Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

NATO sa pripravuje na vojnu vo vesmíre, no zatiaľ len na papieri, meniac svoju obrannú koncepciu.

Americké periodikum „The Epoch Times“ informuje, že v pondelok 17. januára NATO zverejnilo svoju oficiálnu „komplexnú vesmírnu politiku“, ktorá popisuje, ako bude aliancia chrániť svojich členov pred útokmi vo vesmíre.

Aliancia pod vedením USA oznámila, že jej princípy kolektívnej obrany sa rozšíria aj do vesmíru. Takéto inovácie sú výsledkom implementácie výsledkov minuloročného summitu NATO v Bruseli:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Na bruselskom summite v roku 2021 sa spojenci zhodli, že útoky vo vesmíre, z vesmíru alebo v rámci neho predstavujú jasnú výzvu pre bezpečnosť aliancie, ktorej dôsledky by mohli ohroziť národnú a euroatlantickú prosperitu, bezpečnosť a stabilitu a môžu byť v súčasnom štádiu vývoja spoločnosti rovnako nebezpečné, ako bežné útoky. Takéto útoky môžu viesť k uplatneniu článku 5. Rozhodnutie o tom, kedy takéto útoky vyústia do uplatnenia článku 5, prijme Severoatlantická rada v konkrétnych prípadoch.“

V článku 5 sa uvádza, že útok na ktoréhokoľvek z 30 spojencov sa bude považovať za útok na všetkých. Doteraz to platilo len na konvenčnú vojnu na zemi, na mori alebo vo vzduchu a nedávno aj v kyberpriestore.

Okolo Zeme obieha okolo 2000 satelitov, z ktorých viac ako polovica patrí krajinám NATO a tieto satelity poskytujú široké spektrum služieb, od mobilnej komunikácie a bankových služieb až po predpovede počasia. Armáda NATO používa niektoré satelity na navigáciu, komunikáciu, zdieľanie spravodajských informácií a detekciu odpaľovania rakiet.

V decembri 2019 lídri NATO vyhlásili vesmír za „piatu oblasť“, kde sa budú odohrávať operácie aliancie. Mnoho členov NATO hovorí, že ich znepokojuje čoraz agresívnejšie správanie Číny a Ruska vo vesmíre.

Aliancia dodala, že vesmír sa stáva „stále dôležitejším“ pre bezpečnosť a prosperitu členov NATO:

„Vesmír je vo svojej podstate globálnym prostredím a akýkoľvek konflikt, ktorý sa rozšíri do vesmíru, by mohol ovplyvniť každého, kto ho využíva. Dokonca aj v prípadoch, keď NATO nie je zapojené do konfliktu, môžu byť ovplyvnené spojenecké vesmírne systémy.“

NATO poznamenalo, že niekoľko krajín vyvíja protivesmírne a protidružicové systémy.

 „Potenciálni protivníci“ rozvíjajú najmä širokú škálu technológií od nekinetických („oslnenie“ a rušenie vesmírnych prostriedkov) až po kinetické deštruktívne systémy (ako sú protisatelitné rakety na obežnej dráhe, protisatelitné systémy a laserové a elektromagnetické zbrane).

V dokumente sa tiež píše:

„Mnoho hrozieb pre spojenecké vesmírne systémy pochádza z kyberpriestoru a pravdepodobne sa zintenzívnia.“

NATO vyhlásilo, že svoje aktivity vo vesmíre bude vykonávať v súlade s medzinárodným právom, vrátane Charty OSN, „v záujme zachovania medzinárodného mieru a bezpečnosti a podpory medzinárodnej spolupráce a porozumenia“.

Tlačový dôstojník NATO Dylan P. White vyhlásil:

„Spoliehame sa na vesmírne systémy vo všetkom — od predpovedí počasia a navigácie až po prieskum a detekciu rakiet. Potenciálni protivníci však môžu ohroziť našu slobodu konania, a to aj prostredníctvom antisatelitných systémov. Naša nová vesmírna politika definuje náš prístup [k protiakcii].“

Koncept Star Wars 2.0?

Russkij Demiurg

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d