Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Neustála intelektuálna práca počas života nám pomáha dlhšie uchovať práceschopnosť a spomaliť starnutie. Popredná vedecká pracovníčka Laboratória fyziológie Vedeckého neurologického centra Ruskej akadémie vied Dr. Natália Ponomareva hovorí:

„Každý vie, že svaly je nutné zaťažovať, aby boli lepšie zásobované krvou a boli lepšie vyživované, ale aj mozog vyžaduje neustále zaťaženie pre dobré zásobovanie krvou. Aktívne pracujúce bunky lepšie spolupracujú navzájom a vytvárajú sa medzi nimi nové spojenia, menia okolo seba prostredie a v reakcii sa cievy mozgu rozširujú, mozog je efektívnejšie zásobovaný živinami a to znamená, že je v lepšej forme.

A keďže náš mozog umožňuje nielen myslieť a cítiť, ale riadi aj činnosť srdca, endokrinného,  dýchacieho systému a iných, tak pokiaľ je v dobrej forme, riadi všetky orgány a systémy dobre a neumožňuje ochoreniam typickým pre starobu skoro sa rozvíjať. Vedci si už dávno všimli tento vzťah – pokiaľ zle pracuje mozgová kôra (oná hrá ústrednú úlohu v intelektuálnej práci), tak človek rýchlejšie starne a skôr odchádza zo života.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Intelektuáli majú dobre vyvinutú mozgovú kôru a hipokampus, to sú štruktúry, ktoré zodpovedajú nielen za myslenie a pamäť, ale regulujú aj stres. Stres pomáha organizmu prežiť v každom jednotlivom prípade, ale odoberá toľko energie, že urýchľuje starnutie. Dobre vyvinutá mozgová kôra a silný hipokampus môžu zabrániť nielen vzniku stresu, ale rýchlo sa s ním aj vyrovnať, a to znamená šetriť sily organizmu pre dlhý a zdravý život. Preto si častejšie „lámte“ hlavu.

Je možné, aby si staršia osoba zlepšila prácu mozgu? Je to možné.

Vedecké štúdie ukazujú, že pokiaľ si človek v štyridsiatke začína osvojovať nové dielo (práca, podnik, aktivity…), tak sa medzi bunkami a systémami v mozgu vytvárajú nové spojenia podobné, aké sa vytvárali v detstve, kedy mozog rástol a rozvíjal sa a začína lepšie pracovať mozgová kôra a hipokampus. Nie je potrebné kvôli tomu drasticky meniť sféru činnosti. Je možné jednoducho osvojovať si nové techniky, ktoré sa dnes objavujú takmer každý deň.

Pracujete na počítači? Tam je veľa možností naučiť sa nové možnosti. Viete spracovávať fotografie? Využite všetky možnosti digitálneho fotoaparátu. Naučili ste sa už ovládať internet z mobilného telefónu? Aj to je všetko práca pre vašu mozgovú kôru. Správny spôsob života: Bez alkoholu a nikotínu, primeraná fyzická záťaž a výživa, oddych na čerstvom vzduchu, minimum stresu, radosť zo života – to všetko tiež zlepšuje energetickú výmenu a činnosť mozgových buniek.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d