K porozumeniu Čelovekom

Kolíková: Šírenie nepravdivej informácie bude po novelizácii Trestného zákona trestným činom. Kto bude mať patent na pRAvdu?

Ministerstvo kultúry a v spolupráci s rezortom spravodlivosti pripravujú novú legislatívu upravujúcu oblasť médií. Detaily majú predstaviť už tento týždeň na samostatnej tlačovej konferencii. Viacerí politici z radov opozície sa už vyjadrili, že z ich pohľadu vláda pripravuje nástroj na umlčanie alternatívnych médií, ktoré budú môcť byť pokutované likvidačnými sankciami.

21. schôdza vlády SR

Už skôr sme písali o tom, že rezort kultúry pripravuje nový mediálny zákon a s ním určitý register vlastníkov médií, v ktorom majú byt evidované konkrétne osoby, ktoré stoja za médiami. Ministerstvo tiež uviedlo, že chce zákony prispôsobiť 21. storočiu a ide mu tiež o zrovnoprávnenie všetkých foriem médií: televízii, rádií, novín i internetových periodík. Ministerstvo chce taktiež bojovať s hoaxami a dezinformáciami.

Novinkou majú byť rôzne finančné postihy, ktoré hrozia médiám za šírenie zakázaného obsahu.

Ruky k dielu pridáva aj rezort spravodlivosti ministerky Márie Kolíkovej, ktorý pracuje na novom Trestnom zákone a Trestnom poriadku. Majú sa v nich údajne vyskytovať aj ustanovenia, ktorými rezort plánuje sankcionovať napríklad šírenie medicínsky zavádzajúcich informácii o ochorení covid-19 a o očkovaní. Informoval o tom v stredu denník SME.

Postihované by vraj mali byť správy, ktoré majú objektívne za následok ujmu na zdraví či živote ľudí.

“V súčasnosti si totiž polícia nevie poradiť s prípadmi, kedy bežní ľudia a dokonca aj lekári šíria bludy. Dokáže riešiť len situácie, ktoré sa zmestia do paragrafu o šírení poplašnej správy alebo priame poškodenie zdravia ľudovými liečiteľmi,” píše denník.

Podľa konkrétneho znenia novely zákona sa zdá, že slobode médií na Slovensku odzvonilo. Uvádza sa, že dezinformácia bude definovaná ako nepravdivá informácia, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu.

Pod formulkou “ovplyvnenie obyvateľstva pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu” budú môcť angažovaní policajti či prokurátori stíhať skoro akúkoľvek správu zverejnenú v médiách, ktorá nebude sedieť do ich názorového spektra.

Otázkou je, čo je demokratické na tom, že názory jednej skupiny obyvateľstva budú môcť byť naďalej zverejňované v masmédiách, zatiaľ čo názorom inej skupiny občanov bude hroziť tvrdá cenzúra pod hrozbou väzenia.

Kolíkovej rezort chce, aby boli šíritelia dezinformácii postihovaní trestnom odňatia slobody od jedného roka až na 5 rokov. V prípade škôd veľkého rozsahu bude hroziť trest štyri až desať rokov za mrežami.

Kolíková dnes: Šírenie nepravdivej informácie bude trestným činom

Šírenie nepravdivej informácie bude po novelizácii Trestného zákona trestným činom. Informovala o tom dnes na tlačovej konferencii ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) s tým, že novelu rezort spravodlivosti predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Novela, ktorá mení viaceré oblasti bola podľa ministerky vypracovaná v duchu „k slabším by sme mali byť miernejší, k silnejším prísnejší”.

Trestným činom bude podľa ministerky napríklad aj podnecovanie nenávisti, napríklad pre výkon konkrétneho povolania. Osobitne motivované trestné činy budú zároveň posudzované pri zvýšených trestných sadzbách. Novela zároveň upravuje aj skutky ako znásilnenie, nekalé korporátne praktiky, skutky proti životnému prostrediu alebo korupciu pri voľbách.

„Ja sama očakávam veľkú debatu, ktorá je na mieste, aby bola,” vyhlásila ministerka.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: