Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hydroponické zelené krmivo (HZK) bolo široko používané v chove zvierat v ZSSR. Pri jeho použití sa vtedy dosiahli unikátne výsledky z hľadiska dojivosti a prírastku hmotnosti mäsa, no súčasná situácia v chove zvierat v krajine je taká, že organizácia procesu poskytovania koncentrovaných krmív nemá alternatívu a je náročná na prácu pre malé a stredne veľké poľnohospodárske podniky.

V tomto aspekte je čiastočný (alebo úplný) prechod na používanie zeleného krmiva v chove zvierat získaného zo samopestovaných zŕn obilnín a strukovín možnosťou zvýšenia produkcie mäsových a mliečnych výrobkov pri súčasnom zlepšení ich kvality.

Skratka „HZK“ znamená „hydroponické zelené krmivo“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V skutočnosti ide o zelenú trávu vypestovanú zo semien (zŕn) obilnín (pšenica, raž, ovos, jačmeň a pod.) vplyvom vlhkosti, teploty a svetla. Doba rastu je od 7 do 9 dní. Vo fáze pripravenosti sú steblá trávy vysoké až 25 cm.

Nové dobré, zabudnuté staré..

Hydroponické zelené krmivo (HZK) sa do povedomia poľnohospodárskych výrobcov dostalo v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Vtedy sa v niektorých podnikoch poľnohospodárskeho strojárstva v ZSSR sériovo vyrábalo niekoľko typov a druhov technologických liniek na pestovanie HZK, ako napríklad KGOK-500, UZK atď.

Mnohé farmy na chov dobytka pomocou takéhoto produkovali mäso a mliečne výrobky skutočne šetrné k životnému prostrediu. Podľa niektorých odborníkov práve vtedy bolo v poľnohospodárstve oveľa viac možností na rozvoj drobného chovu hospodárskych zvierat, pretože. jednoduchý súkromný chovateľ mohol ľahko vyriešiť problém zberu vysokokvalitného krmiva zorganizovaním miesta na pestovanie HZK.

Takáto možnosť bola – existovala, napriek tomu, že zariadenie bolo zo súčasného pohľadu energeticky náročné a nepohodlné na používanie.

Prešli roky zásadných zmien a prerozdeľovania majetku v poľnohospodárstve. Trhová ekonomika „nezanechala žiadnu stopu“ po niekdajšom mocnom sovietskom poľnohospodárskom inžinierstve a vedeckej a praktickej základni, ktorá sa v priebehu rokov rozvíjala – všetko bolo nahradené zahraničnými zariadeniami a technológiami.

Niekedy vynútená reklama, vtieravá propagácia cudzích technológií, často neporovnateľná s národným ľudským faktorom, okrem iného viedla k tomu, že ruský chov zvierat z využívania prírodného zeleného krmiva dospel k používaniu chémie vo forme špeciálnej zmesi krmív a rôznych kŕmnych prísad.

HZK a zelená tráva v porovnaní

Zloženie zelenej jarnej trávy zozbieranej z pasienkov obsahuje 60 – 85 % vody, do 25 % bielkovín, do 16 % vlákniny a prvky popolovín do 11 %.

Z pestovaných kultúrnych zelených pasienkov sa vyzbiera 4 000 až 6 000 jednotiek krmiva na hektár, na zavlažovaných pozemkoch sa toto číslo zvyšuje na 10 000.

Na voľnej pôde je toto číslo približne 1000 kŕmnych jednotiek. Pri porovnaní jarnej trávy s hydroponickým zeleným krmivom z hľadiska kvalitatívnych ukazovateľov sa zistilo, že nutričná hodnota a stráviteľnosť HZK sú vyššie.

Toto tvrdenie je aj preto pravdivé, pretože proces tvorby užitočných živín v zložení lúčnych tráv je ovplyvnený negatívnymi prírodnými javmi, ako sú: niekedy nedostatočné osvetlenie alebo nadmerné slnečné žiarenie; prebytok alebo nedostatok vlhkosti; kolísanie teploty; silný vietor atď. Tieto javy ovplyvňujú úrodu prírodného zeleného krmiva, jeho šťavnatosť, a tým aj stráviteľnosť.

HZK sa na druhej strane neustále pestuje v ideálnych podmienkach, preto sa prakticky zistilo, že sušina HZK obsahuje: 0,9 – 1,1 K.J. (kŕmna jednotka), 20 – 25 % bielkovín, 250 – 300 mg/kg karoténu a hmota lúčneho sena 0,4 – 0,5 K.J. (kŕmna jednotka), 4 – 5 % bielkovín a až 30 mg/kg karoténu.

HZK je teda 2 – 2,5-krát energeticky hodnotnejšie, obsahuje 4 – 6-krát viac bielkovín a takmer 10-krát viac karoténu ako najlepšie seno.

Na splnenie ukazovateľov takejto kvality pri kŕmení zvierat na najvyššie hodnoty je potrebné:

  • hydroponické zelené krmivo (HZK) sa pestuje zo zmesi semien rôznych obilnín a strukovín, čím sa zvyšuje obsah bielkovín, karoténu a bielkovín v takomto krmive,
  • krmivo pre hospodárske zvieratá sa skrmuje spolu s koreňmi a zvyškami obilia, čo zvyšuje množstvo sušiny v celom krmive,
  • v našom prípade je možné množstvo sušiny v takomto krmive zvýšiť zvýšením rezu slamy (3 – 5 cm) pri ukladaní sadbového materiálu.

Tento údaj môže predstavovať až 30 % hmotnosti krmiva. .Zmeny v stravovaní je možné dosiahnuť obmenou počtu semien strukovín, rezaním slamy a druhom semien obilnín v zložení pestovaného zeleného krmiva.

Predtým boli všeobecne známe fakty o zvyšovaní produktivity z používania krmív pestovaných zo zmesi semien obilnín a strukovín v strave poľnohospodárskych zvierat.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d