PREČO MAŤ VŽDY SO SEBOU KOMPAS ALEBO BUZOLU? A AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ?

Každý z nás pozná alebo minimálne už počul o rôznych skautských metódach ako určovať smer. Mach na strome, mravenisko, letokruhy… nefungujú však spoľahlivo a kostol s oltárom orientovaným na východ tiež nemusíte nájsť. Cez deň vám Severka moc nepomôže, v noci ju nemusíte vedieť presne identifikovať alebo môže byť zamračené. Klasické hodinky s ciferníkom dnes nosí málokto a navyše sa môžu rozbiť…

V dnešnej dobe GPS, či iných digitálnych „smart“ riešení je používanie kompasu či buzoly na určovanie polohy skôr raritou ako pravidelnosťou. Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás používa nejaké to GPS v hodinkách, či smartfónoch, trackujeme si trasu cez mapy.cz, či iné on/ off line portály. Ale, čo v momente kedy sa GPS nevie pripojiť na satelit? Alebo vám dojdú batérie, či stratíte mobilný signál? Z mojich skúseností viem, že sa to „stane“.

Mapa, kompas či buzola majú stále svojej opodstatnenie. Nepotrebujú žiadne batérie, nestratia signál a ani ich tak ľahko nerozbijete. A hlavne nevážia skoro nič. 

Áno kompas, či buzolu nechytíte do ruky a rovno vás navedie správnym smerom. Musíte s ňou vedieť pracovať. Nato treba poznať základy a vedieť ich aplikovať v konkrétnej situácii, ale nemusíte sa báť. S trochou praxe to nie je to nič zložitého a určovanie smeru, azimutov či meranie vzdialeností bude pre vás hračkou.

Dnes na trhu existuje veľa výrobcov a ešte väčšie množstvo produktov – kompasov, či buzol. Preto je dobré si zodpovedať hneď v úvode niekoľko otázok:

  1. Na čo konkrétny kompas – buzolu potrebujem? 
  2. Ako často ho budem používať?
  3. Akú presnosť meraní potrebujem? Na bežnú turistku, na expedície alebo do výkonu povolania? 
  4. Kompas alebo buzola?

KOMPAS

Je zariadenie určené na zisťovanie smeru ku severnému magnetickému pólu. Klasický kompas ukazuje smer pomocou zmagnetizovanej ihly (magnetka, strelka), vyvážene otočne podopretej v ťažisku, ktorá sa voľne otáča dokola. Strelka sa otočí rovnobežne s magnetickými siločiarami zemského magnetického poľa, pričom jej magnetické póly sú voči zemským orientované opačne.

Kompas neukazuje na zemepisný pól, ale na magnetický, ktorý je oproti zemepisnému posunutý. V dostatočnej vzdialenosti od pólu je však táto odchýlka zanedbateľná, a preto sa zemepisný a magnetický pól stotožňujú. Za zmienku stojí, že priamo nad pólom (kde je výchylka významná) sa používa prístroj nazývaný inklinačná magnetka, ktorý ukazuje pól vo vertikálnom smere. “Toľko z poučky“ ????

Prvým kompasom bol pravdepodobne kus magnetovca, plávajúci na drevenej podložke v nádobe s vodou. Kompasy sú známe už zo starovekej Číny. Prvá zmienka o kompase pochádza zo 4. storočia.

Dnešné moderné kompasy sú elektronické, avšak princíp magnetického telieska orientujúceho sa podľa siločiar magnetického poľa zeme je zakomponovaný aj v nich. Pre praktickú orientáciu sa dnes viac využívajú zariadenia pre presné určenie polohy pozičným systémom, napr. GPS. Na tejto báze existujú aj digitálne kompasy (v telefónoch a pod.)

Pri lepších kompasoch nájdete už aj pravítko, či lupu, avšak zdokonalenou verziou kompasu je buzola.

BUZOLA

Ako som už spomínal, buzola je “vylepšený“ kompas. Prvú buzolu zostrojil český vynálezca Josef Ressel. Základom každej buzoly je kompas s otočnou stupnicou v puzdre na doske. Avšak oproti kompasu sa na buzole zväčša nachádza lupa, klasické pravítko a meradlo s mierkami máp (štandardne) 1:25 000 a 1:50 000, prípadne sklonomer.

Svetové strany sú bežne označené prvými písmenami anglických názvov N – North – Sever, S (South) – Juh, W (West) – Západ, E (East) – Východ

NIE JE KOMPAS AKO KOMPAS

Pre mňa osobne je dôležité, aby kompas alebo buzola správne fungovala a mala tzv. “mieridlo“. Tým mám na mysli niečo, čo vám pomôže presne nasmerovať kompas alebo buzolu na želaný bod. Štandardné turistické kompasy a buzoly bez “mieridiel“ majú iba smerovú šípku. Na bežnú orientáciu to postačuje. Profesionálnejšie kompasy a buzoly majú tzv. “mieridlo“ – ktoré môže mať rôzne podoby. Najčastejšie sa jedná o sklápacie zrkadielko s ryskou alebo nejaký cieľnik v podobe výrezu a mušku.

Aj tu platí kvalita = cena. Medzi najznámejšie značky patrí Suunto, Silva, Recta či iné. Ja osobne preferujem a roky používam Silva Ranger v kombinácii s GPS a online mapami pre kontrolu. Ako som už spomínal, značkové kompasy a buzoly nie sú “najlacnejšia“ záležitosť a tak mám pre vás pár rád ako si vybrať aj kvalitný neznačkový kompas alebo buzolu…

AKO KÚPIŤ KVALITNÝ (NEZNAČKOVÝ) KOMPAS ALEBO BUZOLU?

  1. Pozor na bublinky. Strelka je v tekutine . Pred kúpou dávajte pozor aby sa v nej nenachádzali bublinky, pretože tie sa zvyknú len zväčšovať.
  2. Strelka by sa mala rýchlo hýbať. To znamená, že by sa mala rýchlo vrátiť do rovnakej polohy. Na overenie použite hocijaký železný predmet, ktorý priložte ku strelke, čím ju vychýlite. Následne odsuňte železný predmet a sledujte ako rýchlo sa dokáže vrátiť späť do rovnakej polohy. Platí pravidlo, čím rýchlejšie – tým lepšie.
  3. Pozor na úplnú stupnicu. Áno, už som sa na niektorých kurzoch stretol s tým, že na kružnici boli vyznačené len stupne 0° – 90° – 180° – 270°. Považujem to za veľmi nešťastné riešenie, nakoľko pri orientácií a navigácií potrebuje určiť všetky stupne (pri armádnych aj minúty).
  4. Posledná a nemej podstatná vec (z mojich skúseností), je aby kompas alebo buzola mali tzv. luminiscenčné body – zjednodušene povedané sú to body, ktoré vám uľahčia prácu s buzolou alebo kompasom aj pri úplnej tme.

Pokiaľ už máme kompas alebo buzolu – ostáva nám jediné. Vedieť ho správne použiť. Nato aby sme vedeli plnohodnotne použiť musíme poznať mapu. A tým začneme náš nasledovný článok ???? Nie nebojte sa, žiadne prepisovanie vysokoškolských skrípt, či učebníc zemepisu a topografie nečakajte… Len nevyhnutné minimum pre správne pochopenie základov tak, aby ste sa dokázali rýchlo a jednoducho zorientovať, či lepšie si naplánovať svoju túru…

*Pozn. Problematiku topografie je celkom obsiahla, ale zameriame sa len na nevyhnutné základy, ktoré môžete jednoducho využiť kedykoľvek a ktokoľvek,…

RADA NA ZÁVER

Kompas alebo buzolu ovplyvňujú železné predmety, resp. predmety z iného magnetického kovu. Taktiež magnety a elektronické prístroje, pretože vytvárajú magnetické pole. Netreba však zabúdať ani na vedenie vysokého napätia, rádiových staníc a rádiolokátorov (pokiaľ sú v činnosti). Je na to potrebné myslieť pri používaní kompasu a zabrániť ovplyvňovaniu kompasu.

waragod.sk

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov