Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Koľko rodín v súčasnosti praktizuje spoločné rodinné čítanie? Dospelí sú tak zaneprázdnení svojimi vlastnými záležitosťami a záujmami, že taký koncept ako spoločné rodinné čítanie sa stáva takmer archaizmom.

Samozrejme, vždy sa dá nájsť vysvetlenie: predtým neexistovali televízory a počítače, po večeroch ľudia nemali čo robiť, a tak si prečítali jednu knihu s celou rodinou a možno aj preto, že nebolo veľa kníh, sme si knihu prečítali spolu a nahlas. Teraz sme všetci tak zaneprázdnení svojimi vlastnými záležitosťami, hrami a televíziou, že na spoločné čítanie nie je dostatok času a ochoty.

Alebo možno takéto spoločné čítanie nie je potrebné? Nech si každý prečíta, čo sa mu páči. Ako v jednej básni: „Aké dobré je vedieť čítať, nie je potrebné matku otravovať, iba knihu vziať a čítať..“ A keď sa dieťa naučí čítať, mnohí rodičia sú radi, že teraz už čítanie nie je potrebné a na všetky žiadosti dieťaťa o čítanie odpovedajú, že už teraz môže čítať aj samé. A dieťa si nesie knihu do izby a snaží sa čítať samo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rodičia ale zabúdajú, že dieťa ešte nevie veľa čítať, rovnako ako nevie čítať aj s výrazom. To znamená, že chápe význam textu knihy iba čiastočne. A hlavne mu chýba radosť z komunikácie s knihou a jeho rodičmi. Dieťa chce čítať, začína, ale čítanie a nezrozumiteľné slová a vety ho rýchlo omrzia. A nabudúce si možno knihu jednoducho nevezme. A potom sa my, rodičia, začneme čudovať, prečo dieťa nechce čítať, a nútime ho čítať. Čo potom získame? Samozrejme, úplnú nechuť dieťaťa k čítaniu.

Ale tejto situácii sa dalo zabrániť už na začiatku a u dieťaťa vzbudiť záujem o knihu, len keby sme s dieťaťom strávili denne čítaním 20 – 30 minút. A vôbec nezáleží na tom, kto to bude – mama, otec, babička alebo sestra, hlavné je, že s dieťaťom číta niekto z dospelých.

Môžete sa samozrejme spýtať: Prečo je to nevyhnutné, ak dieťa už vie čítať? Nech si to prečíta samo.

Dieťa sa skôr či neskôr naučí čítať samo. Veď sa to navyše vyučuje v škole, ale mať radosť z čítania sa naučiť nemusí. Aby si každý proces dieťa mohlo vychutnať, musí byť príjemný a zaujímavý. A čítanie pre dieťa, najmä spočiatku, je ťažká práca, nie potešenie. A či sa z toho stane potešenie, závisí vo veľkej miere od dospelých.

Navyše v procese čítania nemusí dieťa pochopiť celý význam toho, čo čítalo, a nie vždy to môže objasniť alebo pochopiť. Takže sa ukazuje, že v procese čítania dieťa pracuje, unaví sa a nechápe celý význam textu, stráca myšlienky, nevšíma si vzťahy príčin a následkov, nie vždy vidí vtipné momenty, pretože je úplne pohltené procesom čítania. A kniha sa pre neho stane nepochopiteľnou alebo ju nechápe celkom správne. Vezme si knihu nabudúce s potešením?

Prečo staršia generácia, dnešní starí rodičia, takmer všetci radi čítajú a čítaniu venujú veľkú časť svojho voľného času? S najväčšou pravdepodobnosťou práve preto, že v detstve čítali so svojimi rodičmi. Pretože počas detstva a dospievania si každá rodina vyhradila čas na spoločné rodinné čítanie kníh. Možno by sme si teda mali tieto tradície oživiť a začať čítať knihy s deťmi, s celou rodinou?

Čo získate vy a vaše dieťa spoločným rodinným čítaním?

• Nepostrehnuteľné pre dieťa, mu veľmi nenápadne vštepujete lásku a záujem o knihy. Dieťa koniec koncov vidí, že dospelí často čítajú knihy, diskutujú o nich, rozprávajú si o nich navzájom, aj deťom. A či sa nám to páči alebo nie, v dieťati sa primárne neukladá to, o čom hovoríme, ale vzory – to, čo vidí okolo seba.

• Učíte svoje dieťa čítať správne, s výrazom a prejavom kultúrneho čítania.

• Dieťaťu uľahčíte porozumenie textu kladením otázok a objasňovaním toho, ako pochopilo význam. Vysvetlite nezrozumiteľné slová a pojmy. Venujte pozornosť humorným momentom.

• Diskutujete s dieťaťom o tom, čo čítate, usmerňujete jeho myšlienky správnym smerom, pomáhate vidieť to dôležité, čo sa skrýva v podtexte.

• Naučíte ho venovať pozornosť maličkostiam a nadväzovať príčinné vzťahy. Rozvíjate reč dieťaťa a rozširujete jeho obzory vysvetľovaním nezrozumiteľných slov a nových pojmov.

• Poznáte záujmy, sny a túžby dieťaťa, ktoré sa prejavujú v procese čítania a diskusie. Môžete nasmerovať jeho myšlienky správnym smerom a mierne ich napraviť.

• Komunikujete s dieťaťom, odovzdáte mu v týchto minútach seba samého, upevní sa vaše priateľské spojenie, ktoré bude dieťaťu pomáhať celý život.

• Vaše dieťa sa učí čítať, rozvíja techniku ​​čítania, rozvíja si náklonnosť ku knihám a zaujíma sa o čítanie. A to všetko je pre neho úplne nepostrehnuteľné, iba prebieha čítanie kníh s dospelými.

A toto všetko získate tak, že spoločnému čítaniu venujete iba 20 – 30 minút denne. Nezbavujte dieťa radosti z komunikácie s vami a potom sa nebudete musieť sťažovať, že dieťa nechce čítať. Oživte vo svojej rodine tradíciu rodinného čítania, pomôžte dieťaťu zamilovať sa do sveta kníh a živej komunikácie s dospelými.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d