Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Egreše, najmä zelené, majú jedinečné vlastnosti. Ukázalo sa, že egreš znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje zloženie krvi a je to vynikajúci liek na liečbu aterosklerózy.

Je potrebné jesť denne lyžicu zeleného ovocia. A je veľmi dôležité neodtrhávať z nich suché chvosty – obsahujú tiež liečivé látky. Je tiež užitočné piť čaj z listov egreša 3 krát denne.

► Egreš je hodnotné ovocie pre diétnu výživu, je zdrojom vitamínov a minerálov pre organizmus.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

► Tradičná medicína odporúča egreš ako osviežujúci a vitamínový doplnok.

► Pri hypovitaminóze C a B a pri nedostatku medi a fosforu v organizme sa egreše odporúčajú pre deti aj starších ľudí.

► Pre pacientov trpiacich anémiou a stratou krvi sa odporúča ovocie egreša, pretože obsahuje veľa krvotvornej kyseliny listovej (čo je obzvlášť užitočné).

► Pri chronickej zápche (ako mierne preháňadlo a na tlmenie bolesti) sa používa odvar z bobúľ egreša: 1 lyžicu bobúľ zalejte 1 pohárom horúcej vody, povarte ich 10 minút na miernom ohni, ochlaďte a prefiltrujte. Pite 50 g 4-krát denne.

► Bobule egreša sa používajú ako adstringent na hnačky. Po dobu 2 – 3 týždňov ich systematického užívania sa môžete zbaviť chronickej hnačky.

► Egreš je dobrý choleretický prostriedok.

► Egreše obsahujú hypotenzné a kapilárne posilňujúce antisklerotické P-aktívne zlúčeniny (antokyány a leuksantokyány). Vďaka tomu sú egreše účinné pri prevencii a liečbe hypertenzie, aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych chorôb. Výluh z egrešov odstráni z tela prebytočný cholesterol.

► Ako prostriedok proti tuberkulóze používa tradičná medicína bobule a listy egreša.

► Za starých čias sa čerstvý egrešový džús zmiešaný s malým množstvom medu považoval za takmer spoľahlivé protizápalové činidlo.

► Akýkoľvek akútny zápal kože – od erysipela po vyrážku spôsobenú popáleninou z jedovatých rastlín, za starých čias boli ošetrené starostlivo precedeným odvarom zo zrelých egrešov, vtieraním do pokožky, čo prinieslo okamžitú úľavu.

► Plody egreša sa odporúčajú zaradiť do jedálnička pri kožných chorobách a ekzémoch.

► Zápal obličiek a močového mechúra pomáha zmierniť konzumácia veľkého množstva egrešov.

► Pri chorobách obličiek a močového mechúra (najmä pri urolitiáze a obličkových kameňoch), ako aj pri kožných chorobách sú užitočné čerstvé bobule egreša.

► V prípade obezity a metabolických porúch sa odporúča bobule egreša konzumovať vo veľkom množstve po dobu 3 – 4 týždňov (pri obmedzení príjmu kalórií).

► Egreš má osviežujúci, choleretický a močopudný účinok.

► Egrešový vývar a čerstvé ovocie sa účinne používajú v boji proti dlhotrvajúcemu krvácaniu z menopauzy a na normalizáciu menštruačného cyklu.

► Egreš sa používa na prevenciu nádorov: odstraňuje z organizmu veľa škodlivých látok.

Egrešový džem

Úžasný egrešový džem, ktorý nemusíte variť. Uložte si tento recept, budete ho potrebovať.

Pre tento džem potrebujeme nasledujúce:

  • Zelené egreše – 3 kilogramy
  • 3 kusy pomarančov s kôrou, ale bez kôstok
  • 2 citróny – bez kôry a tiež bez semien
  • 5 kilogramov kryštálového cukru

Egrešom odstránime oba chvosty. Robí sa to dobre nožnicami na nechty. Pomaranče a citróny sa nakrájajú na kolieska. Pomaranče s kôrou, citróny bez kôry, obe bez kôstok.

Pomaranče, citróny a egreše sa pomelú mlynčekom na mäso. Cukor a všetka hmota z bobúľ a ovocia sa nechá stáť v miske jeden deň v kuchyni.

Príležitostne sa premieša pomocou drevenej lyžice s dlhou rukoväťou, aby sa cukor úplne rozpustil. Miska sa prikryje vlhkou gázou.

Hotový džem za deň sa naplní do akýchkoľvek sterilných nádob. Skladuje sa pri izbovej teplote, nie v chladničke. Džem by nemal kysnúť ani cukornatieť.

Je veľmi chutné piť čaj s takýmto „živým“ džemom počas zimných večerov, používať ho na pečenie rolády, alebo jesť s palacinkami.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d