Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Aj zachraňovanie životov niečo stojí. Za dobré aj zlé výdavky vlády vždy zaplatia daňoví poplatníci

Prvého marca sa na letisku v Košiciach vítali prvé ruské vakcíny. Dokopy ich má prísť dva milióny kusov. Cena jednej sa pohybuje okolo desať dolárov, čo znamená, že Slovensko za Sputnik V zaplatí okolo 16 miliónov eur.

Rizikový Sputnik

Suma sama o sebe nie je veľká za zaočkovanie milióna ľudí. Otázkou je, či ich Slovensko aj dokáže použiť, ako sľúbilo ruskej strane. Problémov je viacero. Vyvstáva otázka, či minister zdravotníctva má oprávnenie výnimku na Sputnik vôbec vydať. Jeho nariadenie môže byť protiprávne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V ešte horšej pozícií sú ošetrujúci lekári. Snahou ministerstva je zodpovednosť za podanie vakcíny presunúť na nich. „Tak, ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v prípade vakcíny Sputnik V preberá plnú zodpovednosť lekár,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Lekári, ktorí nemajú plnú vedomosť o vakcíne, ju majú na svoju zodpovednosť aplikovať pacientovi. Tým, že sa preskočili potrebné orgány ako Európska lieková agentúra a ŠUKL, slovenskí lekári sa dostali do ťažkej situácie.

Mnohí z nich nebudú mať záujem na svoje plecia prevziať zodpovednosť za neregistrovaný liek. Rýchle očkovanie Sputnikom tak môže byť ohrozené aj napriek potenciálnemu dopytu obyvateľstva.

V najhoršom prípade sa môže stať, že vakcína Sputnik bude na Slovensku využitá iba v minimálnej miere. Niekoľko miliónov za Sputnik V však nie je pre štátnu pokladnicu zásadnejší problém.

Oklamané testy

Rádovo vyššie sa dostáva suma za nové „nazálne“ testy. V utorok minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že si Slovensko objednalo 35 miliónov nazálnych testov na samotestovanie.

„Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať,“ avizoval M. Krajčí.

Bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana na svojom facebooku ale oznámil, že nakúpené antigénové testy nie sú ani nazálne a ani určené na samotestovanie.

Ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 35 miliónov testov, ktoré mali smerovať do domácností, no špecifikácie testov ukazujú, že si buď vyžadujú zdravotnícky dohľad alebo musia byť vykonané priamo zdravotníkmi.

Je otázne, či ministerstvo zdravotníctva plánovalo, že ich využije opäť v rozpore so odporúčaniami, alebo len s nimi bude pokračovať v plošnom antigénovom testovaní.

Najzarážajúcejší na tom všetkom je objem nakúpených testov, keďže doteraz sa za celé dve kolá minulo iba 14 miliónov testov. Je otázne, či tieto testy dokáže Slovensko vôbec využiť. Ich cena pritom dosiahla takmer 140 miliónov eur.

Podčiarknuté a spočítané

Je zrejmé, že covid so sebou prináša vysoké zdravotné náklady. Kým mnohé z nich sú však objektívne a transparentne vynaložené, iné nie sú.

Kým nie je pochýb o tom, že PCR testovanie funguje spoľahlivo, o antigénových testoch sa to ale povedať nedá. Ich využitie mimo odporúčaného nastavenia je neefektívne a môže byť plytvaním verejnými zdrojmi.

Aj keď je to nepravdepodobné, to isté by sa mohlo povedať aj o ruskej vakcíne. Štát funguje na základe jasných kompetencií, práv a povinností. Tie boli obídené, čím vznikla neistota aj pri aplikácii vakcíny.

Kto to zaplatí?

Ak prvé plošné testovanie stálo 120 miliónov eur a druhé bude rovnako drahé, účet za plošné testovanie vychádza na úrovni 240 miliónov. K tomu treba pripočítať 140 miliónov za ďalšie antigénové testy a 16 miliónov za Sputnik.

Dokopy sa suma blíži k úrovni 400 miliónov eur. Je to čiastka, o ktorej sa môžu odborníci dlho sporiť, či bola vynaložená efektívne.

Výdavky za plošné testovanie však bude musieť niekto raz splatiť. Časť z nich bude pravdepodobne prefinancovaná z eurofondov, no zvyšok pôjde na margo štátneho dlhu. Je jedno, aký bude spôsob, krajina o tieto prostriedky nenávratne prišla.

Keď prídu lepšie časy, dlhy ostanú na pleciach Slovákov, ktorí ich budú musieť postupne splácať. Aj keď o zmene daňového mixu sa hovorí od volieb, je zrejmé, že niektoré dane budú musieť ísť hore. S najväčšou pravdepodobnosťou to budú dane z nehnuteľností, ktoré vrastú o stovky eur.

Verejné výdavky nie sú zadarmo. A preto by mali byť vykonávané s odbornou starostlivosťou. Je sporné, či frázy o záchrane životov a neschopnosť krajinu zodpovedne riadiť túto odbornú starostlivosť neprevalcovali.

Autor: Roland Ižip

Zdroj: https://www.trend.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d