K porozumeniu Čelovekom

Huby predlžujú mladosť

Vedci vyjasnili, že huby obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať starnutiu a zlepšujú zdravie. Ako vysvetlil riaditeľ Štátneho centra rastlín a húb v štáte Pensylvánia, profesor Robert Beelman, existuje teória, podľa ktorej procesy starnutia v organizme spúšťajú voľné radikály a huby môžu znížiť ich počet.

belyie-gribyi2

„Voľné radikály sú vedľajšími produktmi oxidácie potravín, čo je nevyhnutné pri rozklade potravín na prvky. Voľné radikály sú toxické, ale organizmus má mechanizmy na kontrolu a boj s väčšinou z nich. Okrem toho, v našom organizme sa nachádzajú aj antioxidanty ergotionein a glutation. Ale voľné radikály aj tak môžu spôsobiť poškodenie zdravia a môžu viesť k vzniku ochorení ako je rakovina, ischemická choroba srdca a Alzheimerova choroba. Zistili sme, že huby sú nenahraditeľným zdrojom antioxidantov a obsahujú hneď dva prvky, ktoré ich robia ešte užitočnejšími,” povedal profesor Beelman.

marinad-belgrib

Vedci preskúmali 13 druhov húb a zistili, že biele huby obsahujú maximálny počet týchto prvkov. Iné druhy húb obsahujú menej antioxidantov ako „biele“ huby, ale oveľa viac v porovnaní s inými potravinami. Prekvapujúce je to, že pri varení huby nestrácajú svoje užitočné vlastnosti.

„Úžitok bielych húb bol tiež potvrdený aj nepriamymi údajmi – krajiny, ktorých obyvatelia majú vo svojej strave veľké množstvo húb, ako napríklad Francúzsko a Taliansko, majú nižšie ukazovatele meurodegeneratívnych ochorení. Naopak, krajiny ako USA, ktoré nepoužívajú v strave veľa húb majú vysokú pravdepodobnosť vzniku Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby,“ hovorí profesor Beelman.

Ešte nebolo presne stanovené, či existuje medzi uvedenými faktormi príčinný vzťah, ale vedci ďalej skúmajú tento fenomén. Podľa ich údajov, ak stanovíme paralelu medzi stravou obyvateľov a ukazovateľom rozvoja neurodegeneratívnych ochorení, tak môže byť stanovený rozdiel v spotrebe ergotioneínu až na 3 mg denne, čo je asi päť klobúkov húb denne.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: