Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

ĽSNS podá trestné oznámenie za protizákonné zadržanie poslanca Krupu, ktorý prišiel podporiť protestujúcich na slovensko-český hraničný prechod

Na hraničnom priechode bola zahataná nielen štátna, ale aj obecná cesta, ktorá viedla k obydliam ľudí, o čom podľa predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu nevedel ani starosta obce.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Krupa (ĽSNS) a člen strany Marcel Urban boli v utorok (6. 7.) na slovensko-českej hranici Horné Srnie zadržaní protizákonne. Oboch napadli policajti a pri útoku utrpel Krupa pomliaždeninu ruky, ktorú mu ošetrili v trenčianskej nemocnici. Konštatoval to v stredu na tlačovej besede v Banskej Bystrici predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Ako zdôraznil, zadržanie prebiehalo v rozpore so zákonom. Tvrdí, že Krupu a Urbana polícia bezdôvodne zadržiavala vyše päť hodín, boli v putách a napokon ich prepustili bez obvinenia. „Kotlebovci“ v súčasnosti zhromažďujú videozáznamy, ktoré majú dokázať, čo sa dialo na zatarasenom hraničnom priechode.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Pre uzavretý priechod musia ľudia cestovať za prácou a rodinou okľukami aj 150 kilometrov. Nedošlo len k zahataniu štátnej cesty, ale aj obecnej, o čom nevedel ani starosta. Vzplanul spravodlivý hnev, obecná cesta vedie k obydliam ľudí, nemali sa ako dostať k svojim domom. Nahnevaní občania chceli svojpomocne odpratať zátarasy a v tomto úsilí, v žiadnom inom, im pomáhal poslanec NR SR a člen našej strany bez toho, aby sa dialo niečo protiprávne, aby oni napadli políciu,“ uviedol Kotleba.

Video zo zásahu si môžete pozrieť TU.

Podľa podpredsedu mandátového a imunitného výboru NR SR Rastislava Schlosára (ĽSNS) bola hrubo pošliapaná ústava. Tvrdí, že polícia neinformovala predsedníčku výboru o zadržaní poslanca a v stredu chce podať v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Polícia v utorok (6. 7.) informovala, že poslanca NR SR zadržala po tom, čo počas protestu na hraničnom priechode Horné Srnie v Trenčianskom okrese napadol policajta. Ten mal utrpieť drobné poranenie ruky. Policajný šéf Peter Kovařík požiadal v tejto súvislosti verejnosť, aby rešpektovala pokyny policajtov a nevyvolávala zbytočné roztržky. Na viacerých hraničných priechodoch sa protestovalo proti novým podmienkam prechodu cez hranice a uzavretiu niektorých hraničných priechodov.

Mikulec žiada od ľudí zhovievavosť za uzavreté hraničné prechody a policajnú šikanu obmedzujúcu slobodu pohybu

Situáciu na hraniciach, ako aj sily a prostriedky bezpečnostných zložiek ešte Ministerstvo vnútra (MV) SR analyzuje a prehodnocuje. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády uviedol, že o pomoc chce požiadať ešte Finančnú správu (FS) SR a tiež Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Deklaroval, že hneď ako bude k dispozícii dostatok síl, budú sa snažiť otvoriť čo najviac hraničných priechodov.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) to vidí podobne. Rovnako deklaroval, že ambíciou vlády nie je pozatvárať hraničné priechody a chcú posilniť kapacity tak, aby sa mohli otvoriť viaceré priechody a aby sa spriechodnili hranice aj v čase dopravnej špičky.

Mikulec skonštatoval, že kapacity aj skúsenosti z prvej vlny pandémie ukázali, že nedokážu zabezpečiť kontrolu všetkých hraničných priechodov. Preto niektoré uzavreli. Tvrdí, že sa to snažili urobiť tak, aby mohli ľudia využiť blízke priechody, no situáciu budú ďalej analyzovať. Poukázal na to, že stále platí schválený cestovateľský semafor. „Samozrejme, že situácia sa vyvíja. Prehodnocujeme a analyzujeme sily a prostriedky, ktoré máme nasadené. Pomáhajú nám Ozbrojené sily (OS) SR a dnes chcem požiadať o pomoc aj FS a ZVJS,“ uviedol.

Deklaroval, že hneď ako budú k dispozícii pomocné sily a prostriedky, cieľom bude otvoriť čo najviac priechodov. „Riešime to, chápem ľudí. Ale chcel by som ich poprosiť, aby boli zhovievaví,“ poznamenal s tým, že sa snažia zabrániť tomu, aby delta variant nového koronavírusu prišiel na Slovensko. Poukázal na zhoršujúcu sa situáciu v okolitých krajinách.

V súvislosti s protestmi na hraniciach a tým, že poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Krupa (ĽSNS) napadol policajta, poznamenal, že polícia vyriešila situáciu tak, ako jej ukladajú predpisy a zákony. „V tejto dobe by si každý mal uvedomiť, že situácia nie je jednoduchá ani pre policajtov,“ podotkol. Odmieta, aby si niekto vybíjal frustráciu na policajtoch, ktorí si robia svoju prácu. Považuje to za nevhodné. Podľa vlastných slov nemá informácie, že by sa ľudia sťažovali na arogantný prístup polície, skôr naopak.

„Mnohí ľudia dnes riešia dovolenky a verte mi, že mnohí policajti na dovolenkách neboli veľmi dávno, zaslúžili by si oddych a napriek tomu sa snažia a chránia nás všetkých,“ podčiarkol.

https://videoservis.tasr.sk/videos/BnfCudhjhwSr/embed/high_1080p

Premiér Heger uviedol, že aktuálne funguje prechodný režim pre pendlerov a netreba sa znepokojovať. Dodal, že minister zdravotníctva ešte bude informovať o konkrétnych opatreniach aj pre nich. „Pozrieme sa na to, čo si štát môže dovoliť, aké sú podmienky. Všetko zverejníme včas,“ dodal s tým, že treba posilniť čo najviac hraničných priechodov.

Potvrdil, že zapojiť by sa mohli aj ďalšie zložky. Vláda podľa jeho slov neustále sleduje situáciu v zahraničí aj doma a chce sa pripraviť na situáciu tak, aby sa v septembri mohli napríklad otvárať školy. „Vedzte, že to robíme preto, aby sme ochránili občanov a ich zdravie. Nechceme ďalšie lockdowny,“ zdôraznil.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) rovnako ľudsky chápe postoj ľudí, ktorým opatrenia na hraniciach vytvorili diskomfort v každodennom živote, na druhej strane vyzval na pochopenie motívu prijatých opatrení – ochrániť zdravie občanov a nezhoršiť pandemickú situáciu. „V každom prípade budeme aj dnes na vláde diskutovať o tom, ako možno ten diskomfort znížiť, a hlavne musíme sa pozrieť na to, či je režim v súlade s európskym právom,“ povedal.

Zdroj: pluska.sk / cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d