Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Skupina českých odborníkov, združená pod projektom SMIS, navrhuje s príchodom variantu omikron vrátiť sa do normálu, zrušiť covid pasy, či ukončiť plošne testovanie. Ako vysvetľujú vo svojom návrhu, tieto opatrenia stratili opodstatnenie

kontrola covid pasov

S príchodom omikronu sa zásadne menia pravidlá. Keďže je tento variant infekčnejší a dokážu sa ním nakaziť aj zaočkovaní či prekonaní, aj vo vysoko zaočkovaných a premorených krajinách robí poriadne problémy. Čo viedlo k prijatiu prísnejších opatrení.

Omkiron so sebou prináša ale aj pozitívne správy. Nový variant sa ukazuje ako menej nebezpečný. Nakazení majú ľahší priebeh a liečia sa kratšie v porovnaní s inými variantmi. Výrazne sa omirkon nepodpisuje ani na štatistikách úmrtí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

S ohľadom na súčasnú situáciu a aktuálne poznatky o novom variante vedci ako Hana Zelená, Vojtěch Thon, Robert Straka a ďalší navrhujú ukončiť plošné testovanie na pracoviskách a školách antigénovými aj PCR testy na SARS-CoV-2. Zrušiť tzv. covid pasy a laboratórne diagnostikovať na koronavírus iba symptomatických pacientov.

Aké majú argumenty?

Svoje návrhy opierajú o vedecké poznatky. Plošné testovanie zdravých jedincov považujú za neefektívne a extrémne nákladné.

“Vysoká cena za testovanie zdravých jedincov nevyváži prínosy. Kvalita používaných antigénnych testov nie je nezávisle overená, mnohé majú výrazne horšie kvalitatívne parametre ako deklarované. Skúsenosti s ich plošným použitím preukázali vysoký podiel falošných pozitivít a naopak mnoho infikovaných jedincov uniká detekcii z dôvodu nízkej citlivosti testov. Pri testovaní školákov v prvom januárovom týždni bolo antigénnymi testami odhalených 0,33 % pozitívnych školákov, z nich iba tretina bola následne potvrdená aj PCR testami ,” upozorňujú.

Plošné testovanie asymptomatických osôb pritom neodporúča ani dokument WHO z júna 2021.

Výhrady majú aj voči tzv. covid pasom. Tie podľa ich názoru strácajú zmysel v situácii, keď dominuje menej virulentný variant vírusu omikron a zároveň je populácia voči chorobe Covid-19 imunizovaná vakcináciou aj stavom po prekonaní choroby.

“Hoci imunita nadobudnutá očkovaním alebo prekonaním predchádzajúcich vírusových variantov nechráni spoľahlivo pred nákazou, ochrana pred vážnym priebehom choroby je dostatočná. Aj keď môže byť v rovnakom čase veľké množstvo osôb infikovaných, u drvivej väčšiny osôb prebieha nákaza ako nezávažný katar horných dýchacích ciest alebo úplne bezpríznakovo.”

Dokazujú to aj dáta zo zahraničia. V krajinách, kde nový variant prevládol, síce došlo k enormnému navýšeniu počtu identifikovaných prípadov SARS-CoV-2, tento zjavný nárast však nebol nasledovaný zvýšenou záťažou zdravotníckych zariadení ani významnejším navýšením počtu hospitalizácií, hospitalizácií na JIS či úmrtí.

“S variantom omikron sa závažnosť covid-19 dostáva na alebo dokonca pod úroveň závažnosti bežnej sezónnej chrípky, ktorej smrtnosť je obvykle uvádzaná okolo 0,1 %. Považujeme teda za úplne legitímne a z celospoločenských dôvodov žiaduce ukončiť doterajšie reštriktívne opatrenia a začať pristupovať ku koronavírusovej nákaze rovnako ako k ostatným respiračným vírusovým infekciám,” uzatvárajú odborníci.

Na Slovensku pritvrdzujeme

Hoci doterajšie poznatky naznačujú, že omikron je vlastne dobrou správou, na Slovensku aj napriek tomu, že máme oficiálne potvrdených len cez 50 prípadov, vláda schválila nový návrh opatrení – zavedie sa tak nový režim OP plus.

Pod OP plus sa podľa schváleného materiálu myslia osoby, ktoré absolvovali tri dávky očkovania proti ochoreniu COVID-19, alebo majú dve dávky vakcíny a podstúpili test. V prípade PCR test nesmie byť starší ako 72 hodín, v prípade antigénového testu nesmie byť starší ako 48 hodín. Do režimu spadajú aj osoby, ktoré majú dve dávky vakcíny a prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

Týkať sa to bude aj detí od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov s testom. Dĺžka platnosti testu bude rovnaká ako u dospelých. Aby do režimu patrili aj staršie deti až do 18 rokov, budú potrebovať byť kompletne zaočkované a absolvovať test.Nový režim sa bude týkať vysokorizikových hromadných podujatí ako svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Podujatia sa zároveň môže zúčastniť maximálne 20 ľudí a povinný bude aj zoznam účastníkov. Režim OP plus sa bude vzťahovať aj na fitness. V priestore prevádzky bude môcť byť zároveň maximálne 50 osôb, alebo musí byť určených aspoň 15 metrov štvorcových na osobu.

OP plus sa týka aj oblasti wellness, akvaparkov a kúpeľov, pokiaľ nejde o zdravotnú indikáciu. V týchto prevádzkach bude môcť byť maximálne 50 osôb alebo vyčlenených 15 metrov štvorcových na osobu.

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d