K porozumeniu Čelovekom

Poľsko nakúpilo americké stíhačky, no nemá s nimi kto lietať — únik tajnej korešpondencie

V Poľsku vzplanul nový škandál v obrannej sfére — zmluva na nákup amerických stíhačiek F -35 bola výrazne nadhodnotená a nedostatok pilotov znemožňuje modernizáciu poľského letectva.

Škandál prepukol v dôsledku úniku tajnej korešpondencie Michala Dworczyka, vedúceho úradu predsedu poľskej vlády (Varšava viní z prelomenia elektronickej pošty samozrejme „ruských hackerov“).

Portál „Onet.pl“ píše:

„Vo svojej správe pre premiéra Mateusza Morawieckého, ktorá bola odoslaná z Dworczykovej mailovej adresy, expert varuje, že zmluva na nákup amerických stíhačiek F -35 je nadhodnotená, armáda nebude schopná využiť potenciál lietadla a nedostatok personálu povedie k tomu, že ani jedna bojová letka v Poľsku nebude mať operačnú pripravenosť ani za 10 rokov.“

„Onet.pl“ poznamenáva, že zo šiestich poľských vojenských letiek majú iba tri zariadenia, ktoré spĺňajú normy NATO (jednotky vybavené zastaranými bombardérmi MiG-29 a Su-22 sovietskeho typu majú malú bojovú hodnotu a sú považované za jednotky bojového výcviku).

Najväčším problémom súčasnosti je nedostatok vhodného výcviku pre poľských pilotov, ktorí budú lietať na amerických lietadlách. Podľa publikácie sú piloti MiG-29 a Su-22 len minimálne vhodní na výcvik na stíhačke F-35, pretože sovietske lietadlá majú analógovú avioniku, ktorá sa v západnej leteckej technike nepoužíva už tridsať rokov.

„Základný výcvik pilotov na stíhačke F-35 je možný len v USA a vzhľadom na obrovské výcvikové potreby USA a spojeneckých síl, ktoré sa už zúčastňujú na programe Joint Strike Fighter (JSF), sa predpokladá, že bude možné začať s výcvikom pilotov z Poľska najskôr roku 2025,“ informuje portál.

Napriek týmto varovaniam minister obrany Mariusz Błaszczak zmluvu podpísal.

Zdroj EADaily/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: