K porozumeniu Čelovekom

Peter Weiss: Zažívame krízu vládnutia, demokracie a právneho štátu

Bývalý politik a diplomat Peter Weiss uverejnil v slovenskom denníku Pravda komentár, v ktorom sa venuje najväčším nedostatkom, ktoré od svojho nástupu sprevádzajú vládu pod vedením Igora Matoviča, respektíve Eduarda Hegera a ich hnutia OĽANO.

Weiss tvrdí, že sa vládna koalícia dopustila niekoľkých zásadných chýb, za ktoré mala bezpodmienečne vyvodiť sebareflexiu, no na miesto toho vládni politici svoje zlyhania ignorujú a pred spoločnosťou ich opisujú ako svoje úspechy. Weiss vo svojom komentári ďalej tvrdí, že vláda svojou činnosťou postupne mení politické zriadenie na Slovensku z parlamentnej demokracie na autoritársky režim.

Dehonestovanie vlastného národa a postupná deštrukcia demokracie

Bývalý diplomat vo svojom komentári tvrdí, že postupy vlády sú viac než problematické a vláda v podstate ani nepochopila svoju úlohu vyplývajúcu so zaradenia štátu v európskom civilizačnom okruhu, kde vládnutiu dominujú princípy parlamentarizmu, slobody, demokracie a právneho štátu. Za verejné vyhlásenie, že vláda určuje ako majú ľudia žiť skritizoval bývalý diplomat aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (SaS).

„Ministerka Kolíková by sa mala ospravedlniť za výrok: „Vláda určuje ľuďom, ako majú žiť, či sa nám to páči, alebo nepáči.“ V súlade s týmto autoritárskym heslom totiž dochádza k plazivej normalizácii pomerov, ktoré nastolili krajne neštandardné spôsoby narábania s mocou v podaní víťaza volieb, politického podnikateľa Igora Matoviča, majiteľa antisystémového OĽaNO, ktorý politicky šéfuje premiérovi,“ uvádza pre Pravdu Weiss.

Demokraciu veľmi nepripomína ani slovník predstaviteľov vlády, ktorý zvolili proti vlastným občanom. Ak sa podľa Weissa objaví v spoločnosti hocijaký, s vládnou rétorikou nesúhlasný názor, tak daného jedinca, skupinu, či odborník vládni predstavitelia okamžite označia hanlivými pojmami. Weiss však podotýka, že takéto nedôstojné správanie si budú ľudia dlho pamätať.

„Občania sa cítia ponížení v ich dôstojnosti pre to, aký slovník voči nim použili vládni politici. Nezabudnú na psov štekajúcich spoza plota, múdrosráčov, opice, dezolátov atď., atď. Ani na gumený projektil v krku demonštranta a na najdlhší núdzový stav v Európe. Urážok sa dočkali aj od niektorých vládnych expertov, žurnalistov a celebrít. Len preto, že si dovolili nesúhlasiť s niektorými vládnymi opatreniami a trvali na dobrovoľnosti očkovania,“ konštatuje Weiss v komentári, pričom dodáva, že „paradoxom je, že keby jasne nenávistné vyjadrenia na adresu polovice spoločnosti, ktorá sa nedala zaočkovať, boli adresované niektorej z menšín, stali by sa predstavitelia vlády predmetom trestného stíhania.“

Štát je v kríze, spoločnosť v chaose

Bývalý politik zhodnotil pôsobenie vlády aj cez politickú optiku. Domnieva sa, že vláda stratila cit pre politickú realitu a svojimi krokmi dopomohla k tomu, aby sa zo spoločnosti vytratil aj ten základný spoločenský konsenzus, ktorý zabezpečuje pokojné fungovanie štátu. „Vláda svojím radikalizmom zničila základňu pre dosahovanie elementárneho politického konsenzu pre prípad vážnej krízovej situácie a teraz premiér po ňom pokrytecky volá. Rozpadá sa sociálna súdržnosť a vytráca sa solidarita,“ tvrdí Weiss.

Za veľmi nebezpečný považuje bývalý diplomat v službách Slovenskej republiky aj odklon od hodnôt Novembra 1989. Pod tlakom sú podľa neho hodnoty ako sloboda, demokracia, či garancia dodržiavania ľudských práv. Vláda podľa Weissa zachádza až tak ďaleko, že sa snaží pod rúškom boja proti hoaxom odstavovať nepohodlných odborníkov.

„Zažívame však nielen krízu vládnutia, ale aj krízu demokracie a právneho štátu. Hlavné výdobytky Novembra – sloboda, demokracia a ochrana ľudských práv – sa znovu stali predmetom obáv. Sme svedkami pokusov o šikanovanie nositeľov názorov, ktoré nie sú v súlade s oficiálnou vládnou rétorikou, a ich vymazanie z verejného priestoru. Pod falošnou zámienkou boja s hoaxmi, za ktorou sa skrýva strach z verejných diskusií, sa pripravuje zákon o postihovaní inak zmýšľajúcich odborníkov,“ konštatuje pre denník Pravda Wiess.

Na záver svojho komentáre Weiss dodáva, že sa parlamentná demokracia na Slovensku postupne mení na autoritársky režim. Deje sa tak podľa neho preto, lebo vláda rozbíja tradičné trojdelenie moci a presúva ťažisko moci od zákonodarnej a súdnej moci k moci výkonnej, teda k vláde.

„Naša štátnosť sa oslabuje v dôsledku narúšania deľby moci v prospech vlády a neprospech zákonodarnej a súdnej moci. Dominancia výkonnej moci nad zákonodarnou i súdnou je príznakom odchodu od režimu parlamentnej republiky k režimu autoritárskemu,“ konštatuje na záver svojho komentára Peter Weiss.

ereport

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: