Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Le Figaro: USA bez boja opustili kubánsku opozíciu v obave z Moskvy a Pekingu

Počas protestov na Kube opozícia dúfala, že sa za ňu USA postavia, no spojenci Havany — Rusko a Čína — varovali USA pred akýmkoľvek zasahovaním do záležitostí tohto ostrovného štátu. Protestujúci musia uznať porážku.

Píše o tom vo francúzskom denníku  „Le Figaro“ Hector Lemieux.

„Bez zbraní a bez vodcu nemôže nastať revolúcia,“ pripomína novinár.

Od začiatku protestov prešiel týždeň a na Kube sa opäť nastolil poriadok. Spojené štáty sa oficiálne stiahli z vmiešavania sa do situácie na Kube. Podľa autora článku sa z dôvodu destabilizácie môže objaviť vlna migrantov, ktorej sa chce Washington všemožne vyhnúť a zároveň preto, lebo Havane bola poskytnutá pomoc od jej tradičných spojencov: Číny, Iránu, Venezuely, Severnej Kórey a Ruska. Pritom Rusko len požadovalo od USA, aby nezasahovali do procesu a nepokúšali sa o novú „farebnú revolúciu“ na Kube.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marie Zacharovej, ak sú Američania skutočne znepokojení humanitárnou situáciou na Kube a chcú pomôcť bežným občanom, musia zrušiť blokádu ostrova. Ako poznamenáva Lemieux, Rusko pomáha Kube s vojenskou technikou a „prápormi turistov“. Všeobecne podľa neho cestovný ruch na ostrove stratil svoj objem, počet turistov z Ruska však neustále rastie. Nedávno pricestovalo do kubánskych letovísk zhruba 6 tisíc ľudí týždenne. Rétorika Pekingu je podobná – tiež odsúdil akýkoľvek zásah do kubánskych záležitostí.

„Americké embargo je hlavnou príčinou problémov, ako sú nedostatok liekov a výpadky elektriny na Kube,“ vyhlásil predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničia.

Ako poznamenáva Lemieux, Kuba slúži ako odrazový mostík pre kroky Pekingu v celej oblasti Karibiku a Strednej Ameriky. Najmä z Havany do Karibiku sú vysielaní lekári. A Čína je od roku 2017 hlavným investorom ostrova. Ak sa Číňania od polovice 21. storočia zaoberali výstavbou infraštruktúry a dodávkami autobusov a automobilov, v poslednej dobe sa zameriavajú na špičkové technológie. Napríklad internet na Kube bol vytvorený pomocou spoločnosti „Huawei“.

Pokiaľ ide o vojenskú spoluprácu, Čína popiera, že by mala niečo spoločné s vybavením kubánskych základní a stavbou pozorovacích radarov. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že vďaka nim je Peking len 150 km od americkej základne Key West.

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: