K porozumeniu Čelovekom

Naozaj nás čaká zelené peklo?

Po vypočutí príspevku pána Baráneka som nemal inú možnosť ako reagovať.

Odhliadnuc od skutočnosti, že za súčasnou ´´plynovou´´ krízou je niečo úplne iné a väčšie ako green deal popisovaný v príspevku pána Baráneka, poďme sa pozrieť aké sú vlastne tie ´´vysoké´´ ceny plynu na trhoch, kde ich veľký nákupcovia pre nás a firmy nakupujú. Tu treba doplniť , že ako aj u elektriny tak i pri plyne sa nejedná o koncové ceny. Tie sa okrem energetickej zložky skladajú z ďalších poplatkov,ako sú napr. poplatok za prenos, distribúciu ale aj daní.

https://www.finanzen.net/rohstoffe/erdgas-preis-natural-gas/chart


Obr.1 Historické trhové ceny plynu v USD za posledných 5rokov.

Obr.2 Historické trhové ceny plynu v USD.

Myslím, že každému je jasné, že cena nie je nejak výnimočná a v podstate vrámci ´´bežného´´ kývania. Podstatná je informácia v obr.2, kde je vidno ako pred poslednou ´´krízou´´ v 2008-2009, bol enormný nárast ceny plynu na trhoch a to takmer 3-násobok oproti dnešným cenám.

Čo s toho vyplýva?

Ceny majú ešte obrovský priestor na ďalší rast.

Každého teraz zaujíma či sú to neni výnimky a aké ceny boli v predošlých obdobiach.


Obr.3 Historické trhové ceny v strednodobom horizonte plynu v USD.

Tu je definitívne vidno, že súčasná cena je normálna,možno aj priemerná.

Prečo teda taká panika?

Alebo aké boli ceny za kúrenie v obdobiach keď boli ceny na trhoch vyššie ako sú teraz a prečo vtedy nik nerobil paniku?

No dúfam, že teraz je každému,aj pánovi Baránkovi jasné že vtedy žiaden EU Green deal neexistoval a že tieto ceny neurčuje len EU (ktorá vtedy tiež neexistovala minimálne v súčasnej forme) ,ale že ceny určuje úplne iná ´´ruka trhu´´ za ktorou nie je nik iný ako náš strýko gržgroš.

Poďme sa pozrieť na iné komodity napr. ropu.

https://www.finanzen.net/rohstoffe/oelpreis/chart


Obr.4. Obr.2 Historické trhové ceny plynu v USD.

Aha, vidíme to isté. Každému musí byť jasné že putinov nord stream 2 a zelená politika nemá s cenami plynu alebo ropy alebo iných komodít nič spoločné.

A teraz pristávame!

Mnohí vedia, že pri pri poslednej ´´kríze´´ v 2008/2009 boli zahrňované banky. A to našimi daňami a obrovskými sumami na úrovni rozpočtov niektorých štátov. Pritom tesne pred krízou banky prezentovali perfektné finančné výsledky trhom.

No a sme doma!

Vrámci záchrany bánk (krízy) centrálne banky začali kvantitatívne uvoľňovanie. Tlačili a rozdávali peniaze bankám, presnejšie im ešte zato platili aby si ich zobrali (negatívne úrokové sadzby). Tie však trčali v rozvahách bánk a stále sa hovorili roky rokúce, že ekonomika nerastie, že je kríza a tlačilo sa a rozdávalo ďalej, štáty sa enormne zadlžovali. No a prišiel projekt COVID. Zrazu akoby spásonosne začal rásť dopyt. Firmy aby dopyt dorovnali začínajú vytvárať nové kapacity/fabriky. Dokonca polovodičové megakoncerny idú zvyšovať kapacity v Európe, kde hovorili, že je extrémne draho, odkiaľ sa dávno odsťahovali. Tieto fabriky budú mimochodom potrebovať aj extrémne veľa energie, ale aj pracovné sily.

Ponuka potom však prevýši dopyt, niektorý výrobcovia si to odnesú a hurá, máme novú krízu. Pardon pre tých ktoprý vedia o čom píšem máme nový ekonomický cyklus. Áno takto nám funguje náš kapitalistický svet. A koncom každého ako sami z grafov vidíte je tzv, komoditné šialenstvo. A kto chce skúmať ďalej nech skúsi analyzovať čo sa deje tesne predtým s úrokovými sadzbami 🙂

Kto sa na tom nabalí?

To je myslím po tejto analýze každému jasné. Kto myslíte, že čakal na túto príležitosť?

Technologické giganty, automotive, všetci boli pekne lockdownami regulovaný.

https://www.cnews.cz/financni-vysledky-intel-q3-2021-trzby-19-2miliardy-dlouhodoby-vyhled-marze-jako-amd/

Ale pozrime sa ako sa mal strýko gržgroš!

https://www.teraz.sk/ekonomika/vysledky-goldman-sachs-za-3-kvartal-v/500316-clanok.html

https://usanewslab.com/money/citigroup-c-earnings-q3-2021/

https://dbtnews.com/2021/10/25/morgan-stanley-slashes-price-target-on-wells-fargo-company-wfc-find-out-why/

Všetci do jedného prekonávajú očakávania. A pozor všetci z divízií investičného bankovníctva.

Tu je každému jasné kto je za cenami komodít na trhu, kde nato od začiatku čakal.

Otázne je len kto si to odnesie pri ďalšom kolapse. Isté ale je, že oni/banky už nato ako na soľ čakajú.

To čo sa bude diať s faktúrami za plyn je (ako bolo ja v minulosti) len a len vec politiky a politikov.

Dr.QUANTUM

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: