Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Kyjev straší Európu zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu

Systém prepravy plynu cez Ukrajinu (GTS) je možné optimalizovať pre domáci trh, v dôsledku čoho však Európa príde o jednu z tranzitných trás, oznámil minister energetiky German Galuščenko na stretnutí so štátnym tajomníkom spolkového ministra hospodárstva a energetiky Nemecka Andreasom Feichtom. Jeho vyjadrenia sú zverejnené na webovej stránke rezortu.

Podľa ukrajinského ministra hlavné „riziko“ pre energetickú bezpečnosť Európy spočíva v ruskom projekte „Nord Stream 2“. Vyslovil názor, že presmerovanie tokov modrého paliva by údajne v niektorých krajinách Európy mohlo spôsobiť nedostatok plynu.

„Ak nie sú dostatočne zaťažené tranzitné objemy, ukrajinský GTS bude musieť byť optimalizovaný tak, aby distribuoval asi 30 miliárd kubických metrov plynu len na domáci trh. EÚ príde o spoľahlivú, flexibilnú a nezávislú trasu, a to poskytne Rusku ešte viac vplyvov na geopolitiku,“ tvrdí Galuščenko.

Údajne je ukrajinský systém prepravy plynu v súčasnosti nedostatočne využívaný, má značné rezervné kapacity vo výške viac ako sto miliárd kubických metrov ročne.

Podľa výpočtov ministerstva pri spustení nového ruského plynovodu, s prihliadnutím na už fungujúci „Nord Stream“ a „Turkish Stream“, zostanú pre tranzit cez Ukrajinu nevýznamné objemy — nie viac ako 10 — 15 miliárd kubických metrov ročne, pričom menované dva plynovody dnes fungujú na plný výkon.

„Európa však nemá dostatok plynu a cena na európskych trhoch s plynom dosiahla maximum za posledných 13 rokov,“ uviedlo ministerstvo energetiky vo vyhlásení na webovej stránke.

Samostatnou témou stretnutia vedúceho rezortu s nemeckým štátnym tajomníkom bola synchronizácia ukrajinského energetického systému s energetickým systémom Európskej únie.

„Zjednotenie našich energetických trhov je jediným riešením, ktoré umožní bezpečné dodávky energie, stabilnú a spoľahlivú prevádzku energetického systému a ďalší rozvoj zelenej energie, ako aj dekarbonizáciu energetického sektora,“ dodal Galuščenko.

„Nord Stream 2“ je plynovod vedúci z Ruska do Nemecka s kapacitou 55 miliárd kubických metrov ročne. Minulý týždeň bola uložená na dno Baltského mora posledná časť druhej línie. Podľa predsedu „Gazpromu“ Alexeja Millera spoločnosť spustí palivo do potrubia už v tejto vykurovacej sezóne.

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: