšie sa niekedy podriadiť, aby nevznikali konflikty medzi Vami a strážnymi službami i policajtmi?

Mimoriadne pozitívne ma 28. októbra prekvapila požiadavka RTVS na poskytnutie rozhovoru o „údajnej“ právnej povinnosti občana nosiť rúško. Nemal som ani ten najmenší dôvod to odmietnuť i napriek tomu, že ma slovenská televízia dlhodobo zámerne blokuje, aby sa verejnosť zrejme priebežne nemala možnosť dozvedieť pravdu konfrontačnou prezentáciou protichodných názorov.

Zrejme sa ľady pohli. Aj v RTVS si chvalabohu už uvedomili, že donekonečna nie je možné ohlupovať verejnosť v tom smere, že občan má právnu povinnosť nosiť rúško na podklade Mikasovej vyhlášky dokonca neuverejňovanej ani v Zbierke zákonov, hoci Ústava má konkrétny článok v tejto spojitosti, že obmedziť ľudské práva je možné iba zákonom, nie na základe zákona len Mikasovou vyhláškou.

Na čítanie nespochybniteľného obsahu znenia konkrétneho článku Ústavy (čl. 13 ods. 2: medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom) nesporne nie je potrebný výklad cez nález Ústavného súdu.

Občania sa preto nemusia báť uplatňovať svoje základné ľudské práva a slobody i keď proti nim stojí uniformovaná štátna moc cez chudákov policajtov, lebo v prípade, že policajti realizujú výkon štátnej moci mimo opory v zákone a Ústave, bez najmenších pochybností nepožívajú právnu ochranu cez trestný čin útoku na verejného činiteľa (§§ 323, 324 Trestného zákona), ktorý by ich inak chránil v prípade ich zákonného postupu.

Ako sa pozeráte na to, že poslal policajný prezident Hamran štyroch stále obvinených vyšetrovateľov NAKA naspäť do služby?

Je to človek, ktorý sa týmto výrokom bez najmenších pochybností dostal do polohy politického tajtrlíka. On ani zrejme nevie, čo povedal. Doveďme preto jeho postup do dôsledkov. Analogicky cez jeho rozhodnutie, by mali začať pojednávať všetci sudcovia, proti ktorým boli vznesené obvinenia a neboli ešte právoplatne uznaní za vinných, lebo platí princíp prezumpcie neviny.

Kde vidíte východisko z vojny medzi NAKA a UIS?

V reálnom odpolitizovaní polície a tiež v zlikvidovaní špeciálnej prokuratúry a špecializovaného súdu. To sú nesystémové prvky v trestnej justícii.

Ako sa pozeráte na najnovší škandál z poľovníckej chaty z právneho hľadiska. Ja tvrdím, že akonáhle policajti zistili, že nejde o pytliactvo (samozrejme, ak nebol zámer oklamať sudcu, ktorý to povolil), mali zastaviť nahrávanie a zničiť nahraný materiál a mali o tom okamžite informovať sudcu. A čo s takým sudcom, ktorý vedel, že bude odpočúvaná opozícia?

Je náhoda že pri každom úniku z trestných spisov figuruje Lipšic? Nahrávky, na ktoré dal sudca súhlas zrejme iba preto, lebo ho oklamali, že ide o sledovanie pytliactva, neobsahujú nič trestnoprávne a ich ďalšie použitie je nelegálne a mali byť zničené potom, čo sa ukázalo, že s pytliactvom nemajú súvis. Miesto toho boli zverejnené v médiách blízkych Lipšicovi a sám Lipšic stihol ešte pred ich zverejnením vopred nahrať rozhovor v HN k tejto téme.

Je to typická hra Lipšica. Rovnako postupoval v kauze Kočnera, kde bola slabá dôkazná situácia a tak cez jeho mediálne stádo pravidelne unikali účelovo selektované prepisy, ktoré mali verejnosť presvedčiť o vine obvinených a tiež vytvoriť tlak na sudcov, aby sa náhodou neopovážili rozhodnúť inak ako sa píše v novinách, čiže v súlade s verejnou mienkou, ktorú spolu s prestitútmi vytvorili.

Toto robil Lipšic už dávno v minulosti. Stačí si spomenúť na kauzu Sadiki, keď priniesol do parlamentu falošne vyrobený prepis neexistujúceho rozhovoru medzi mnou a Sadikim, ktorého práve najvyšší súd pod mojim šéfovaním odsúdil na 22 rokov väzenia. Lipšic potom využil Kočnerovho kumpána Trnku, v tom čase na čele generálnej prokuratúry, ktorý mu pre média potvrdil pravosť jeho kompilátu s prepisom, ku ktorému vôbec neexistoval odposluchový spis, nemal spisové číslo, dátum, či pečiatku a podpis vyšetrovateľa a sudcu ktorý odposluch schválil. Podal som žalobu proti generálnej prokuratúre a súd mi dal právoplatne za pravdu. Ale klamstvo o telefonáte Lipšicove mediálne stádo drzo opakuje dodnes, akurát tvrdenie obohatili o slovíčko „údajný“.

2. 9. 2008 bol v parlamente predložený návrh uznesenia, ktorého prijatím sa malo podať trestné oznámenie na Lipšica za falšované listiny z trestných spisov. No bol to práve Kaliňák, ktorý vplýval na Fica, aby ho Smer nepodporil a Lipšica pred vydaním na trestné stíhanie tým zachránili. Kaliňák presvedčil Fica, aby ma podrazil aj pri mojej iniciatíve, keď som chcel zrušiť špeciálny súd a špeciálnu prokuratúru ako fašistické prvky v justícií.

Kaliňák tiež inštruoval juristuta Klimenta (sudca NS SR), na vyrobenie nezákonného rozhodnutia o tom, že policajná inšpekcia pod ministrom vnútra je zákonná. Na oplátku Kaliňák u Čižnára (bývalý Generálny prokurátor SR) presadil Klimentovu manželku za prvého námestníka generálneho prokurátora.

Keď som bol ministrom spravodlivosti, zistili sme, že predchodca Lipšic si dal za štátne peniaze urobiť prieskum o svojej osobe za 2,4 milióna korún. Vtedajší prokurátor Šamko vypracoval na Lipšica obžalobu, ktorú cez Čižnára a Trnku zastavil znovu Kaliňák. Prokurátor Šamko vtedy na protest odišiel z prokuratúry.

Dnes sa všetky tieto veci obracajú proti nim samým. Fašistická špeciálna prokuratúra na čele s Lipšicom, ktorého toľkokrát zachránili, ich stíha aj nezákonnými spôsobmi a pomáha im v tom Kaliňákov juristút Kliment . Majú šťastie, že inšpekcia už medzitým nie je pod ministrom vnútra, lebo ak by bola, tak by žiadnu organizovanú skupinu Čurillovcov nikdy neodhalila.

Bol to tiež Kaliňák, ktorý zachránil Lipšica po dopravnej nehode, keď mal dostať nepodmienečný trest. Cez Čižnára totiž zrušili metodický pokyn pre prokurátorov, že pri smrteľných dopravných nehodách musia prokurátori povinne navrhovať nepodmienečné tresty. Tak sa stalo, že Lipšic unikol s podmienkou.

Kaliňák vždy riešil len svoje sebecké záujmy a nezaujímali ho, aké následky to bude mať do budúcna pre ľudí, pre spoločnosť a štát. Dnes to dobehlo nie len jeho, ale rozložilo právny štát, ktorému svojim konaním výraznou mierou dopomohol.

Hovorím to aj v súvislosti so zverejnenými nahrávkami, kde dvaja advokáti konštatujú, že Kaliňák sa tvári, že obvinený Gašpar mu je ako brat, no pritom sleduje len to, aby bol on v bezpečí. Vyjadrenia Gašparovho syna na adresu Kaliňáka hovoria sami za seba. Spamätať by sa však mal už aj samotný Fico a uvedomiť si, kto ho do tejto asistencie rozkladu právneho štátu priviedol.

Bol to totiž opäť Kaliňák, ktorý ho nahovoril, aby Smer navrhol retroaktívne zrušenie amnestií a Fico hoc docent trestného práva znovu uveril, že si tým kúpia pokoj od sorošovcov. Nekúpili si nič a prišli o všetko, len preto lebo Kaliňák rozmýšľal iba v horizonte prítomnosti, aby odklonil problémy dnes s totálne negatívnymi následkami. Pre právny štát si ťažkú hlavu vtedy nerobil.

V spojitosti s Lipšicom treba znovu pripomenúť, že dostal bezpečnostnú previerku v rekordne krátkom čase po podvodnom konaní ministra Krajniaka a Konečného (NBÚ), hoci bolo zjavné, že je hlavným podozrivým z únikov informácií zo spisov, nehovoriac, že je i vo výkone podmienečného trestu.

Prečo máte tak, po česky povedané, „spadené“ na Kaliňáka? Ublížil Vám?

Vôbec nie. Hodnotím iba zjavne deštrukčno-negatívne konkrétne kroky Kaliňáka v pozícii ministra vnútra a podpredsedu vlády, o ktorých som otvorene hovoril na vláde, priamo do oči Kaliňákovi. Napokon aj pre nespornú politickú privatizáciu polície Kaliňákom som, ako doposiaľ jediný minister po roku 1989, dobrovoľne sám pred skončením funkčného obdobia z vlády odišiel. Dovolím si tvrdiť, že nebyť negatívneho pôsobenia Kaliňáka vo vláde a v SMER-e Matovičove OĽANO by nevyhralo parlamentné voľby v roku 2021.

Ako hodnotíte proces ministerky spravodlivosti Kolíkovej a jej reformu súdnictva?

Ide o deformáciu v smere znefunkčnenia justičného systému a znemožnenie prístupu občanovi, ktorý žije na pokraji chudoby a sociálneho minima, k súdu. Deje sa tak za situácie, že sa v reálnom živote neústavným spôsobom odoberajú ľuďom základné ľudské práva a slobody. Kolíková neoplýva znalosťami a skúsenosťami zo súdneho prostredia a svojimi politickými výrokmi takmer pravidelne hrubo šliape po Ústave. Navyše na čele rezortu spravodlivosti, ktorého kardinálnou povinnosťou je práve realizácia právoplatných a vykonateľných súdnych rozhodnutí, teda zabezpečenie vymožiteľnosti práva aj voči štátu, ona osobne, úmyselne torpéduje dokonca cez exekučne konania, vyplatenie peňazí tým občanom, ktorí ich vyhrali v spore s ministerstvom spravodlivosti. Úplne na hulváta pácha pritom trestný čin zneužívania verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. c ) Tr. zák. (verejný činiteľ nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci alebo z rozhodnutia súdu), v zmysle ktorého ako ministerka spravodlivosti podľa konkrétnej výšky škody je stíhateľná za skutok vo štvrtom odseku s trestnou sadzbou až na 20 rokov, pokiaľ je spôsobená škoda veľkého rozsahu.

K záveru som si nechal otázku na vedenie špeciálnej a aj generálnej prokuratúry v osobách šéfov Lipšica a Žilinku. Ako hodnotíte tieto dve zložky?

Na čele špeciálnej prokuratúry je zločinec. Tým som povedal všetko. V právnom štáte v justičnom systéme nemajú miesto mimoriadne súdy ani prokuratúry, pretože sú to nesporne fašistické inštitúcie.

Myslíte si, že Slovensko niekedy konečne navštívi naozaj skutočná a nefalšovaná spravodlivosť?

Som o tom pevne presvedčený, že sa tak stane. České spevácke duo, Helena Vondráčková a Jiři Korn, v známej pesničke úspešne naspievali refrén: „každá trampota má svou mez a vždycky důvod je žít dál“.

So Štefanom Harabinom sa zhováral Pavel Jacz

Zdroj: cz.sputniknews.com (1)(2)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d