Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Lebka 2000-ročného peruánskeho bojovníka bola spojená kovovou platničkou v jednom z najstarších príkladov pokročilej chirurgie na svete. Ako je to možné, ak si ani dnes na takúto operáciu netrúfne množstvo súčasných chirurgických oddelení..

Múzeum osteológie v Oklahome uviedlo, že lebka v jeho zbierke pochádza od muža, ktorý bol zranený v boji, po ktorom podstúpil jednu z prvých foriem chirurgického zákroku, pri ktorom mu do hlavy vložili kus kovu, aby sa zranenie zahojilo. .

Odborníci pre Daily Star povedali, že muž operáciu prežil a lebka poskytla kľúčový dôkaz, že staroveké národy boli schopné pokročilej chirurgie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Táto lebka je príkladom peruánskej predĺženej lebky a hoci mnohé dôkazy poukazujú na genetické príčiny takýchto „anomálií“, vedci naďalej tvrdia, že jedinou správnou verziou je, že lebka je starodávna forma modifikácie tela, keď členovia kmeňa zámerne deformovali lebky malých detí, obviazali ich látkou alebo dokonca na dlhý čas zviazal hlavu medzi dva kusy dreva.

„Ide o peruánsku predĺženú lebku s kovovými chirurgickými implantátmi implantovanými po návrate z boja, odhadom asi pred 2000 rokmi. Jeden z najzaujímavejších a najstarších exponátov v našej zbierke,“ uviedlo múzeum vo vyhlásení.

„Nemáme podrobné informácie o tomto exponáte, ale vieme, že operáciu prežil. Podľa zlomenej kosti okolo implantátu môžete vidieť, že sa dobre zahojila. Bola to úspešná operácia.“

Spočiatku bola lebka uchovávaná v súkromnej zbierke múzea, ale v roku 2020 bola oficiálne vystavená verejnosti po rastúcom záujme verejnosti o artefakt v dôsledku spravodajstva o jeho objave. Oblasť, kde sa v Peru našla lebka, je už dlho známa chirurgmi, ktorí vynašli množstvo sofistikovaných postupov na liečbu zlomenín lebky.

Toto zranenie bolo v tom čase bežné kvôli používaniu projektilov, ako sú praky v boji. V tom čase boli ľudia s pretiahnutou lebkou v Peru bežní. Navyše ľudia s takýmito lebkami boli vládcami alebo predstaviteľmi mocenskej elity spoločnosti. Následné archeologické vykopávky ukázali, že peruánske ženy s predĺženou lebkou mali menšiu pravdepodobnosť vážnych poranení hlavy ako tie, ktoré takúto lebku nemali.

Vtedajší chirurgovia urobili dieru do lebky živého človeka bez použitia modernej anestézie či sterilných metód (Vedci zabudli dodať slovo „pravdepodobne“).

Čoskoro si uvedomili, že táto liečba môže zachrániť životy. Máme ohromujúce dôkazy, že trepanácia nebola vykonávaná na „rozširovanie mysle“ alebo ako čisto rituálny akt, ale bola spojená s pacientmi s vážnymi poraneniami hlavy, najmä zlomeninami lebky,“ povedal pre National Geographic antropológ John Verano z Tulane University.

„Nevieme, o aký kov ide. Tradične sa na tento druh liečby používa striebro a zlato,“ povedal zástupca expozície SKELETONS: Museum of Osteology.

V štúdii z roku 2018 publikovanej v časopise Current Anthropology bola prax predlžovania lebiek nájdená medzi kultúrami od Mayov po Hunov a bola uznaná ako symbol privilégií a prestíže v skupinách po celom svete (možno je to jednoduchšie – vládnuca rasa sa od ostatných odlišovala svojim génovým kódom?).

Preložil: OZ Biosféra www.bioferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d