K porozumeniu Čelovekom

Obvinení vyšetrovatelia NAKA mali vykonštruovať začatie trestného stíhania s vedomím Mikulca

Redaktor portálu Ereport, Filip Szórád, v poslednom zverejnenom článku píše o škandalóznom odposluchu a o uznesení o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom NAKA Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi. Skutkový základ uznesenia bol získaný z doslovných prepisov zvukových záznamov vyhotovených na základe súhlasu Okresného súdu Bratislava III.“ Informuje a rozoberá aj to, prečo mali padať sr*čky na Mikulca…

V úvode príspevku zjednodušene informuje o tom, čo je dôvodom obvinenia Čurilla a Ďurku. „Policajti z NAKA si na svojich kolegov z policajnej inšpekcie, ktorí preverovali podozrenia z manipulovania výpovedí kajúcnikov, vymysleli obvinenia. A vykonštruovali falošnú korupčnú schému. A to všetko iba preto, aby zmarili vyšetrovanie vlastných prešľapov. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia voči štvorici členov NAKA, ktorých v pondelok zadržali. Všetko sa to navyše malo diať s vedomím ministra vnútra z OĽANO Romana Mikulca,“ píše Filip Szórád. Spolu s nimi sú obvinení aj Sabota a Mašin, zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Uznesenie voči inšpekcii mali vyhotoviť na základe vykonštruovaných skutočností

„Ešte v júli mali účelovo vyhotoviť voči príslušníkom policajnej inšpekcie uznesenie o začatí trestného stíhania na základe vykonštruovaných skutočností. A vymyslenej korupčnej schémy,“ vysvetľuje Szórád.

Obviniť príslušníkov policajnej inšpekcie mali bez podkladov. A spoločne sa snažili vyhotoviť uznesenie o začatí trestného stíhania. A to bez akéhokoľvek podkladu, resp. podnetu, alebo realizačného návrhu. Okrem iného snažili sa zistiť aj to, ako sa vôbec volajú osoby voči ktorým sa snažili skutok vymyslieť,” píše sa podľa Filipa Szóráda v uznesení vyšetrovateľa Michala Kulicha.

Nevedeli presne, z čoho chcú policajtov z inšpekcie obviniť

Čurilla ani Ďurka ani presne nevedeli, z čoho chcú policajtov z inšpekcie obviniť. Pavol Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie. Ján Čurilla mu to vyhovorí s tým, že oni ešte nevydierajú. Ďurka, Čurilla a Sabota sa podľa odposluchov následne bavili o tom, že do uznesenia o začatí trestného stíhania nedajú sabotáž, lebo ju tam nevtesnajú. A na korupciu musia mať nejaké záznamy. Alebo niečo, z čoho to bude vyplývať. Lebo to tam nemôžu dať len preto, že oni vedia, že príslušníci Policajného zboru zaradení na Úrade inšpekčnej služby to nerobili len tak,” píše Ereport.

Podľa uznesenia, na základe ktorého sú vyšetrovatelia obvinení, Čurilla mal podľa prepisov odposluchov navrhnúť, aby tam Sabota dokomponoval krivé obvinenie. „Ale Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie, pričom Čurilla mu to vyhovorí, že oni ešte nevydierajú. V ďalšej časti pri písaní uznesenia o začatí trestného stíhania sa Ján Čurilla pýta, či je tam korupcia, len aby bola príslušná “špeciálna” (prokuratúra pozn. red.),” píše sa ďalej v obvinení, vysvetľuje Szórád.

„Čurilla, Sabota a Ďurka sa bavia o zločineckej skupine. Ako ju zadefinovať a vyskladať štruktúru. A neskôr sa dohadujú, ako majú do obvinenia voči inšpekcii zakomponovať prijímanie úplatkov a podplácanie. Podľa Čurillu by to malo byť len nejakými úradnými záznamami, nejakými operatívnymi informáciami. A že to majú mať potom za nejaké sľúbené odmeny,“ vyplýva podľa Erepot z uznesenia.

„Podľa odposluchu je jasné, že museli založiť príslušnosť špeciálu a Čurilla navrhne, aby tam dali zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,” píše sa podľa Ereport v uznesení inšpekcie ako pripravovali vyšetrovatelia z NAKA obvinenie voči nim.

Zainteresovaný aj minister vnútra Roman Mikulec

Vo veci mal byť zainteresovaný aj minister vnútra Roman Mikulec. Ereport prináša aj prepis odposluchu z uznesenia: „Ján Čurilla sa pýta, ´že čo pán minister?´ Neznámy muž odpovedá, že  dobre, ide za ním riaditeľ UIS a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani (malo by sa jednať o Santusovú) a že máme robiť, uvádza sa v uznesení s tým, že Mikulec im mal zabezpečiť aj krytie zhora. „Neznámy muž hovorí, že keď sú informácie, že môžeme robiť, že tie sračky budú padať na hlavu a on to znesie, že to takto doslova povedal (minister),” konštatuje podľa Ereport vyšetrovateľ v uznesení.

Scholtz bol nervózny a mal obavy, že im niečo pokazí. Konkrétne, ako to stojí v prepise odposluchov : Ja som z toho nervózny, aby som vám nedoje*al niečo,” píše Ereport.

Lipšic posiela v obálke dokumenty na podpis

Vyšetrovatelia NAKA sa stretli aj s Lipšicom a Kyselom a Repom. Sťažovali sa, že im Santusová zhabala v polovici júna spisy z kauzy Očistec. Z odposluchov vyplýva, že následne Sabotovi odovzdal Lipšic dokument v obálke s tým, že treba to dať podpísať poverenému riaditeľovi UIS Scholtzovi. Sabota nevedel čo v nej bolo, ale obálku zaniesol Scholtzovi, ktorý dokumenty podpísal.

„Podľa vyšetrovateľa z Úradu policajnej inšpekcie Michala Kulicha odposluchy dokazujú, že sa obvinená štvorica dopustila trestného činu,“ píše Szórád.

Vykonštruované skutkové okolnosti mali byť s vedomím Mikulca

„Obvinení príslušníci NAKA mali vykonštruovať skutkové okolnosti a vymysleli korupčnú a inú trestnú činnosť vo vzťahu k príslušníkom Úradu inšpekčnej služby len preto, aby zdiskreditovali a znemožnili ich prácu, ktorú si títo vykonávajú vo vzťahu k podozreniu z trestnej činnosti príslušníkov NAKA. Čo je v súčasnom demokratickom právnom štáte absolútne neakceptovateľné a neprijateľné,” zdôvodnil podľa Ereportu  Kulich.

Táto skutočnosť je podľa Kulicha o to viac zarážajúca, že takto konajú s vedomím riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, nadriadeného príslušníkov Úradu inšpekčnej služby. A to dokonca s údajným vedomím samotného ministra, ako vyplýva zo zadovážených zvukových záznamov,” doplnil podľa Ereportu vyšetrovateľ v uznesení.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: