Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dôvodom je málo preskúmaný jav: silné emocionálne zážitky zakaždým, keď sa kozmonaut pozrie na našu planétu z obežnej dráhy. Vo vnútornom svete človeka prebiehajú zásadné zmeny, mení sa vnímanie planéty, ľudstva a našej kultúry. Psychológovia tento jav nazývajú efekt obzoru, alebo rozhľadu. Vedci sa domnievajú, že sa objavuje iba u tých, ktorí sa nachádzajú vo vesmíre.

Pri práci na obežnej dráhe mnohých astronautov zrazu prenikne pocit zraniteľnosti Zeme. Napríklad také pocity vznikli u Jurija Gagarina, Edgara Mitchella, Alexandra Misurkina, Scotta Kellyho a ďalších, často o tom hovorili v rozhovoroch a písali vo svojich autobiografiách.

Podľa astronautov sa Zem javí ako krehká, „visiaca v prázdne“ a chránená iba tenkou vrstvou atmosféry, sférou, ktorú chce človek chrániť a zachovať pre budúcu generáciu pozemšťanov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Okrem toho ľudia začínajú vnímať našu planétu ako ucelený, jednotný svet bez štátnych hraníc, ktoré sú zvyčajne vyznačené na mapách, bez delenia na „svojich“ a „cudzích“. Výsledkom je, že astronauti majú pocit, že ľudstvo je jedna veľká rodina, ktorá nie je rozdelená z rasových, náboženských alebo iných dôvodov.

Je zvláštne, že „efekt obzoru“ môže po návrate domov strašiť astronautov ešte dlho. Pre takýchto ľudí je ťažké žiť v spoločnosti, sú ohromení silnou nespokojnosťou so stavom sveta, pretože mnohí pozemšťania naďalej bojujú, ničia lesy, to znamená, že si stále nevážia našu planétu a pokúšajú sa o všetky možné spôsoby, ako zničiť jej krehký ekosystém.

„Efekt obzoru“ na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Vedci píšu, že astronaut nepotrebuje vidieť celú Zem, aby pocítil „efekt obzoru“, stačí iba jej časť. Také pocity je možné zažiť na nízkej obežnej dráhe Zeme, kde pôsobí ISS. Na vesmírnej stanici je človek dostatočne ďaleko od povrchu, aby videl Zem ako zaoblenú, ale nie tak ďaleko, aby videl celú guľu.

ISS má modul „Kupola“, čo je niečo ako „miestnosť s panoramatickými oknami“: sedem priehľadných okien otvára očarujúci výhľad na Zem. Toto je pravdepodobne perfektné miesto na zážitok z „efektu obzoru“. Aj keď sledujete video natočené z „Kupoly“, ohromia vás neopísateľné emócie.

Dá sa „efekt obzoru“ zažiť bez opustenia zemského povrchu?

Mnoho odborníkov študuje „efekt obzoru“ ako fenomén, ale na túto tému je veľmi málo údajov. Otázky zostávajú otvorené:

Prečo vzniká?

Prečo to neprežívajú všetci astronauti?

Dá sa tento efekt zažiť aj na povrchu Zeme?

Koncom roku 2019 sa vedci z USA pokúsili navodiť „efekt obzoru“ u ľudí pomocou používania flotačnej nádrže, roztoku anglickej soli a virtuálnej reality. Nie je známe, či sa to vedcom podarilo, vedecké články o výsledkoch skúseností Američanov zatiaľ neboli publikované.

Astronaut Apolla 14 Edgar Mitchell k tomu povedal:

„… začnete myslieť globálne a hodnotiť existenciu ľudí inak. Objavuje sa silná nespokojnosť so stavom sveta a chce sa s tým niečo urobiť.“

Z toho vyplýva, že by bolo potrebné vziať na obežnú dráhu Zeme povinne každého obyvateľa našej planéty…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d