Poľsko zvyšuje stávky voči EÚ v očakávaní podpory USA

Ako vo vysielaní poľského rozhlasu povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz, Varšava bude brániť zachovanie suverenity krajín EÚ a nie vytváranie superveľmoci.

Poľská vládna koalícia vedená stranou „Právo a spravodlivosť“ (PiS) prežíva veľmi problematický vzťah s Bruselom, ktorý vyžaduje, aby svoju politiku, vnútornú i vonkajšiu, podriadila záujmom EÚ. Varšava však prijíma odvetné opatrenia. Poľský ústavný súd jednohlasne nedávno prijal uznesenie, ktoré deklarovalo prioritu poľskej ústavy pred legislatívou Európskej únie.

To vyvolalo ostrú reakciu Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Poľsku sľubujú, že príde o desiatky miliárd eur, ktoré mu boli pridelené z Európskeho fondu pre hospodársku obnovu. „Právo a spravodlivosť“ sa však teraz riadi zásadou, ktorú v októbri 2009 prezentoval jeden zo zakladateľov strany, v tom čase prezident Poľska Lech Kaczyński. EÚ nielen vyýzval, aby zostala „úniou suverénnych štátov a nespojila sa do superštátu“, ale zároveň si želal, aby sa rozšírila prijatím Ukrajiny a Gruzínska.

Dnes túto líniu presdzuje predseda „PiS“ Jaroslaw Kaczyński, Lechov starší brat. Záhadou zostáva, prečo Varšava začala bojovať s Bruselom až v posledných rokoch, pričom riskovala, že Poľsko pripraví o finančnú podporu z európskych fondov. Môžu za to zrejme vnútorné aj vonkajšie dôvody. „PiS“ sa obáva, že vedúce krajiny EÚ, ktoré sa pustili do budovania Spojených štátov európskych, budú chcieť zvrhnúť súčasnú poľskú vládu a dostať k moci proeurópsku opozíciu.

Varšava preto hľadá geopolitické alternatívy a Washington im ich ponúka. Američania dokonca vytvorením samostatnej vojenskej aliancie AUKUS (Austrália, Veľká Británia, Spojené štáty) proti Číne bez informovania svojich európskych spojencov preukázali, že im nijako zvlášť o zachovanie jednoty NATO nejde. Washington sa môže pokúsiť uskutočniť podobný trik v Európe vytvorením ním kontrolovaného bloku z Poľska, pobaltských štátov a niektorých ďalších štátov strednej a východnej Európy.

Kľúčovou otázkou pre Varšavu je, či jej USA umožnia použiť túto alianciu proti Rusku alebo nariadia, aby sa postavila výhradne proti Číne v tomto regióne a narušia dialóg EÚ s Pekingom. No toto všetko je pred nami. Strana „Právo a spravodlivosť“ medzitým vyhrocuje protieurópsku rétoriku s cieľom udržať si moc a odraziť útoky Európskej únie v očakávaní nových amerických projektov v kontexte budúcich parlamentných volieb v Poľsku.

Jelena Panina, riaditeľka inštitútu RUSSTRAT, špeciálne pre News Front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov