Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Korupcia súčasnej vlády: Komínek: Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Száz má veľký vplyv na ministra Lengvarského. Obviňuje Száza, že pri nákupe nového hardvéru urobili niečo, čím iba ukradli z ministerstva peniaze

Petr Komínek prednedávnom odišiel z ministerstva zdravotníctva, kde pracoval ako poradca pre oblasť digitalizácie. V rozhovore pre Hlavné správy rozprával o svojich skúsenostiach s prácou na ministerstve a o dôvodoch svojho odchodu

Petr Komínek

Na snímke Petr Komínek

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Známy Mareka Krajčiho

Bývalý poradca ministra zdravotníctva Petr Komínek pochádza z Česka, na Slovensko prišiel v roku 2012. Prišiel sem služobne, pričom pôvodne mal plán zostať tu len rok. Keďže sa mu na Slovensku zapáčilo, zostal tu natrvalo. Pokračoval tu v biznise, ktorý robil v Česku.

Dávnejšie chcel na Slovensku vybudovať televíziu. Kúpil jednu lokálnu západoslovenskú televíziu, neskôr si tam však všimol podozrivé veci. V súvislosti s tým viedol aj súdny spor, ktorý nakoniec vyhral, ale prišiel pri tom o veľa peňazí. Celá táto skúsenosť Komínka vyčerpala.

V podnikaní sa mu však inak darilo. Jeho firma má pobočku v Dubaji, kde rieši projektovanie výškových budov a inteligentnú elektroinštaláciu.

Komínek sa pohyboval v kresťanských kruhoch, odkiaľ sa poznal s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Išlo napríklad aj o platformu Kresťania v meste, ktorej bol Krajči zakladateľom.

Komínek sa aktivizoval v súvislosti s príchodom pandémie koronavírusu v roku 2020. Využil svoje kontakty v Číne a objednal odtiaľ veľké letecké zásielky rúšok, ktoré potom zadarmo rozdával nemocniciam či domovom sociálnych služieb. Záujem o ne mali aj obchodné centrá, ktoré potrebovali rúška pre svojich zamestnancov. Komínek tak zariadil hromadné dodávky rúšok už tri týždne predtým, ako to urobil štát.

Neskôr dodával z Číny aj respirátory, ale tento biznis mu padol po tom, ako minister Krajči zakázal predaj respirátorov.

Komínek hovorí, že to nerobil so zámerom zárobku, ale išlo mu o pomoc ľuďom. Počas prvej vlny pomáhal aj tak, že nosil policajtom na hranice dezinfekcie či respirátory.

Petr Komínek
Na snímke Petr Komínek

Dva mesiace inštaloval aplikácie

Keď počas prvej vlny pandémie nastali problémy s eKaranténou, kontaktoval ho Krajčí s tým, že sa mu ozve minister vnútra Roman Mikulec a bude potrebovať pomoc. Mikulec Komínka požiadal, aby spolu so zamestnancami jeho firmy išiel na hraničné priechody, kde by pracovali ako dobrovoľníci. Mali tu ľuďom inštalovať aplikácie, ktoré by im zabezpečili fungovanie eKarantény.

Podľa svojich slov vykonával Komínek túto prácu asi dva mesiace prakticky nepretržite, pričom spával v aute a rozvážali ho po viacerých hraničných priechodoch.

Vtedy sa vlastne začal Komínkov trvalý kontakt nielen s policajtmi, ale aj so svetom politiky a spolupráce so štátnymi inštitúciami. Dovtedy v kontakte s politikou nebol – iba tak, že sa poznal s Marekom Krajčím.

Petr Komínek
Na snímke vpravo Petr Komínek

Budovanie call centra

Krajčí ho ako minister zdravotníctva požiadal o pomoc pri vybudovaní call centra, ktoré by slúžilo komunikácii štátu s občanmi v súvislosti s pandémiou. Vedel totiž, že Komínek mal už skúsenosti s prevádzkovaním komerčných call centier v Prahe. Bolo to v situácii, keď občanom nestíhalo odpovedať na ich naliehavé otázky ohľadne koronavírusu tak Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ako ani Úrad verejného zdravotníctva.

Keď Komínek prišiel na ministerstvo zdravotníctva, musel si najprv rýchlo naštudovať celú jeho vnútornú štruktúru a fungovanie. V prípade call centra najprv uvažoval o riešení so zriadením externého call centra. Starostlivým zvážením a porovnaním predpokladaných nákladov prišiel však k záveru, že výhodnejšie bude, ak bude ministerstvo prevádzkovať vlastné call centrum.

Komínek spomína, že vybudovanie covidového call centra pod ministerstvom zdravotníctva mu trvalo len desať dní. „Myslím si, že sa to podarilo vybudovať perfektne,“ hovorí dnes. Centrum najprv fungovalo v priestoroch jeho firmy v Bratislave, už čoskoro sa však preň našiel priestor v budove Všeobecnej zdravotnej poisťovne na Mamateyovej ulici.

Komínek vysvetľuje, že najprv pracoval pre štát len na dohodu, neskôr už bol zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Call centrum, ktoré vybudoval, začal viesť ako riaditeľ.

Na fungovanie call centra týkajúceho sa informácií o covide sa naviazalo aj fungovanie Národnej linky na podporu duševného zdravia.

Poradca pre digitalizáciu

Po tom, ako nastala výmena na poste ministra zdravotníctva – Mareka Krajčiho nahradil od 1. apríla tohto roka Vladimír Lengvarský – z ministerstva odišlo mnoho ľudí, ktorých si tam priviedol Krajči. Lengvarský ponúkol Komínkovi sekciu digitalizácie a informatiky. Komínek však túto ponuku odmietol, takže mu Lengvarský dal ďalšiu ponuku – mal sa stať jeho poradcom pre digitalizáciu. Túto ponuku už Komínek prijal, čo zároveň znamenalo koniec jeho pôsobenia ako riaditeľa call centra.

Komínek hovorí, že si ministra Lengvarského váži. „Vnímam, že robota, ktorú robí, je úžasná,“ tvrdí Komínek. Minister sa však podľa neho obklopil nie práve najlepšími ľuďmi, pričom niektorí z nich podľa neho zasahujú do chodu ministerstva viac, ako by bolo múdre.

Lengvarský urobil podľa Komínka chybu, keď covidové call centrum, ktoré bolo pod komunikačným odborom, presunul pod novú sekciu. Považoval to vtedy za vlastné zlyhanie, lebo sa cítil byť zodpovedný za ministrove kroky v súvislosti s IT a digitalizáciou.

Komínek si myslí, že kvalita call centra po presunutí pod novú sekciu poklesla. Súvisí to podľa neho s tým, že v čase, keď bolo naviazané na riaditeľa komunikačného odboru, bola výmena informácií rýchlejšia.

Petr Komínek
Na snímke druhý sprava Petr Komínek

Biznis štátneho tajomníka s MOM-kami

V septembri 2021 nastúpil do funkcie povereného šéfa sekcie digitalizácie na ministerstve Matúš Šesták, ktorý predtým robil analytika na ministerstve vnútra. Podľa Komínka však Šesták digitalizácii nerozumie a nie je ani dobrý manažér. Komínek poukázal na to, že cez jeho sekciu by malo prúdiť veľa peňazí z plánu obnovy.

Šestáka si na ministerstvo zdravotníctva priviedol štátny tajomník Kamil Száz, ktorý do funkcie nastúpil 21. apríla 2021. Podľa Komínka si tam doviedol vo väčšine prípadov nekompetentných ľudí.

Száz začal podľa Komínka riadiť rôzne sekcie, ktoré k nemu nepatria, kde zodpovednosť nesie formálne niekto úplne iný. Podľa Komínka tu išlo o sekcie súvisiace práve s peniazmi z plánu obnovy.

Komínek upozorňuje na biznis Száza s mobilnými odberovými miestami, tzv. MOM-kami, ešte predtým ako nastúpil do funkcie štátneho tajomníka. Samotné podnikanie s MOM-kami nepovažuje za zlé, poukazuje však na to, že Száz mal na každom mieste dve MOM-ky, pričom každú mal napísanú na inú spoločnosť.

Podľa Komínka tak Százovi prišiel dvojnásobok peňazí, než aké mal získať. Komínek to označuje za podvod. Podľa neho sa Száz nemal vôbec stať štátnym tajomníkom.

Zmeny vo fungovaní call centra

Száz a Šesták začali podľa Komínka robiť v call centre zameranom na covid výrazné zmeny. Kúpil sa nový hardvér a bola podpísaná zmluva s firmou, ktorá podľa Komínka nemala v tomto smere žiadne skúsenosti. Komínek hovorí, že je presvedčený, že urobili niečo, čím iba ukradli z ministerstva peniaze.

Komínek so zmenami nesúhlasil, lebo hardvér, ktorý fungoval v call centre dovtedy, bol podľa neho kvalitný a zďaleka nebol vyťažený.

Komínkovi sa nepodarilo týmto zmenám zabrániť. Hovorí, že Száz a Šesták išli za ministrom Lengvarským, kde ho presvedčili o svojom riešení.

Toto vnímal ako druhé zlyhanie ministra, ktoré podľa neho malo obrovský dopad na fungovanie call centra. Komínek upozorňuje na to, že zazmluvnenie novej firmy podľa neho nepodliehalo štandardnému výberovému konaniu.

V súvislosti s týmito zmenami na call centre sa Komínek rozhodol k 30. septembru ukončiť svoju činnosť na ministerstve zdravotníctva. Aktuálne má podľa svojich slov ponuky na práce z viacerých ministerstiev.

Podľa Komínka je minister Lengvarský príliš pod vplyvom svojho štátneho tajomníka Kamila Száza a obáva sa, že toto by ho mohlo politicky položiť.

Komínek tvrdí, že za ním stále stojí obrovské množstvo ľudí na ministerstve zdravotníctva. Podľa neho sa však boja otvorene vystúpiť. Minister Lengvarský dal údajne Komínkovi prostredníctvom iných ľudí vedieť, že by mal záujem o jeho návrat na ministerstvo, to však Komínek za súčasných okolností odmieta.

Ladislav Kováčik

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d