Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Hrozí obrovský štrajk: V košickom U. S. Steele je naň pripravených 10-tisíc ľudí!

Tak takéto niečo tu už nebolo veľmi dávno. V metropole východu sa pripravujú na obrovský štrajk. Dôvodom sú pracovné podmienky, ktoré majú zamestnanci v U. S. Steel Košice. Tí sú síce zatiaľ iba v štrajkovej pohotovosti, ale…

V najväčšej hutníckej spoločnosti na Slovensku, U. S. Steel Košice, vládne vypätá atmosféra už niekoľko týždňov. Ako informuje portál kosice.zoznam.sk, pre zlé pracovné podmienky tam takmer 10-tisíc ľudí hrozí štrajkom. Odborári aj zamestnávateľ veria, že sa napokon dohodnú a k štrajku napokon nepríde.

Odmietajú zvýšenie týždenného pracovného času a chcú pridať k platu

Zamestnanci košického oceliarskeho gigantu vyhlásili štrajkovú pohotovosť takmer ihneď po tom, ako zistili, že vedenie chce zaviesť predĺženie týždenného pracovného času. Vzhľadom na súčasné pracovné podmienky sa pre nich táto možnosť stala neprípustnou, a tak zvažujú štrajk. „Medzi najkonfliktnejšie sporné články v sociálnom dialógu patrí týždenný pracovný čas a oceňovanie zamestnancov v tarifných platoch. 80% zamestnancov pracuje 35,5 hodiny týždenného pracovného času. To je zásadná pracovná podmienka, ktorú chceme nie vylepšiť, ale udržať,“povedal pre portál zoznam.sk predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga. Zamestnancom ani odborárom sa nepáči, že zamestnávateľ chce trvalo zvýšiť týždenný pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny. Práve toto je pre odborárov nepredstaviteľné. „Takéto navýšenie je možné len vo výnimočných situáciách, ako napríklad v prípade PN-ky či väčších opráv, a to podľa vzájomne dohodnutých pravidiel v platnej kolektívnej zmluve,“argumentuje Varga.

Odborári pri vyjednávaní s oceliarňami požadovali tiež pre každého jedného zamestnanca navýšenie do tarifnej mzdy o 70 eur. Podľa predsedu Rady odborov takéto navýšenie mzdy zodpovedá výkonu pracovníkov. „Sme presvedčení, že firmu navýšenie ,,nepoloží“, pretože oproti roku 2019 pracuje vo firme teraz o 2500 menej zamestnancov. Je toto logický argument na ocenenie zamestnancov, ktorí zvládajú všetky pracovné úlohy zodpovedne a všetky sledované ukazovatele si vzorne plnia,“ vysvetľuje Varga.

Ak k dohode nepríde, pracovníci sú pripravení vstúpiť do ostrého štrajku

Vlani síce odborári dohodli s vedením nulové navýšenie mzdy, v tom období ale boli vyťažené linky len na 65%.„V tomto roku sa produkcia blíži k menovitej ročnej produkcii cca štyri milióny ton ocele, čo predstavuje sto percentné vyťaženie liniek a rast firemného profitu. Navýšenie mzdy pre zamestnancov je preto viac než adekvátne,“ uviedol predseda odborov, podľa ktorého je štrajk najkrajnejší nástroj na využívanie ich oprávnených požiadaviek. „Ak bude potreba sme pripravení ho použiť. Pred jeho samotným použitím je rad rokovaní i naplnenie procesných podmienok, ktoré sú spúšťačom prípravy až do uskutočnenia ostrého štrajku,“dodal Varga.

„Zatiaľ nie je nič isté, pretože stále rokujeme. Veríme však, že sa dohodneme,“ skonštatoval hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača. Najbližšie spoločné stretnutie odborárov a vedenia U. S. Steel Košice je naplánované na posledný júlový týždeň. V prípade, že nedôjde k vzájomnej dohode sú odborári odhodlaní vstúpiť do ostrého štrajku. Čo by mal tento štrajk obnášať zatiaľ ale nie je známe. „To, ako by samotný štrajk prebiehal záleží od viacerých aspektov. Zatiaľ to nebudeme konkretizovať no veríme, že sa s oceliarňami dohodneme a k tejto hraničnej situácii nedôjde,“ uzavrel predseda odborov Juraj Varga.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: