Prečo máme Biden-Putin Summit a čo sa očakáva?

16. Júna Prezidenti Ruska a Spojených Štátov budú mať rozhovory:

Biden ukončuje cestu v stredu stretnutím – summit – v Ženeve s Ruským Vladimírom Putinom. Biely dom v sobotu oznámil, že vodcovia –  leaders – neusporiadajú spoločnú tlačovú konferenciu po stretnutí, čím odstránili prípadné porovnávanie s možnosťami ktoré nasledovali po stretnutí Trumpa a Putina v roku 2018 v Helsinkách, na ktorom sa Trump postavil na stranu Moskvy ohľadne jeho vlastných špionážnych agentúr. 

Pobočníci naznačili, že USA nechceli ešte viac vyvyšovať Putina tým, že by umožnili tým dvom objaviť sa spolu v takom „formáte“.  Iní vyjadrili obavy, že by sa Putin mohol pokúsiť zabodovať (score points) na Bidenovi, ktorý má 78, a bude vlastne v posledných hodinách únavnej osem-dňovej Európskej cesty. 

Skutočná príčina neorganizovania spoločnej tlačovej konferencie je samozrejme, že  senilný Biden by mohol (is likely to) plácnuť nejakú blbosť – brabble some nonsense – a tým zruinovať interpretáciu toho summitu, ktorú jeho pestúni tam chcú vystaviť. (jeho pestúni – použitý bol termín „his minders“ – čo napr. dozerajú na deti)

Ten summit iniciovali USA, a prichádza dosť zavčasu v rámci Bidenovho prezidentovania. Zatiaľ nezodpovedaná otázka je prečo, a čo tým chce USA dosiahnuť?

Krátka odpoveď, ďalej rozdiskutovaná nižšie, je že:

  1.  USA chcú „si to rozdať“ s Čínou – to take on China. USA už uznali, že si to nemôžu rozdať s Čínou a Ruskom zároveň. Rusko teda musí byť oddelené od aliancie s Čínou a privedené späť do Európy. 
  2.  Ruské nové strategické zbraňové systémy môžu umožniť prvý úder proti USA. Nová zmluva o strategických zbraniach je jediná cesta ako odvrátiť toto existenčné ohrozenie. (Tiež by to ušetrilo hodne peňazí.)

Ani jeden z týchto strategických cieľov pravdepodobne nebude dosiahnutý, pretože komunita Zahraničnej Politiky USA stále chybne hodnotí (is still misjudging) globálnu  situáciu, ako aj silu a pozíciu Ruska. Oni chcú aby ten summit zlyhal.

Môj dodatok: Vzhľadom na súčasného prezidenta USA, ako sa bežne javí, asi nie je problém dosiahnuť aby v niečom zlyhal. To „rozdiskutované nižšie“ som si pozrel, je to rozvláčne, zaregistroval som využitie Ukrajiny na provokácie proti Rusku. A to sa predbežne značne zaseklo, možno aj vďaka tomu, že Rusko zareagovalo tvrdo, a okrem ráznej hrozby práve začalo sériovo vyrábať ďalší typ hypersonických rakiet, nasadzuje S-500, a začalo – ako ukážku – narušovať komunikáciu so satelitmi F-35kám umiesteným v Európe. Niekto by pestúnom pána prezidenta mal tie veci šetrne oznámiť (break it gently v ich jazyku). Ale obrovský pokrok je už to, že sa pokúšajú Čínu a Rusko oddeliť, to signalizuje že čiastočne ten svet vnímajú. Podľa mňa ale v ich mozgoch priestor na ďalšie „uvedomovanie si“ neostal, toto je maximum. Museli by ich vymeniť a nesmeli by byť – tí noví – vzdelaní na tých správnych politických univerzitách USA. Ale niečo také je v krajinách totalitného typu nemysliteľné.

Pôvodne som si tu povedal, že paralely si dnes odpustím. Ale nemôžem odolať – naša súčasná vláda vyzerá akoby sa tvrdo snažila nevidieť nič, čo nevidí ich sponzor. Nie je mi jasné ako je toto možné dosiahnuť, museli im na Vyslanectve USA niečo niekde implementovať, nejaké filtre. Ale takých politikov sme mali aj za komunizmu – a tí terajší sú to isté, len im niekto nejakú súčiastku (ten filter?) ináč nastavil, pričom základné vlastnosti majú vlastne rovnaké. Myslím, že sa to odborne volá „neučiace sa automaty“. 

Zdroj: MoonOfAlabama.

preklad Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov