2. marca 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Na Aljaške sa našli korálky z Európy, ktoré siahajú až do predkoloniálneho obdobia

Prekvapivo pre vedcov, akosi sa objavili v Novom svete ešte pred príchodom Kolumbusa.

Sklenené guľôčky vyrobené v Európe sa našli na troch rôznych miestach, ktoré obývali domorodé komunity na severnej Aljaške. Korálky veľkosti čučoriedok sa vyrábali v Benátkach a v polovici 15. storočia sa akosi dostali do Severnej Ameriky. Zistenia boli zverejnené v časopise American Antiquity.

Šperk je vyrobený z modrého skla. Archeológovia ho našli v jame blízko vchodu do podzemného obydlia, ktoré sa nachádzalo severne od polárneho kruhu.

V 60. rokoch sa na tomto mieste už uskutočnili vykopávky, v dôsledku ktorých sa našli podobné modré korálky. Preto sa archeológovia rozhodli opäť preskúmať túto oblasť a získali nový nález.

Vedci predpokladajú, že sa korálky mohli dostať na Aljašku cez Beringov prieliv, kde sa dostali z Talianska po Veľkej hodvábnej ceste cez Čínu a Sibír. Vzdialenosť medzi kontinentmi 84 kilometrov a celková dĺžka cesty, po ktorej sa mal tovar pohybovať, je 17 tisíc kilometrov.

Vek nálezov sa určoval podľa špagátu z rastlinných vlákien, na ktorom boli navlečené korálky. Výskum pomocou hmotnostnej spektrometrie a rádiokarbónovej analýzy ukázal, že povraz bol vyrobený v rokoch 1397 až 1488. Ak je datovanie správne, bude to prvý zdokumentovaný prípad prítomnosti európskeho tovaru v prehistorických náleziskách na západnej pologuli. To znamená, že ešte pred objavením Ameriky Kolumbom v roku 1492 mali pôvodní Američania prístup k európskym šperkom.

Predtým sa podobné šperky našli v Karibiku, na východnom pobreží Severnej a Strednej Ameriky a v oblasti Veľkých jazier. Všetky však patrili do obdobia medzi rokmi 1550 až 1750, ich pôvod nebol spochybnený.

V skutočnosti je táto situácia jasná, pretože celé západné pobrežie severnej Ameriky vrátane súčasnej Aljašky bolo v danej dobe pod správou najväčšej krajiny sveta, Veľkej Tartárie, ktorú neskôr vymazali z oficiálnych dejín, čo popisuje aj prvé vydanie Encyklopédia Britanica (v ďalších vydaniach tieto informácie z encyklopédie „záhadne“ zmizli) a mnohé staré mapy, ktoré sa zachovali.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

%d blogerom sa páči toto: