Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Kuba: Začali sa hromadné súdne procesy s účastníkmi protivládnych protestov

Na Kube sa tento týždeň začali hromadné súdne procesy so zadržanými účastníkmi nedávnych protivládnych demonštrácií. Ide predovšetkým o mladých ľudí, medzi ktorými sú aj maloletí. Pre americký denník Miami Herald to potvrdili príbuzní súdených protestujúcich a miestni aktivisti, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

V utorok dostal na základe obvinení z narušovania verejného poriadku ročný trest väzenia 25-ročný fotograf, ktorého postavili pred súd spolu s desiatimi ďalšími osobami. Mladý muž sa podieľal na produkcii videa k protestnej skladbe „Patria y Vida“ (Vlasť a život), ktorá sa stala akousi hymnou protestov.

Rovnakým obvineniam čelí i 17-ročná študentka, o ktorej vine má rozhodnúť kubánsky súd vo štvrtok, uviedla na Facebooku nezávislá novinárka Miriam Celayaová. Dievča, ktoré sa podľa nej nijako politicky neangažuje, zatkli v nedeľu v Havane, keď natáčala priebeh protestu na mobilný telefón.

Hromadné súdy Kuba využívala i v minulosti v prípadoch týkajúcich sa disidentov a ľudí, ktorí údajne porušili nariadenia proti šíreniu koronavírusu, pripomína DPA. Kubánska právnička Laritza Diversentová v tejto súvislosti vysvetlila, že ide o „expresné procesy“, v ktorých sa doba bežných pojednávaní môže skrátiť i na polovicu. „(Ľudí) môžu postaviť pred súd kedykoľvek od dvoch do 45 dní. Verdikt je vynesený ústne; neexistuje takmer nijaká dokumentácia celého procesu, čo sťažuje podanie odvolania. Je to veľmi svojvoľné,“ kritizovala.

Nie je pritom jasné, prečo niektorých demonštrantov prepustili na slobodu a iných súdia, komentuje DPA. Podľa miestnych orgánov spáchali obvinené osoby násilné trestné činy a mnohí majú údajne zápis v registri trestov. Aktivistka a umelkyňa Camila Lobónová však v telefonickom rozhovore povedala, že pred súd postavili protestujúcich, ktorí sa nedopustili násilia ani iných trestných činov. Zdokumentovaných je podľa nej už 537 prípadov zatknutí. Označila pritom za nemožné, aby sa všetci títo ľudia dopustili „činov vandalizmu“. Varovala tiež, že dôjde k mnohým ďalším procesom tohto druhu.

Viaceré videá zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú, ako policajti či vojaci bijú demonštrantov a niektoré zachytávajú dokonca streľbu na protestujúcich. Kubánski vládni predstavitelia ale v utorok popreli, že by ľudí „mučili“, a odmietli tiež správy o „nezvestných“. Ohradili sa i voči zoznamu zatknutých, ktorí na základe výpovedí rodinných príslušníkov vytvárajú aktivisti a medzinárodné ľudskoprávne organizácie.

Kubánci prvýkrát vyšli do ulíc niekoľkých miest 11. júla, k čomu ich podnietila najhoršia ekonomická kríza v krajine za niekoľko desaťročí. Protesty pokračovali aj v nasledujúcich dňoch. Vláda reagovala vypnutím internetu a represiami voči demonštrantom, pričom zadržala mnohých nezávislých novinárov a opozičných aktivistov.

Kubánsky prezident Díaz-Canel následne vystúpil v televízii, kde vyzýval občanov na obranu revolúcie a obviňoval Washington z podnecovania nepokojov na ostrove. Zásahy voči demonštrantom odsúdili Spojené štáty aj ďalšie západné krajiny, ako aj Organizácia Spojených národov.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: