K porozumeniu Čelovekom

Krasnojarskí vedci budú získavať vanilín z odpadu zo smrekovca opadavého

Vedci z Krasnojarska z Ruska vytvorili „zelenú“ technológiu na získavanie nanocelulózy, vanilínu a ďalších cenných chemických produktov z odpadu drevospracujúceho priemyslu.

Pri spracovaní dreva vzniká obrovské množstvo druhotnej suroviny: hobliny, piliny a iné zvyšky dreva málo využiteľné na ďalšie použitie. Existujúce priemyselné procesy spracovania drevného odpadu na získanie monosacharidov, etanolu, furfuralu sa uskutočňujú pri vysokých teplotách a tlakoch s použitím environmentálne nebezpečných korozívnych činidiel.

Tím vedcov z Federálneho výskumného centra „Krasnojarské vedecké centrum Ruskej akadémie vied“ spolu s vedcom z Francúzska vyvinuli ekologické katalytické metódy na spracovanie smrekovcového dreva na získanie mikrokryštalickej, mikrofibrilovanej a nanokryštalickej celulózy, vanilínu, kyseliny levulínovej a monosacharidov.

V tomto prípade sa používajú netoxické činidlá: voda, peroxid vodíka, kyslík a kyselina octová.

„Pomocou vyvinutých procesov katalytickej oxidácie dreva je možné realizovať komplexné spracovanie všetkých hlavných zložiek drevnej biomasy na hodnotné chemické produkty. Zároveň je možné znížiť náklady na získanie cieľových produktov vanilínu a nanocelulóz, ak sa súčasne zo smrekovcového dreva izolujú biologicky aktívne látky s vysokou pridanou hodnotou – dihydrokvercetín a arabinogalaktán,“ povedal vedúci Laboratória chémie prírodných organických surovín Ústavu chémie a chemickej technológie Dr. Boris Kuznecov.

Produkty získané pomocou nových metód sú žiadané v mnohých oblastiach vrátane potravinárstva, farmácie, chemického priemyslu, medicíny, syntézy nových funkčných polymérov a nanokompozitov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: