Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Pred kosovským tribunálom v Haagu sa začal prvý súdny proces

Pred osobitným kosovským súdom v Haagu, ktorý preveruje obvinenia z vojnových zločinov spáchaných počas vojny v Kosove, sa v stredu začal prvý súdny proces. Bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) Salih Mustafa v ňom čelí obžalobe z podielu na vraždách, mučení a ďalších zločinoch, informovala agentúra AP.

Kosovský osobitný súd a prokuratúra v Haagu bol založený v roku 2015 so zámerom riešiť prípady údajných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných príslušníkmi UČK počas vojny v Kosove (1998-99). Tá si vyžiadala viac než 13.000 životov, prevažne etnických Albáncov, ale aj Srbov a príslušníkov ďalších nealbánskych menšín.

KSC sa riadi kosovskými zákonmi, ale jeho personál tvoria medzinárodní sudcovia a prokurátori. Sídli v holandskom Haagu, aby bola zaručená jeho nezávislosť od kosovských inštitúcií. Preveruje zločiny spáchané počas vojny a bezprostredne po nej, ktorých obeťami boli príslušníci etnických menšín a politickí oponenti kosovských politikov.

Saliha Mustafu obvinili krutého zaobchádzania a mučenia

Saliha Mustafu zatkli zhruba pred rokom v Kosove a následne vydali na proces do Haagu. Je obvinený z účasti vojnových zločinoch vrátane svojvoľného zadržiavania, krutého zaobchádzania, mučenia najmenej šiestich ľudí a z vraždy jednej osoby v kosovskej väznici Zlaš v apríli 1999. Obeťami týchto zločinov boli ľudia, ktorých UČK podozrievala z kolaborácie so Srbmi, alebo ktorí nepodporovali kosovských povstalcov.

Stredajšie prvé pojednávanie, na ktorom bol prečítaný text obžaloby a odzneli úvodné reči prokurátorov, viedla predsedajúca holandská sudkyňa Mappie Veldtová-Fogliaová. Zúčastnil sa na ňom aj samotný Mustafa, ktorý všetky obvinenia odmietol už na predchádzajúcom prípravnom pojednávaní. Vypočúvanie svedkov by sa malo začať 20. septembra.

Šéfom obžaloby je americký právnik Jack Smith

Šéf obžaloby, americký právnik Jack Smith vo svojej stredajšej reči odmietol obvinenia kritikov, podľa ktorých je haagsky súd nepriateľsky naladený voči Kosovu, jeho obyvateľom a ich boju za nezávislosť. „Nič nemôže byť ďalej od pravdy,“ vyhlásil.

Na začiatok procesu pred KSC čaká vo väzbe aj bývalý kosovský prezident a premiér Hashim Thaci, ktorý je ako niekdajší vodca UČK obvinený zo zodpovednosti za vraždenie civilného obyvateľstva. Hoci sa on sám označuje za nevinného, vlani sa vzdal prezidentského úradu, aby sa mohol brániť vzneseným obvineniam.

Za vojnové zločiny spáchané v Kosove sa už zodpovedalo viacero Srbov, ktorých súdil tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu, ktorý taktiež sídlil v holandskom Haagu.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: