K porozumeniu Čelovekom

Kauza Lučanský: Komisia nemá vôbec prístup ku všetkým dokumentom, ako máme vyšetrovať? pýta sa Saková

Denisa Saková ako členka nezávislej komisie, ktorá vyšetrovala tragické okolnosti úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, nepodporila jej záverečnú správu. O tom, prečo tak konala konečne prehovorila.

Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková konečne prehovorila a vysvetlila, prečo ako členka nezávislej komisie nepodporila jej záverečnú správu.

V pondelok večer sa Saková rozhovorila v štúdiu televízie TA3 v relácii Téma dňa. Kritike podrobila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá predmetnú komisiu zriadila, píše portál ereport.sk.

„Kontrolná komisia zriadená v súvislosti s mimoriadnou udalosťou, pri ktorej došlo k úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, na svojom poslednom zasadnutí prijala záverečnú správu. Z uvedenej správy vyplýva, že Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú verziu udalosti. V zmysle ktorej došlo k pokusu o samovraždu a následnému úmrtiu Milana Lučanského.

Komisia tiež nezistila také významné skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné konštatovať pochybenie príslušníkov ZVJS alebo zdravotníckeho personálu pri zaobchádzaní s Lučanským, počas jeho výkonu väzby. Ani pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a ktoré by mohli mať priamy alebo nepriamy vplyv na priebeh udalosti.” Stálo v stanovisku, ktoré minulý piatok zverejnil rezort spravodlivosti.

„Osobne sa domnievam, že tie udalosti, ktoré nastali v decembri, po prvom úraze 8. decembra a následne po samovražde generála Lučanského, vznikol v spoločnosti veľmi enormný tlak a vznikol tlak hlavne na pani ministerku spravodlivosti,“ vysvetľuje svoje stanovisko Saková.

Exministerka si myslí, že namiesto toho, aby súčasná ministerka zobrala politickú zodpovednosť a odstúpila zo svojej funkcie, tak vytvorila komisiu. Tá mala prešetriť všetky udalosti. Teda aj prvú udalosť zranenia, aj druhú týkajúcu sa úmrtia generála Lučanského.

Dokumenty nie sú k dispozícii

Sakovej očakávania od komisie, sa však vôbec nenaplnili. “Ako členka opozície som sa do tejto komisie aktívne prihlásila a očakávala som, že táto komisia bude mať mandát na to, aby skutočne prezrela všetky dokumenty. Oboznámila sa so všetkými skutočnosťami a dostala sa aj k jednotlivým, či už príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ale aj k ošetrujúcim lekárom. Personálu, ktorý ošetroval generála Lučanského pri prvom a druhom incidente,“ hovorí poslankyňa.

Saková s poľutovaním konštatovala, že hneď na prvej komisii bola prítomná aj pani ministerka, ktorá oznámila, že komisia bude mať k dispozícii iba tie dokumenty, ktoré má v kompetencii ministerstvo spravodlivosti.

A môže navštíviť iba tie inštitúcie, ktoré kompetenčne pod ministerstvo spravodlivosti patria, a že budú zbavení mlčanlivosti iba príslušníci ZVJS.

„To znamená, že či už zdravotná dokumentácia, či už pitevná správa, alebo všetky ostatné dokumenty, ktoré sú v rukách OČTK, sa k tejto komisii nedostanú. To nám povedala hneď na začiatok,“ netají sklamanie Saková.

zdroj: hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: