K porozumeniu Čelovekom

Lipšica s Grendelom usvedčil mail Tódovej s popisom ich trestnej činnosti a listiny zo spisu, ktoré odovzdala polícii. Ako to že nie sú vo väzbe a páchajú ďalej trestnú činnosť?

V týchto dňoch opäť ožila kauza, v ktorej boli pôvodne obvinení JUDr.  Daniel Lipšic  a poslanec NR SR – Gábor Grendel. Paradoxne o Danielovi Lipšicov,i donedávna spoluobvinenom v tejto trestnej veci médiá striktne mlčia. Grendel vo veľkom štýle prezentuje, že sa stal obeťou Kočnerovej úderky a samozrejme zdôrazňuje, že mu bolo obvinenie vznesené na základe výpovede údajne skorumpovanej novinárky Martiny Ruttkayovej.  Gábor Grendel, podobne ako nový premiér Igor Matovič podsúvajú verejnosti klamstvá, ktoré je možné jednoducho preveriť.

Daniela Lipšica a Gábora Grendela zo spáchania trestnej činnosti usvedčil predovšetkým mail zaslaný Monikou Tódovou  s detailným popisom trestnej činnosti oboch pánov. Mail pôvodne zaslaný Vladimírovi Pčolinskému bol následne preposlaný Gáborovi Grendelovi s poznámkou subjekt Kočner.

Posledná tlačovka Daniela Lipšica na poste ministra vnútra 

Predmetom trestného konania je tlačová konferencia Daniela Lipšica, ktorý sa po odchode z KDH rozhodol založiť stranu Nová väčšina, ktorej nosnou témou mal byť boj proti oligarchom a praniu špinavých peňazí. Svoju kampaň a úspech v nadchádzajúcich voľbách sa rozhodol postaviť na kauze Gorila a odňatí licencie Privatbanke, patriacej do portfólia finančnej skupiny Penta.

Po ukončení kontroly v Privatbanke  bolo objektívne zistené, že informácie prezentované Danielom LIpšicom sa nezakladali na pravde. Novinárom boli účelovo podsúvané s cieľom poškodiť pozíciu Privatbanky na trhu a dehonestovať bezdôvodne Kočnera.

Trestný skutok 

Daniel Lipšic, v posledný deň vo funkcii ministra vnútra zorganizoval spolu s Gáborom Grendelom tlačovú konferenciu,  na ktorej rozdal novinárom časť spisu súvisiaceho s preverovaním bankových operácií v Privatbanke. Niekoľko dní po tlačovej konferencii 13.4.2012 podal Marián Kočner trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohrozovanie bankového tajomstva.

Vyšetrovanie 

Vyšetrovateľ vykonal množstvo úkonov, ktorými získal do konania výpovede zamestnancov Privatbanky, a.s., príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky – Spravodajskej jednotky finančnej polície, novinárov elektronických a printových médií. Zabezpečil tiež množstvo listinných dôkazov a znalecký posudok Kriminalistického a expertízneho ústavu.

Na základe výsledkov vyšetrovania bolo Danielovi Lipšicovi a Gáborovi Grendelovi vznesené obvinenie. Gábor Grendel bol vyčlenený na samostatné konanie. Vyšetrovaním bolo spoľahlivo zistené, že Daniel Lipšic, niekoľko dní pred skončením pôsobenia na poste ministra vnútra prevzal od vyšetrovateľa časť materiálov z trestného spisu, ktoré tvorili predmet bankového a iného tajomstva a Gábor Grendel nezákonne získané listiny posunul pred tlačovkou novinárom.

Tlačová konferencia, respektíve vystúpenie JUDr. Daniela Lipšica je i k dnešnému dňu dostupné na https://www.ta3.com/clanok/12419/tbdaniela-lipsica-o-druhej-kontrole-v-privatbanke.html. vzhliadnutím predmetného vystúpenia je možné jednoznačne konštatovať, že obvinený prednášal presne informácie,  ktoré sú predmetom bankového tajomstva.

„V zmysle § 91 ods. 1 zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách,  predmetom bankového tajomstva sú všetky informácie a doklady o záležitostiach týkajúcich sa klienta banky alebo klienta pobočky zahraničnej banky, ktoré nie sú verejne prístupné, najmä informácie o obchodoch, stavoch na účtoch a stavoch vkladov.“

Obvinenia

JUDr. Daniel Lipšic bol obvinený pre spáchanie zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) ods. 2 písm. a) Trestného zákona  v súbehu so zločinom ohrozovania obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona spáchaného formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona.  Súbežne bol obvinený pre prečin poškodzovania cudzích práv podľa § 375 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku a prečin ohovárania podľa § 373 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona s poukazom na § 122 ods. 2 písm. a), písm. b) Trestného zákona.

Gábor Grendel – poslanec NR SR bol obvinený pre zločin ohrozovania obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 2 písm. c) Trestného zákona spáchaného formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona.

Po vznesení obvinenia usporiadal Daniel Lipšic tlačovú konferenciu, na ktorej vo veľkom štýle oznámil, že polícia riadená ministrom Kaliňákom zastrašuje opozíciu vykonštruovanými trestnými konaniami, načo reagoval podobne tlačovou konferenciou aj Marián Kočner.

Prečo je obvinený Gábor Grendel a nie Daniel Lipšic ?

Daniel Lipšic vo svojej svedeckej výpovedi nepravdivo uviedol, že o listinách z trestného spisu, ktoré poskytol Gábor Grendel nemal vedomosť. Počestný advokát Lipšic sa vyvynil z obvinenia tým, že vec zhodil na Gábora Grendela.

Gábora Grendela usvedčila Monika Tódová, ktorá všetky sporné rozhodnutia nezákonne vynesené zo spisov ako jediná odovzdala pri výsluchu na polícii.

V roku 2019, JUDr. Beáta Vítkova prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava, napriek preukázaniu závažnej trestnej činnosti,  konštatovaniu, že skutok sa stal a jednoznačnému preukázaniu spáchania skutku, zdokumentovanom videozáznamom Ta3 a listinami,  obvinenie vznesené Danielovi Lipšicovi zrušila s odôvodnením, že nebolo preukázané, že skutok spáchal Daniel Lipšic.  Voči Gáborovi Grendelovi bola podaná  niekoľko dní pred voľbami obžaloba.

Treema

Meno JUDr. Daniela Lipšica sa niekoľko krát objavuje nie v najlichotivejšom svetle aj v aplikácii Treema, v komunikácii Kočnera so Jaroslav Haščákom z roku 2016. Kočner upozorňuje Haščáka na skutočnosť, že Daniel Lipšic je veľmi nebezpečný človek. Na upozornenie Haščák reaguje poznámkou: ” Už je kúpený”.

V roku 2016 Daniel Lipšic začal zastupovať spoločnosti v portfóliu Penty.

Autor: Jana Teleki

Zdroj: eurorespekt

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: