K porozumeniu Čelovekom

Prečo Rusko stavia nové „lietadlo súdneho dňa“

„Všeobecné napätie vo svete neustále rastie. Preto je čas vylepšiť ruské vzdušné riadiace centrum pre prípad jadrového konfliktu,“ vraví vojenský expert Konštantín Sivkov. Uviedol Politexpert.net.

Ruská federácia začala konštruovať nové „vzdušné veliteľské a kontrolné centrá pre prípad jadrovej vojny“. Sú známe ako „lietadlá súdneho dňa“. Vojenský expert Konštantín Sivkov vysvetlil, v čom spočíva ich výnimočnosť a prečo ich Rusko začalo vyvíjať práve teraz.

Vo Voroneži už začali práce na konštrukcii nového „lietadla súdneho dňa“ na základe Il-96-400M. Ruské vzdušné sily dostanú dve lietadlá. Jedno je už vo výrobe. Agentúre RIA Novosti to potvrdil zdroj z ruského vojensko-priemyselného komplexu.

Spojka-3C

Projekt má názov „Spojka-3C“. V budúcnosti nie je vylúčené, že konštruktéri postavia i tretie lietadlo tohto typu. Nový typ nahradí doterajšie Il-80, ktoré boli postavené na základe osobného Il-86. Lietadlá tohto druhu sú určené na evakuáciu najvyššieho vedenia štátnych, veliacich a kontrolných zložiek. Použitie lietadla prichádza na rad, keď je zničená pozemná a satelitná infraštruktúra.

Člen Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied a kapitán prvého stupňa Konštantín Sivkov vraví, že nové lietadlá nemajú úplne nahradiť tie terajšie. „Všetky pravdepodobne zostanú v službe. Nové ich doplnia a podporia ich účinnosť,“ upresnil.

Podľa Sivkova sa ruské ozbrojené sily rozhodli pre nový typ tohto lietadla preto, lebo ich predchodcovia Il-80 boli vyvinuté na konci 80. rokov minulého storočia. Lietajú už viac ako 30 rokov. Preto je podľa Sivkova čas na „čerstvý vietor“. Nejde ale o jediný dôvod.

„Všeobecné napätie vo svetovej situácii rastie. Za týchto podmienok je potrebné zaoberať sa otázkou zlepšenia stability kontroly. Najmä pokiaľ ide o skutočnosť, že USA sa usilujú umiestniť jadrové rakety stredného a kratšieho doletu k našej hranici. A tie by mali veľmi krátky čas doletu. Vyžaduje si to teda vhodný počet takýchto lietadiel,“ vysvetlil Sivkov.

Prvoradá dĺžka doletu

Veľká pozornosť sa pri novom vývoji venovala hlavne dĺžke letu. Podľa Sivkova je teraz potrebné, aby lietadlo dokázalo vo vzduchu operovať pomerne dlho. Podľa dostupných informácií sa letový dosah modelu Il-96-400M v porovnaní s jeho predchodcom zdvojnásobí. Lietadlá tiež budú môcť tankovať vo vzduchu a dostanú i doprovod stíhačiek.

Vojenský expert poznamenal, že do nového lietadlá budú nainštalované pokročilejšie motory. Lietadlo bude tiež priestrannejšie, čo umožní umiestniť moderné komunikačné zariadenia. Tie zabezpečia komunikáciu s veliteľskými stanovišťami vojsk.

Prvky umelej inteligencie

„Pokiaľ ide o elektronické zariadenia. Palubný systém riadenia a podpory rozhodovania bude obsahovať i prvky umelej inteligencie. Pravdepodobne pôjde o vesmírny, krátkovlnný zvukový a vysokofrekvenčný komunikačný systém. Pôjde o celú skupinu komunikačných systémov, ktoré zabezpečia kontrolu strategických jadrových síl,“ vraví Sivkov.

USA majú tiež podobné „lietadlo súdneho dňa“ založené na Boeingu 747. Podľa Sivkova je mohutnejšie a priestrannejšie než Il-86. Preto je v ňom umiestnené väčšie množstvo zariadení. Zároveň má i dlhší dolet.

Americké „lietadlo súdneho dňa“ zostarlo

„Z tohto pohľadu je samozrejme vhodnejšie. Pokiaľ ide o Il-96, ten už nebude v ničom za tým americkým zaostávať. Vybavenie bude vyspelejšie. A treba pripomenúť, že USA lietadlá tejto triedy už dlhšie nevylepšovali. Myslím si teda, že to naše bude modernejšie, vybavenejšie a celkovo dokonalejšie,“ zhrnul Sivkov.

Zároveň pripomenul, že ruský Roscosmos potvrdil pokračovanie spolupráce medzi Ruskou federáciou a USA v oblasti nákupu motorov pre rakety. Čo podľa neho len potvrdzuje, že si USA ruský pokrok v tejto oblasti vysoko cenia.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: