Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vládou prešiel v stredu pandemický zákon, parlament ho hneď v piatok schválil a dnes ho expresne podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákon, ktorý bude okrem iného deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných!

Avšak na to, aby nadobudol plnú účinnosť, musí vláda ešte upraviť Covid automat, prijať uznesenie vlády a hlavný hygienik musí vydať niekoľko nových vyhlášok. Aj napriek chýbajúcim materiálom je po piatku vláda o krok bližšie k tomu, aby bola prijatá časť návrhov Konzília odborníkov a nemusela zavádzať núdzový stav. Dokonca ani na lokálnej úrovni, píše denník Pravda.

Zdravotníci ako nevoľníci

„V piatok parlament nemal dosť odvahy sprísniť protiepidemické opatrenia, aby sme zachránili viac životov a aby zdravotníci nezažívali opäť katastrofu v nemocniciach, kde sa musia rozhodovať koho dajú na umelú ventiláciu a komu podajú len lieky aby dodýchal bez bolestí,“ rozčúlil sa vo svojom statuse na sociálnej sieti pediater a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Odborník píše, že poslanci nemali odvahu spraviť ani to,čo ich rakúski kolegovia, ktorí pri prázdnejších rakúskych nemocniciach zaviedli prísnejšie opatrenia ako my. „Nemali odvahu zachrániť viac životov.“

Poslanci bez odvahy

„Na čo však naši poslanci mali v piatok odvahu bolo,že slovenským zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a aj ich presúvanie po nemocniciach celej republiky a to BEZ núdzového stavu. To je veľmi smutný unikát v celej Európskej únii. Je to hanba,“ upozorňuje lekár.

„Naši poslanci boli takto „odvážni“ a schválili pracovnú povinnosť bez núdzového stavu pre lekárky matky, lekárov otcov, zdravotné sestry…pre lekárov, ktorí neodišli od svojich pacientov,“ píše Vysolajský.

Podľa lekára slovenskí lekári stoja pri svojich pacientoch aj v týchto ťažkých chvíľach. V nemocniciach zachraňujú to, čo naši politici pokazili a neriešili. Bez dovoleniek, bez voľných víkendov, bez rodín. Bez podpory nášho ministerstva.

„Naopak prácu nám sťažujú chyby tých istých politikov, ktorí nám v piatok dali pracovnú povinnosť. Pritom títo poslanci ani minister zdravotníctva neurobili pre slovenských zdravotníkov za celý rok NIČ. NIČ. Len prázdne gestá a prázdne reči o hrdinoch v nemocniciach a sanitkách,“ krúti hlavou lekár.

„Tí lekári a sestry, čo tu ešte po tom všetkom ostali, dostali od vlády hanebnú odmenu. Je to veľká hanba!“ kritizuje v závere svojho príspevku.

Čo sa zmení?

  • zamestnávatelia budú mať povinnosť kontrolovať Covid passy zamestnancov, ktoré potvrdia očkovanie alebo prekonanie ochorenia,
  • Covid passy tak budú povinné pre vstup do zamestnania, nezaočkovaní sa budú musieť dať testovať,
  • zamestnanci, ktorí nesplnia podmienky, nebudú mať zatiaľ nárok na náhradu mzdy,
  • v prípade nesplnenia podmienok majú prevádzkovatelia povinnosť odmietnuť zákazníkom vstup do prevádzky či na hromadné podujatie,
  • nedodržiavanie opatrení môže byť v blokovom konaní umožnené uložiť pokutu až do 500 eur,
  • za priestupky spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu bude pokuta do 1500 eur, v blokovom konaní do 700 eur,
  • prevádzky za nedodržiavanie opatrení môžu byť zatvorené na 30 dní a pokuta sa môže vyšplhať až na sedemtisíc eur,
  • ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak či zdravotník, automaticky dostáva služobné voľno bez nároku na plat,
  • podľa nových pravidiel by sa mala pandemická PN od 1. decembra dostať na úroveň štandardnej PN.

Osobitne pre čierne okresy

Vláda počas minulého týždňa pracovala na nových prísnejších pandemických opatreniach a v piatok im ich odobril parlament. Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej tak pomôžu odľahčeniu nemocníc. 

Kolíková doplnila, že nové opatrenia by mali platiť osobitne pre čierne okresy. „Táto právna úprava dáva väčšiu slobodu práve zaočkovaným osobám,“ poznamenala.

Ministerka chce v najbližších dňoch predstaviť aj trestnoprávnu úpravu, ktorú má obsahovať avizovaná novela Trestného zákona. „Budú to dôsledné opatrenia aj s ohľadom na sankcie a ich vymáhanie. Upresnili sme aj oprávnenia smerom k Policajnému zboru, aby mohol účinne zisťovať stav porušenia a rovnako aj zavádzať sankcie, osobitne v blokovom konaní,“ spresnila Kolíková. Zákon bude podľa Kolíkovej platiť len do 1. mája 2022.

Čo platí pre vstup do práce, čo s odmietnutím očkovania

Po novom sa zamestnanec bude musieť pri vstupe do práce preukazovať očkovaním proti COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Podľa zákona by si testovanie mal zamestnanec zabezpečiť sám alebo mu ho má bezplatne poskytnúť zamestnávateľ. Právna úprava sa má týkať všetkých zamestnancov, ktorí sú v štátnom aj súkromnom sektore. Vláda však ešte musí upraviť podmienky zabezpečenia bezplatného dodania testov.

„Zamestnávatelia budú mať právo zistiť, aký je stav na pracovisku a zorganizovať na základe toho prácu,“ opísala ministerka Kolíková.

„V prípade, že si zamestnanec vybaví test po svojej línii, tak je zaznamenaný v Národnom centre zdravotníckych informácií,“ vysvetlil pre Pravdu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. To znamená, že má potvrdenie a môže ísť napríklad podľa aktuálnej verzie Covid automatu v bordových okresoch aj do reštaurácie. „No keď sa otestuje v práci, tak žiadne potvrdenie nedostane, pustia ho len na pracovisko,“ dodal.

Zamestnávatelia budú podľa neho testovať samotestami, ktoré sú schválené na použitie na Slovensku. Ich zoznam je na stránkach Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. „Testovanie bude bezplatné pre zamestnanca. O ďalšej logistike sa vedie diskusia,“ dodal. Ministerstvo zdravotníctva síce zamestnávateľom sľúbilo, že im štát uhradí alebo zabezpečí potrebné testy, no len do konca novembra.

Ak zamestnanec odmietne bezplatné testovanie v práci, bude sa to kvalifikovať ako prekážka v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy. „Nemožno však vylúčiť, že strany sa dohodnú na inom režime, napríklad náhrade mzdy, čerpaní dovolenky,“ pripomína zákon.

Ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak, automaticky môže dostať služobné voľno bez nároku na plat. Policajt tiež bude môcť od ľudí vyžadovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste na ochorenie COVID-19.

Kto sa nedostane do reštaurácie a kto áno

Osvedčenie o OTP sa bude po novom vyžadovať aj v prevádzkach. Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, nebudú musieť vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Počas krízovej situácie bude možné z dôvodu ochorenia COVID-19 uzatvoriť prevádzku.

Mala by to urobiť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor a o pomoc môže požiadať aj policajta. Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení, bude možné až na 30 dní. Polícia spolu s hygienikmi bude taktiež môcť udeliť prevádzkam až sedemtisícovú pokutu.

Legislatívna zmena upravuje aj pokuty v prípade, ak niekto urazí zdravotníkov, sfalšuje Covid pass alebo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Po novom bude možné udeliť sankciu za takéto konanie až do výšky tisíc eur. Za priestupky možno do 500 eur. Za priestupky spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu bude pokuta do 1 500 eur, v blokovom konaní do 700 eur.

hlavnésprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d