Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Odhalenie dvoch pracovníkov Facebooku: Takto sa cenzurujú politické názory

Facebook zhoršuje “viditeľnosť“ kritických komentárov o koronavíruse, aj keď sú vecne správne. Tieto informácie „prihrali“  americkému odhaľovaciemu portálu Project Veritas informátori pracujúci pre  spoločnosť Facebook. Jeden z informátorov bol krátko na to okamžite prepustený z práce bez udania konkrétneho dôvodu, píše Wochenblick.

Podľa informácií pochádzajúcich od dvoch zamestnancov Facebooku (FB), ktorí sa s nimi obrátili na Project Vertitas,  algoritmus vyčleňuje spomedzi užívateľov FB dve skupiny váhavcov a pochybovačov o  očkovaní proti COVIDu. Obmedzuje dosah ich komentárov a počet možných „lajkov“. 

Rozdeľovanie sa deje bez vedomia dotknutých užívateľov FB. Po zverejnení týchto informácií bol jeden z informátorov okamžite prepustený práce.

Cenzúra kritických komentárov

Fox News  v programe  „Hannity“ nedávno oznámil, že dvaja informátori z radov Facebooku, ktorí pôvodne chceli zostať v anonymite, sa obrátili na Project Veritas s cieľom zverejniť informácie a dokumenty o tom, ako Facebook cenzuruje kritické komentáre týkajúce sa koronavírusu. Nebolo pritom podstatné,  či kritický obsah bol vecne správny. 

Príkladom je komentár, ktorý riešil nutnosť nosenia rúška aj v prípade zaočkovania proti koronavírusu. Algoritmus ho automaticky vyhodnotil tak, že znížil jeho „viditeľnosť“ a možnosť jeho „lajkovania“.  Opäť tak ide o ďalší z prípadov cenzúry na Facebooku.

Rozdelenie užívateľov FB na dve skupiny váhavcov a pochybovačov o očkovaní

Podľa Jamesa O’Keefeho, vedúceho Project Veritas, išlo pôvodne o testovaciu verziu tohto algoritmu. Tá rozdelila 1,5 percenta z takmer troch miliárd používateľov Facebooku na dve rôzne úrovne  váhavcov pochybovačov o očkovaní.

Jedna úroveň je skutočná kritika očkovania. Druhá nepriame zastrašovanie.  Inými slovami,  všetko, čo by mohlo ostatných užívateľov prinútiť premýšľať o očkovaní, by malo byť cenzurované. V dostupných dokumentoch sa vyslovene uvádza, že zaradenie do druhej úrovne  sa urobí aj vtedy, ak obsah komentára je úplne pravdivý.

Facebook zjavne klame a snažil sa informácie utajiť

Po zverejnení informácií Project Veritas kontaktoval Facebook a požiadal ho reakciou. FB v stanovisku uvádza: „Takéto pravidlo sme avizovali vopred v blogu našej spoločnosti a tieto  informácie sme uviedli aj v aktualizácii nášho  Centra pomoci.“ Podľa  O’Keefea to ale nie je pravda, pretože väčšina z týchto dokumentov tam zverejnená nie je.  O’Keefe v rozhovore poukázal na to, že Facebook sa snažil tieto informácie pred užívateľmi utajiť.

Panika v gigante sociálnych médií?

Skutočnosť, že Facebook vôbec reagoval v súvislosti so závažným odhalením namiesto toho, aby ho ignoroval, alebo prešiel do protiútoku, ukazuje, aký má strach zo šírenia týchto informácií medzi verejnosťou, uviedol O’Keefe. Dodal, že takéto delenie užívateľov FB sa deje bez ich vedomia  a ich komentáre tak majú menší dosah a obmedzený počet „lajkov“.

Informátor bol okamžite prepustený z práce

Jeden z informátorov, Morgan Kahmann, bol prepustený z FB bez predchádzajúceho oznámenia krátko po zverejnení tejto informácie, údajne pre „porušenie pravidiel  spoločnosti“ . Mladý počítačový technik sa na videu Project  Veritas netajil tým , že túto reakciu očakával. Z práce ho prepustili preto, lebo verejne povedal pravdu, uzatvára Wochenblick.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: