K porozumeniu Čelovekom

Kolíková a Remišová spomínajú paragraf 363 trestného poriadku, ktorý chcú účelovo zrušiť. Jeho zrušenie by však právnemu štátu nepomohlo, čo však pri tejto vláde nijako neprekvapuje

Odkedy Generálna prokuratúra rozhodla o zrušení obvinení Vladimíra Pčolinského, Zoroslava Kollára a Jaroslava Haščáka, niektorí koaliční politici začali uvažovať o možnosti zrušenia paragrafu 363 trestného poriadku. O čo tu ide?

Remišová, Kolíková

Znenie prvého bodu tohto paragrafu je nasledovné: „Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Porušením zákona sa rozumie podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.“

Už zo znenia ustanovenia je zrejmé, že sa netýka bežných prípadov a že by ho generálny prokurátor nemal využívať svojvoľne. Tomu, kto podrobne sleduje aktuálne trestné konania v medializovaných veciach je však jasné, že tu o bežné prípady nejde – naopak sú tu veľké pochybnosti o zákonnosti týchto trestných konaní, v dôsledku ktorých ľudia strávia aj niekoľko mesiacov vo väzbe na základe vymyslených a vyšetrovateľmi koordinovaných falošných svedectiev.

O manipulovaní trestných konaní navyše hovorila aj správa Slovenskej informačnej služby čítaná najprv pred desiatkou verejných činiteľov v sídle SIS a následne aj v parlamente.

Ku krivej výpovedi sa už priznal Csaba Dömötör, ktorý bol za to zároveň aj právoplatne odsúdený. A dalo by sa tu spomínať aj ďalšie indície o tom, že s naším právnym štátom od zmeny vlády niečo nie je v poriadku.

Z tohto hľadiska sa rozhodnutie Generálnej prokuratúry javí ako pochopiteľné.

Všetky úvahy, ktoré smerujú k zrušeniu paragrafu 363 trestného poriadku, treba preto chápať len ako maximálne účelové a mierené voči jednej osobe, konkrétne generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

Skúsme sa zamyslieť, či by podobné úvahy nastali, ak by bol šéfom generálnej prokuratúry aktuálne Daniel Lipšic. Odpoveď je asi vopred zrejmá.

Pokiaľ súčasní koaliční politici – najmä ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a jej ešte stále stranícka šéfka Veronika Remišová – uvažujú o zrušení, resp. zúžení spomenutého paragrafu, je jasné, že ide o ad hoc záležitosť, ktorá nemá s kultivovaním právneho prostredia a myslenia na Slovensku nič spoločné. Zároveň tento prístup nie je pre túto vládu ani ničím novým. Koalícia zákon zmenila aj kvôli tomu, aby Daniel Lipšic mohol zaujať post špeciálneho prokurátora. Išlo takisto o legislatívne zmeny prispôsobené potrebám jediného človeka.

A preto má asi pravdu bývalý riaditeľ trestného odboru generálnej prokuratúry a súčasný advokát Milan Valašik, ktorý sa vyjadril, že politici by v tomto prípade mali byť ticho a nemali by sa miešať do odbornej debaty.

Obzvlášť, keď na to zjavne nemajú vôbec odborné predpoklady a zdá sa, že ani charakter.

Ladislav Kováčik

hlavné správy

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: